1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Evde Kaldığınızda Canınız Sıkılmasın
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Evde Kaldığınızda Canınız Sıkılmasın

A+A-

Koronavirüs salgını nedeniyle bugün dünya genelinde hepimiz evlerimize çekilmek zorunda kaldık. Bahar aylarını yaşadığımız şu günlerde doğa tüm ışıltısıyla bizleri kendine çekse de sağlığımız için bir süre daha evlerimizde kalmamız gerekiyor. Evde olduğumuz şu günlerde de ister istemez canımız sıkılıyor ve eğlenceli vakit geçiremiyoruz. İşte bu yazımda evde keyifli ve verimli vakit geçirmenin yollarından bahsedeceğim.

*

Tüm dünyayı etkileyen ve gelecekte tarih kitaplarında yer alacak bir dönem geçiriyoruz. Bu dönemin tanıkları olarak dünyada, Türkiye’de ve kendi yaşadıklarınıza dair bir günlük olarak yazabilirsiniz. Belki yazdıklarınız ileride bir bilim-kurgu romanına dönüşebilir.

*

Pek çok psikolog ve yazar bu zor zamanlarda kitaplara sığınmanın doğru bir yol olduğunu vurguluyor. Kitaplığınızda daha önce okumadığınız ya da bir ara okumak için raftan aldığınız, ancak günlük yoğunluğunuzdan yarıda bıraktığınız kitaplarınızı okumak için doğru zaman. Elinizdeki tüm kitapları bitirmişseniz ve yeni bir şeyler okumak istiyorsanız online arşivlere göz atabilirsiniz.

*

Büyüklerinizi telefonla arayarak onların hayat hikâyelerini ya da bildikleri bir hikâyeyi dinleyip bunları ses kaydına alabilirsiniz. Böylelikle elinizde bir kendi yaptığınız bir sesli kitap olacak.

*

Uzun süre önce severek izlediğiniz dizileri tekrar izleyebilirsiniz. Özellikle bu günlerde içinizi aydınlatacak eski komedi dizilerini izleyebilirsiniz.

*

Aslında bir yeni yıl kararı olan ancak genelde vakit ayrılıp öğrenilemeyen yeni bir dili öğrenmenin tam zamanı. Telefonunuza yükleyeceğiniz ya da Youtube’dan izleyeceğiniz online derslerle yeni bir öğrenebilirsiniz. Ya da mevcut yabancı dilinizi yine bu programlar sayesinde geliştirebilirsiniz.

*

Bir türlü fırsat bulup da gidemediğiniz oyunları izlemek için tam zamanı! Pek çok kurumun açtığı oyunları evinizde yaklaşık 3 saat ayırarak izleyebilirsiniz.

*

Kendinize mutlaka görmeniz gereken film listesi hazırlayıp ardından oradaki filmleri izlemeye başlayabilirsiniz. Eğer liste yapmaya üşeniyorsanız sinema sitelerinin listelerine de göz atabilirsiniz.

*

Bunların yanı sıra evde puzzle yapabilir, sevdiğiniz filmlerin repliklerini ezberleyebilir, eski İngilizce Türkçe kelimeleri öğrenebilirsiniz.

*

Evde otururken içinizdeki üretkenliği de ortaya çıkarabilirsiniz. William Shakespeare’in “Kral Lear” eserini karantina altındayken yazdığı iddia ediliyor. Bu size ilham olabilir. Örneğin bu süreçteki hislerinizi anlatan şiirler yazmaya başlayabilirsiniz. Youtube hesaplarındaki dans derslerini deneyip bir müzik aleti çalmayı öğrenip beste yapabilirsiniz.

Evde keyifli vakit geçirebileceğiniz günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar