1. YAZARLAR

  2. Rafet Ali Kürkçü

  3. Evdeki Bulgurdan Olduk Sanki!!
Rafet Ali Kürkçü

Rafet Ali Kürkçü

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Evdeki Bulgurdan Olduk Sanki!!

A+A-

MERKEZ Hakem Kurulu klasman listelerini açıkladı. Konumuzun da biraz Konya futbolu ve illa ki Konya hakemliği olması bizimde kağıdı kalemi elimize almamıza vesile oldu. Listeleri enine boyuna defalarca analiz ettim. Bende naçizane uzun süredir spor adamı olarak Konya futbol camiasının içerisindeyim. Hemen hemen birçok konuya vakıf olduğum da yadsınamaz bir gerçektir. Futbolun ülkemizde ki durumu ortada…Neredeyse kırkına merdiven dayamış oyuncuların uğrak yeri oldu desek mübalağa etmiş olmayız. Birde bunlara milyon avrolar veriliyor ki bu en can sıkıcı tarafı. Yetişmez tabi alt yapıdan oyuncu…Yetişenlerde bir elin beş parmağını geçmez. Konumuz futbol olunca tek taraftan değil geneli içine alan bir yazı olsun istedim. Futbol üzerine değerlendirmede bulunurken de en önemli mihenk taşlarından olan futbolcu ve hakemleri ele almak istedim. Futbol durumumuz il olarak ortada birkaç başarı olsa da yine de büyük bir il olmamız nedeni ile daha çok başarıların olması gerektiği de var olan bir gerçek.

Asıl konumuz olan hakemlerimizin heyecanla beklediği Merkez Hakem Kurulu Klasman listeleri nihayete erdirilerek açıklandı. Bizi ilgilendiren tarafı Konya hakemliği…Bu konu üzerinden hakemlerimize ve hakemlerimizi yönetenlere birkaç tavsiyem ve eleştirisel yaklaşımım olacak hepsini çok severim. Yaptıkları iş çok çok kıymetli bir iş ona kimsenin lafı olamaz.

Açıklanan listeye göre ;                                                           

B Klasman Hakemliğinde 1 Hakemimiz

C Klasman Hakemliğinde 2 Hakemimiz

C Klasman Yardım Hakemliğinde 3 Hakemimiz

Bölgesel Hakemlik Kadrosunda  6 Hakemimiz

Bölgesel Yardımcı Hakem Kadrosunda 9 Hakemimiz

Görünürde sayı fena değil gibi sanki. Lakin aldanmamak lazım gelmez mi? Niye diye soracaksınız değil mi? Hemen söyleyeyim. Konya için en son süper lig hakemlerimiz Oktay Demiray ve Deniz Çoban’dı. Ben başka hatırlamıyorum. Süper lig yardımcı hiç olmadı desem yeri bir ara Yasin Duran kısa bir süre görev yaptı diye hatırlasam da böyle giderse önümüzde ki yıllarda daha çok bekleyeceğiz gibi geliyor. Nasıl ki her yapılan işin bir elit noktası var ise hakemlikte de beklentilerin en özeli süper lig hakemlik kadrosunda yer almak değimlidir? Var mı ilimizde yok!!!

A klasman hakemi var mı yok. A klasman yardımcı hakemi var mı yok. B klasmanda 1 hakemimiz oda uzun yıllardan beri bir hayli çaba sarf ediyor lakin bir yerde tıkanıyor maalesef!!! Daha önce B klasmanda yer alan Hasan Ertugan bir alt klasmana  yine önce daha yıllarca bölgesel kadroda yer alan Raşit Yorgancılar bir üst klasman olan C klasmana yükselse de baktığımızda yine yıllarca klasman kadrolarında olan ve süper lig yardımcılığına göz kırpan Hulusi Akırşan ve beraberinde geçen sene klasman yardımcı hakemliğine adım atan Şaban Karaderili  ile Erdal Erdem   bölgesel yardımcı  kadrosuna düşerken, bölgesel hakem kadrosunda yer alan Mustafa Emil il hakemliğine düşmüştür. C klasman yardımcı hakem kadrosuna bölgesel yardımcı hakemlik kadrosunda yer alan Kaan Uğurlu ve Abdülhamit Söyler yükseldiler. Bölgesel Hakemlik kadrosuna li hakem kadrosunda yer alan Murat Durgutluoğlu ve Alper Abalı terfi etmiş olup bölgesel yardımcı hakem kadrosuna da 3 hakemimiz dâhil olmuştur.

Şimdi siz diyeceksiniz ki eee ne var bunda… Görünürde evet haklıda olabilirsiniz lakin ince eleyip sık dokuduğumuz zaman bunu bir başarı olarak lanse etmek bence çokta akilane olmaz diye düşünüyorum. Konya sporumuzun başarısı ortada iken aynı başarı diğer kategorilerde neden ağır aksak bir vaziyette gidiyor bunu anlamakta çok zorlanıyorum. Talimatlar açıklanan şartlar belki bunda etkendir fakat her anlamda güçlü olan bir ile sahibiz bunu da ince bir ayrıntı olarak sizlerle paylaşmak isterim. Yine gözlemci kadrosunda hakemlik kadrosu gibi ufak tefek kıpırdanmalar olsa da orada da durum çok iç acıcı değil sanki…

Çok ama çok kötü olmasa da geleceğe yapılan planlamalar Merkez Hakem Kurulunun genç hakem modeline ağırlık vermesi beklide olayın en ılımlı tarafı olarak bizleri biraz serinletiyor lakin aynı eksen üzerinden baktığımızda gelecek yıllarda yine aynı tablolar ile karşılamamızın da mümkün olduğu gözüküyor sanki…Sevindiğim bir nokta ise genç hakemlerimizin klasman kadrolarında yer alması…Eğer beklenilen ve istenilen olmuyorsa fazla ısrarcı olunmamalı ve alttan gelen genç hakemlerin biran evvel önü açılmalı ve klasman kadrolarına entegre edilerek yakın zamanda elit noktası olarak değerlendirdiğimiz süper lig hakem kadrosuna Konya’mızdan birilerini yollayabilelim. Kimsenin küsmeye üzülmeye hakkı olmamalı nihayetinde bu bir bayrak değişimi…

           

 

           

           

           

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.