Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Etiyopya-3

A+A-

Etiyopya’nın keyfini çıkarmak varken bunları düşündüm bir ara. Yani, İslam düşmanı azınlık sever sömürgecilerin sevdiği şekilde, Türkiye’de de 36 etnik dili siyasete alet etmenin amacı ne olabilir? Ülkemizde de, bir ortak dil sorunun başlamasını mı beklemeliyiz? Hindistan ve Etiyopya’da olduğu gibi 2 veya 3 nesil sonra Türkiye coğrafyasında da birbiri ile anlaşamayan ama eğitimli(!) İngilizce bilen insanların İngilizceyi ortak dil olarak kabul etmeleri ile sonuçlanacak bir oyunun başlangıcında mıyız? Siz ne dersiniz? Bilemem ama ben şuna inanıyorum; “sen–ben” değil, “biz” olursak kendi yazacağımız oyunlarda başrolü alırız. Senci–benci olarak başkalarının yazdığı oyunlarda ancak figüran oluruz, hatta figüran bile olamayız bir süre sonra.

*

Ev sahibimiz, Etiyopya Başkanının elinden Şampiyon Girişimci Ödülü alan başarılı bir genç işadamı. Makinelerini Çin veya Almanya yerine Türkiye’den almayı tercih etmiş. Hem şimdiki hem de önceki başkan fabrikasını ziyaret etmiş. Etiyopya devleti, ülkedeki eksikleri gidermek, ekonomiyi dünyaya entegre etmek için özel sektörü teşvik eden yaygın bir teşvik sistemi uyguluyor ama gerek eğitim seviyesi ve gerekse girişimcilik kültürünün düşük olması istenen sonuçların gecikeceğini gösteriyor. Yine de devlet güvenilir bir yatırım ortamı sağlamak için rüşvetin önüne geçmek ve vergi kaçağını, kayıt dışını önlemek için sıkı bir çalışma içinde.

*

Çin’in ticaret ve finansal destekleri ile ülkede sağladığı etki Türkiye’nin rekabet gücünü kırsa da kalitenin değerini anlayan, ucuz alınanın daha pahalıya mal olduğunu öğrenen Etiyopyalı işadamlarının tercihleri Türkiye lehine gelişiyor. Ancak yine de üzücü hikâyeler yok değil. SSCB’nin çöküşünü takip eden ilk yıl gittiğim Rusya ve Kazakistan’da gördüğümüz ilgi ve itibar 3-4 yıl sonra dibe vurmuştu. 1994 yılından itibaren çok yazdım; “yurt dışına gidip ülkemizin itibarına zarar veren işadamlarının engellenmesi için yöntemler bulunmalı” diye. Böyle bir yöntemin olmadığını anladığım 1997 yılında ise kendimi Londra’da şirket kurmuş olarak bulmuştum. Maalesef Etiyopya’da da devletin teşviklerini suistimal eden ve bu yüzden kapatılma tehdidi ile yüz yüze olan Türkiye sermayeli şirketler olduğunu öğrendik. Birkaç çürük elmanın tüm çuvalın değerini düşürmesini engelleyecek yöntemler bulunmalı hala…

*

Biz üzerimize düşeni yaptık, görevimizi başarı ile tamamlayıp makineleri çalıştırınca müşterimiz, ailesi ve çalışanları ile birlikte özel bir merasim düzenledi. Tütsü ve dumanlar ile bizi kutsadılar.

*

Peygamber efendimizin talimatıyla bu topraklara hicret eden ilk Müslümanlardan 15 sahabenin de meftun olduğu Necaşi Aşam’ın (Kral Aşam) sarayını ziyarete gittik. Nüfusun %35’i Müslüman olan ülkede, böylesine önemli bir mekanın harabe olduğunu gördük. Şükür ki, Türkiye’den TİKA bölgenin restorasyonunu üstlenmiş. Sahabelerin ve Necaşi Aşam’ın ruhlarına hediye ettiğimiz dualara bu restorasyonda hizmeti geçenleri de ekledik. Bu ziyareti başka bir yazımızda ele almak daha uygun olacak nasip olursa.

*

Yeni bir ülke görme keyfimizin üzerine bizi üzen bazı gözlemlerin verdiği hüzün çöktü. Yeni seyahatlere hazırlık yapmak için vatanımıza döndük, kokusu bile bir başka güzel olan vatanımıza…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.