1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Evde Bitki Beslemenin Faydaları
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Evde Bitki Beslemenin Faydaları

A+A-

Bitkiler, genellikle gündelik hayatta ne kadar faydalı oldukları unutulur ve eve dekoratif açıdan güzellik katsın diye kullanılır. Bulunduğu ortama ruh katan bu yeşil canlıların insanlara hem fiziksel hem de ruhsal olarak sayısız faydası var. Özellikle günümüzün en büyük sorunu olan stres ve gerginliğin giderilmesinde bitkilerin katkısı büyük. Modem, bilgisayar, televizyon, telefon gibi elektromanyetik sinyal yayan cihazların ya da dekorasyon objelerinin saldığı zehirli gazların olumsuzluklarını azaltıyor. Teknoloji çağında yaşayıp tüm bu gelişmelerden uzak yaşayabiliriz demek çok ütopik olur ama bu çağın zararlarını azaltmak mümkün. Bunlardan birisi de evde bitki beslemek! Evde bitki beslemenin faydalarına biraz daha detaylı bakalım:

  1. Havayı Temizler:

Bitkiler bulunduğu ortamdaki havayı nasıl temizler sorununun cevabı en basit anlatımıyla şöyle: Havada bulunan zararlı maddeleri alıp onun yerine temiz hava verirler. İşte ormanlardaki temiz havanın nedeni bu yeşil canlılar. Sadece ormana gidip temiz hava almak yerine evinde birkaç bitki bulundurarak temiz hava miktarını arttırmak senin elinde.

Bütün bitkiler aynı oranda havayı temizlemiyor tabii, en iyi temizleyenlerden birkaç tanesinin ismi: Ficus, areka palmiyesi, bambu palmiyesi.

  1. Nem Dengesini Düzenler:

Bitkiler, bulundukları ortama görsel olarak katkı sağlamak dışında ortamın havasına da katkı sağlarlar. Kışın ısınma sistemleriyle yazın ise klima nedeniyle kuruyan havaya, terleme denen bir süreçle yapraklarından nem sağlar. Nefes ile ilgili problem yaşayanların evinde bitki bulundurması gerekir…

  1. Bulunduğu Ortama Pozitif Enerji Verir: Bitkiler de tıpkı insanlar gibi canlı ve enerjileri çok yüksek. Evinde bir ya da birkaç çiçek bakıp, yaşam alanının enerjisini değiştirebilir ve kendini daha iyi hissetmeni sağlayabilirsin. Bu birkaç çiçek zihninin temizlenmesine, stres seviyenin azalmasına, içinin sevgiyle dolmasına yardımcı olacak. Eskiler, misafirliğe giderken genellikle hediye olarak saksı çiçeği götürürdü. Sen de sevdiklerine giderken rengarenk bir çiçek götürüp gittiğin ortama pozitif bir enerji katabilirsin.
  2. Stresi Azaltır: Bitkilere dokunmanın ve koklamanın stresi azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Bunun için illa bahçeli bir evin olması gerekmiyor. Oturma odanda ya da salonunun bir köşesinde kendine saksılarda mini bir bahçe yapabilirsin. Ara ara onların topraklarını havalandırmak, sularını vermek, sularını verirken onlarla konuşmak psikolojik olarak seni rahatlatacak.
  3. İyileşmeyi Hızlandırır: Stres seviyesini azaltan ve daha sakin hissetmeye yardımcı olan bitkiler sayesinde hasta olan kişilerin daha kolay iyileştiği gözlemlenmiş. Belki de hasta ziyaretine giderken çiçek getirmenin bilimsel açıklaması bu olabilir…
  4. Konsantrasyonu Arttırır: Stresin azalmasında işe yarayan bitkiler aynı zamanda konsantrasyonu arttırmaya yardımcı oluyor. Çünkü bazı bitkiler beyni doğal yoldan uyaran mükemmel maddelere sahip. Sen de çay, aromaterapi veya banyoda uygun bir şekilde bitkileri kullanarak konsantrasyonunu arttırabilirsin.
  5. Ortamdaki Ses Seviyesini Azaltır: Bitkiler, havayı temizlemelerinin yanı sıra, ses yalıtım malzemesi olarak da kullanılıyor.
  6. Doğal Oda Kokusudur:  Zararlı maddeler içeren oda kokularının aksine çiçekler hem bulunduğu ortamın güzel kokmasını sağlar hem de havayı temizler. Bu iki özelliğin dışında fiziksel olarak mucizevi faydaları da vardır. Nedir bu faydalar dersen:

Gül: Muhteşem bir kokuya sahip olan gül, kokusunun yanı sıra cilt için de çok yararlı.

Lavanta: Kuru ciltler için faydalı ve kaşıntıları durdurma etkisi var.

Sümbül: Sümbülde bulunan maddeler ciltteki kırışıkların ortaya çıkmasını engeller.

Yasemin: Harika bir kokuya sahip olan bir diğer bitki yasemin cildi gençleştirir, esnek bir görünümde olmasına yardımcı olur.

Papatya: Gül, lavanta, yasemin gibi çok özel bir kokuya sahip olmasa da papatya cilt için faydası çok büyük. Özellikle antiseptik bir etkiye sahip olduğundan ciltteki tahriş olmuş yerlere ve kızarıklıklara iyi gelir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.