1. YAZARLAR

  2. Gül Erdoğan

  3. Eşref-i Mahlûkat
Gül Erdoğan

Gül Erdoğan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eşref-i Mahlûkat

A+A-

Konya’daki kadına şiddet Türkiye sıralamasında 4. sıradaymış. Çok acı bir tablo fakat hangi ilin hangi sırada olduğu benim için önemsiz bir detay. Ülkemizde 34 bin 258 kadını kocasından korumak için devlet tedbir almış. Bihaber olduklarımızla birlikte bu rakam ne kadar katlanır düşünmek bile istemiyorum. Bilmem kaçta kaçı Müslüman olan bir ülkede (Bunun dinle alakası yok elbette insan olmak başka bir meziyet) bu tablo güler misin, ağlar mısın hissiyatı veriyor biraz. Dinimizde “Erkekler kadınlar üzerinde kavvamdır” diye bir ayet var. Çok kişinin bildiği ama anlamadığı bir ayet… Bu ayette korumak ve gözetmekten bahsederken biz kocalarından karılarını koruyoruz.

***

Kulağa biraz tuhaf gelmiyor mu bu durum? Yeri geliyor babasından, abisinden ya da dışardaki sapıktan illaki kadını birilerinden korumak gerekiyor. Peki, ama neden? Kadınlar üzerindeki bu güç gösterisi neden? Kim kime yapıyor bu şovu? Namus sadece kadına özgüymüş gibi, erkeğin iffeti yokmuş gibi... Kirli ağızlarla temiz kadınlara yapılan haksızlığa ‘Zemzemle kırklansanız hak getire’ diye haykırasım geliyor. Kendi yetersizliğini kendince seçtiği bir zayıf üzerinde yükseltmeye çalışmak büyük acizlik. Kafa göz patlatmayan şiddet var bir de. Zorbalığın daniskası... Diliyle gözüyle ve sevgisizlikle yapılan şiddet.

***

Sevgisizlikten konu açılmışken, daha önce terkedilen bebeklerin sevgisizlik yüzünden öldüğünü duymuştum. Bebekler dayanamayıp ölüyor belki ama emin olun yetişkinler de ölüyor. Bir caddede yürürken kaç tane ölmüş ruhla karşılaşıyoruz kim bilir? Bilim o kadar ilerlememiş olsa gerek ki ortalıkta dolaşan ölü ruhlar hakkında bir çalışma yok. Velhasıl, cuma sohbetine bağlamak istemiyorum fakat kendilerine dinden kapı aralayanlar için ben de bu telden çalıyorum. Nouman Ali Khan bir konuşmasında: “Allah Hz. Musa’ya bebek katili, kendini ilah ilan eden firavun ile yumuşak konuşmasını buyurdu” diyor. Hangi dinden olursa olsun insanın görevi evvela insan olmak.  

İlk vahiy de emrolduğu gibi,

Biraz oku ey Ademoğlu.

İnanın, insanlar kadar sert değil kitaplar…
Allahaısmarladık

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.