1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Evi Komşuyla Birlikte Alın
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Evi Komşuyla Birlikte Alın

A+A-

İnsanların hayalinde bir ev sahibi olmak var.
Alacağımız ev ister birinci el olsun, ister ikinci el olsun, isterse yapım aşamasında olsun.
Acele edilmemesi gereken bir konu olduğu gibi, dikkat edilmesi şart.
Peki, konut alırken, nelere dikkat etmeliyiz?
Evin ve konutun amacımıza uygunluğu, yatırım için mi, yaşamak için mi alıyoruz. Bunları iyi sorgulamamız gerekiyor. Acele edilen her işte zararı bizler çekeriz. Öyle ise ev alırken her şeyi düşünerek hareket etmeliyiz. Aceleye getirmemeliyiz. Eğer yatırım amaçlı bir ev alacaksınız mutlaka az maliyetle yüksek getirisi olan bir ev almalıyız.
Eğer yaşamak için ev alıyorsanız, evin bulunduğu çevre ve kalitesi, çocuğunuzun okuluna mesafesi, arabanız varsa otoparkının olup olmadığı, işinize yakınlığı gibi birçok farklı etken seçiminize yön verecektir.
Tabi ki, öncelikle sosyal çevreye uygunluğuna bakarken, komşuluk da önem arz ediyor.
Atalarımızın “Ev alma komşu al” dediği gibi komşuluk önemli bir kültürümüzdür.
&&&
Bir şey alırken konumu ve ekonomik değerini öncelikle ele almalıyız. Özellikle ev alımında bu konuya hassasiyet göstermeliyiz.
Konumu itibariyle alacağınız evin etrafında çarşı, alışveriş merkezi en azından ufak tefek gündelik ihtiyaçlarınızı karşılayacak market gibi yerler var mı? Acil durumlarda ambulans, itfaiye gibi hizmetlerin aksamadan evinize kolayca erişebilir mi? güvenli bir çevre midir? Bina çevresinde insan sağlığını etkileyebilecek yüksek gerilim hattı, gürültü var mı? Endüstriyel üretim tesisi gibi çevreyi kirleten kaynaklar var mı? Deprem, sel gibi doğal afetlere açık bir bölge mi, ne gibi önlemler alınmış? Bunlara iyi bakmalıyız. Ondan sonra evi almaya karar vermeliyiz.
&&&
Diğer önemli bir konuda evin geçmiş yıllara ait elektrik, su, çevre vergisi, emlak vergisi gibi borçlarının olup olmamasına, bunun yanında evin deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığına, ısı ve ses yalıtımına, elektrik tesisatının eski veya yeni olup olmamasına, konutun tapusu tek kişi üzerine mi yoksa ortaklı mı? Kullanım hakkı ve irtifa durumu nedir? Bütün bunları bakıp araştırmalıyız.Evi satın almadan önce içinde kiracı varsa kira sözleşmesini okumanızı öneririm.
Binada olabilecek çöp bacası, sığınak gibi ekstralar da hayatınızı kolaylaştırmak için size çok faydalı olacaktır. Ayrıca yine binanın ve dairenizin ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemi, kullanılan sıhhi tesisatlar ve yangın güvenliği gibi konuları da kontrol etmenizi öneririm.
Sonuçta ev ve konut alırken sizlere aktardıklarım umarım faydalı olur.
Ev alırken, komşuluk ilişkisi vazgeçilmezlerimizden olmalı.
Ne derseniz?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.