1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Etiyopya’dan Selamlar
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Etiyopya’dan Selamlar

A+A-

Bu seyahatimizde, Etiyopya Milli Günü’nün 26’ncı yıl dönümü kutlamalarına şahit olduk. 1991 yılına kadar, Etiyopya’yı açlık ve sefalet içinde yöneten dönemin sosyalist dikta rejimine karşı halkın kazandığı bu zafer her Etiyopyalının gururla anlattığı bir özgürlük ve demokrasi zaferi.

*

Diğer Afrika ve hatta Orta Doğu ülkelerine kıyasla Etiyopyalılar daha çalışkanlar. Çalışkan olmak ile karakterinde özgürlük taşımak çok bağlantılı diye düşünüyorum. Çünkü Etiyopyalıların gururla anlattığı diğer bir konu da;  Afrika’da emperyalizmi püskürten ve sömürge olmayan tek ülke olmaları. Özgürlülük bizim kanımızda var diyorlar.

*

Görüştüğümüz üst düzey yetkililerden Türkiye’de bulunmuş, Türkiye’yi tanımış olan bazıları “…siz Türkler, sömürgecileri durduran ilk milletsiniz biz de aynısını Afrika’da başaran tek milletiz...” diyorlar.

*

Şöyle nasihat verenler bile oldu; “…özgürlük için neler yaptığınızı yeni nesillere iyi anlatmalısınız, zira sömürgeci güçler sadece cephede savaşmıyor, yeni nesillerin zihinlerini bulandırmayı da çok iyi biliyorlar. Bunun yöntemlerinden birisi de çocukların özgüvenini kırmak… Çocuklar dedelerinin neler başardığını, özgürlüğün nasıl kazanıldığını iyi bilirse öz güvenleri kırılmaz…”

*

Şaşkınlıkla dinliyorum ve aynen katılıyorum. Biz de sergilenen oyun da bu değil mi zaten? Vay efendim “…Yunan askeri gelseymiş, Cumhuriyetin kurulmasından daha iyi olurmuş…” diyecek kadar akıl ve izandan yoksun kişileri adam yerine koyup dinleyen ve o kişilerin sözlerine inanan çocuklarımızın özgüvenleri ne zaman ve nasıl yıkıldı acaba diye düşünmeden edemiyorum.

*

Çocukları kendi özüne sövdürüp, bunu da “öz eleştiri” olarak öğretenler aynı emperyalist, sömürgeci güçler. Düşman yalanlarını tarih, kendi tarihimizi ise yalan zanneden “özgüvenini yitirmiş” gençlerimiz sömürgeci güçlere hizmet ettiğini fark edebilir mi?

*

Etiyopya seyahatinde şu kanaatim biraz daha netleşti; Özgüven duygusu çalışkanlık ile doğrudan alakalı. Özgürlük ihtiyacı da çalışkanlığın tetikleyicisi. Bu durumda özgüvensiz insanların tembel olması ve tembel insanların da sömürgeleşmesi bir tesadüf değil…

*

Üzerinde bir çatı olsun, önünde yemek olsun kırbacı vuran kim, sırtına binen kim önemsemeyen bir hayvan gibi yaşayan insanlar az değil!...

*

Sömürgeci güçlerin toplum mühendisliğinin yöntemlerinden birisi; Önce dedelerini itibarsızlaştır, kendi tarihine sövdür, övünmesini engelle. Sonra dedelerinin zaferlerini küçümse, yeni nesillerin öz güvenini kır, çalışmasını engelle!.. Elbette bu gençler güvenecek bir şey bulamaz hale gelince önüne bazı imkanları(!) sunan güçlere hizmet ederler.

*

Tembel insanda özgürlük kaygısı olmaz… Özgürlüğü bir ihtiyaç olarak görmeyen kişi çalışkan olma ihtiyacı duymaz… Çalışmadan zengin olmak, çalışmadan huzur bulmak masallarda bile olmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.