1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Etteki Spekülasyonlara Dikkat
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Etteki Spekülasyonlara Dikkat

A+A-

Son günlerde et fiyatlarındaki artış bahane edilerek ithal ete yönelinmesi için
çeşitli spekülasyonlar ortaya atılıyor.
İthal et talebi iç piyasa ve besiciler tarafından hoş karşılanmıyor. Ramazan’da şişirilen et fiyatları ve besicilerin ‘kurban bayramında pahalıya satarım’ düşüncesiyle piyasaya yeterince hayvan verilmemesi nedeniyle et fiyatları doğal olarak arttı. Zaten zor durumda olan et ve et ürünleri sektörü bu durumdan olumsuz etkilenmekte.
Aslında durum ortada. Dönemsel olarak et fiyatlarında görülen küçük dalgalanmalar, et ithalatını körüklemek isteyen çevrelerin spekülasyonlarından ibaret. Bu oyuna gelmemek en iyisidir. Eğer bu oyuna gelirsek kendi kendimizi baltalamış oluruz.
&&&
Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Bu yılın sonunda kırmızı et üretiminin 1 milyon tona ulaşması beklenmektedir. Mevcut duruma göre et fiyatlarının artmasını gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Genç besi hayvan sayısı bu yıl geçen yıla göre yüzde 44 artış göstererek 2 milyon 400 bine ulaşmıştır. Bu rakam da ülkemizin besi hayvan ihtiyacının iki katından fazladır." Yani bakanlık aslında piyasadaki söylentilerinin aksine ithal ete gerek duyulmadığını açıklıyor.
Türkiye Kasaplar Federasyonu da etteki talebin artmasıyla fiyatların yükseltilip ithal ete teşvik edilmesinin yanlış olacağını ifade ederken, eldeki et stoklarının eritme politikasının doğru olacağına dikkat çekerken, piyasanın bu konuda rahatlatılmasına ihtiyaç olduğunu söylüyor.
Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut da et ithalatının Türkiye’yi sadece kırmızı et üretiminde değil, süt üretiminde de pek çok sorunla karşı karşıya getireceğini dile getirirken, “Hükümet 2010 yılında et ithalatını serbest bırakmasına rağmen, et ithalatına gerek yoktur. Etteki fiyatlar 4 yıl öncesinin fiyatlarını yeniden buldu. Maliyet bellidir. 16 TL’dir. Elimizde yeterince hayvan üretimi var. Üretimimiz yüzde 19 arttı” diyor. İthal et ısrarının yanlışlığına dikkat çeken Karabulut, et lobisinin piyasayı yanlış yönlendirdiğini ve ithal ete ihtiyaç olduğu yönündeki spekülasyonlara itibar edilmemesi gerektiğini dile getiriyor.
&&&
Birçok besici iflas edebilir, üretimden çekilebilir, kırsal alanda işsizlik artabilir. Bununla birlikte et ve besicilik sektörü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Oysa piyasada istikrarı sağlamanın yolu üretim ve üretimin çoğalmasından geçiyor. Umarım et ve et ürünleri sektöründeki ithalat talebi sadece spekülasyondan öteye gitmez. Ülke olarak buna da ihtiyacımız yok. Yerli üretimimiz varken, ithal yanlışına düşmemek gerekir.
Ne dersiniz?
Hala ithal et talebi yönündeki spekülasyonlara itibar edecek miyiz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.