Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Etiyopya-1

A+A-

Geçen hafta Etiyopya’daydık, eski adıyla Habeşistan’da. İletişim sorunları yazımızın bu haftaya kalmasına sebep oldu, bu gecikme Amerika ve Meksika yazılarımızın da birer hafta gecikmeli olacağına işaret ediyor, sağlık olsun.
*
Gece yarısından sonra ulaştık başkent Addis Ababa’ya, “Yeni Çiçek” demekmiş yerel dilde. Sabah ilk işimiz bir Türk lokantası sormak oldu. Bulduk, İstanbul Restaurant. Havaalanına yakın. İnce belli bardakta, demlenmiş çay çok iyi gitti doğrusu, yanında Konya tabiri ile Mevlana böreği. Burada yemek sorunu çekeceğimiz belli, bari fırsat bulmuşken keyfini çıkaralım biraz.
*
Etiyopya birkaç özelliği ile öne çıkan bir ülke. Örneğin, Etiyopyalılar Afrika’da sömürgecilere teslim olmayan ve bağısızlığını kaybetmeyen tek ülke olmakla övünüyorlar. Belki bu özelliklerinden dolayı olsa gerek, başkent Addis Ababa Afrika Birliğinin de başkenti.
*
Etiyopya, milattan önce 3000’lere kadar giden medeniyetlerin izlerini taşıyor. İlk Müslümanların ilk hicret adresi olması da ayrı bir anlam katıyor bu ülkeye, fırsatını bulup ziyaret edeceğiz inşallah o kutlu insanların topraklarını. Dahası, 200 bin yıl öncesinden kalma insan izlerini bulanlar var bu bölgede.
*
Ülke topraklarının deniz seviyesinden yüksekliği 2000 metreyi aşıyor, 2500 metre rakımlı şehirler var. Bu konumda güneşin sıcağı ısıtırken, yüksekliğin sağladığı serin hava keyifli bir yaşam alanı sunuyor. Bizim yaylalarda güneşin sıcağı yüzümüzü yakarken, o yakıcı güneş ışınlarına rağmen terlememizi önleyen serin havayı hatırlıyorum.
*
Ülkenin iklimi de ilginç. Bazı ağaçlar bize göre ilkbaharda çiçek açarken, bazı ağaçlar bize göre sonbaharda çiçek açıyor… Ardından 2 defa hasat var, bizdeki gibi sararan ağaçlar, dökülen yapraklar olmuyormuş burada, sürekli yeşil bir ülke. Kış dedikleri, 2 aylık bir yağmur mevsimi. İki ay boyunca her gün yağmur yağıyor ama sıcaklık 10 derecenin altına nadiren düşüyor, en soğuk gün 7 derece oluyormuş kışın. Yazın ise en sıcak gün 27 derece…
*
Ülke, Afrika’da duymaya alışık olmadığımız şekilde zengin su kaynaklarına sahip, bu sayede petrol zengini olmayan Etiyopya, hidro-elektrik enerjisi ve yüksek rakımı sayesinde rüzgar enerjisi üretmeye çok uygun imkanlar sunuyor. Ancak altyapı büyük sorun, enerji iletim hatları sürekli elektrik kesintilerine sebep oluyor. Su var ama tarım henüz emekleme çağında, modern tarım tekniklerine çok ihtiyaç var.
*
Nil nehrinin ana kollarından birisi olan Mavi Nil bu ülkeden doğuyor. Konuştuğumuz Etiyopyalılar, Nil nehri konusu açılınca, bu nehir üzerine yapmakta oldukları barajı engellemek için Mısır’ın eksi Cumhurbaşkanı Mursi’nin “füzelerimizle o barajı yıkarız” tehdidini hatırlatıyorlar. Din kardeşimiz Mursi’nin tehdidi kendi içinde çelişkili. Mısır’ın, Sudan gibi bir ülkeyi aşıp Etiyopya’nın barajını havaya uçuracak füzeler ile saldırması ne kadar gerçekçi olabilir? Ayrıca bizim tanıdığımız Mursi’ye ne kadar yakışır bir davranıştır bu, yorumu size bırakıyorum.
*
Yarın devam edelim inşallah

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.