1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Evlendirme ve Evlilik Üzerine
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Evlendirme ve Evlilik Üzerine

A+A-

Evlilikte eşdeğerlilik

 “Allah (CC) kadın ve erkeği birbirlerine karşı üstünlüklerle donatmıştır. (Nisa, 4/34)

Eşitlik söylemleri ve eylemleri evlilik kurumuna en büyük zararı verdiği gibi günümüz insanını da vurdu. Modern hurafedir eşitlik. Kadın ve erkek biyolojik olarak, sosyo-kültürel ve rolleri ve ruhları açısından eşit değil, eşdeğerdir. Fıtri yapı olan eşdeğerlilik ise iki varlığın mevcut farklılıkları ve özellikleri ile diğeri nezdindeki değerini, ağırlığını ifade eder. Tıpkı bir çift ayakkabı gibidir evlilik; aynı model aynı renk ve aynı numara olmasına rağmen sağı sola, solu, sağa giyemezsiniz, giymeye kalkarsanız da dengeyi bozar yol alamazsınız. Onlar birbirini tamamlayan teki olmadığında diğeri anlamını yitirendir.

“Ne Güneş Ay’a yetişebilir ne de gece gündüzü geçebilir her biri kendi yörüngesi içinde yüzer.” buyurmakta Allah (CC) Yasin süresi 40. ayette. Yani kadın ve erkek birbiriyle karşılaştırılabilecek iki nesne değil, güneş ve ay, gece ve gündüz gibi birbirini tamamlayan fakat birbirinden farklı iki varlıktır.

Gençler evlenememekte, vicdanlı Müslüman ve insanlar evlilikler bitti, kalkın gençleri evlendirin. Soyumuz kuruyacak böyle giderse. Evler bekar gençlerle dolu, Delikanlılar geçim sıkıntısı ya da bir ailenin sorumluluğunu alma endişesinden evlenmek istememekte, genç kızlar yuva kuramamaktadırlar. Güzel Peygamberimizin evlilik hususunda bizlere çok ağır uyarıları vardır.

“Evlenmeyen, yalnız yaşayacağım diyen bizden değildir” hadis-i şerifi sayesinde Peygamber Efendimiz, evlenmenin bir Müslüman için ne kadar önemli olduğunu belirtiyor.

***

“Bu devirde ben kendi kazancımı sağlayamıyorum bir de hanım ve çoluk çocukla mı uğraşacağım” diye evlilikten korkan birisi de aynı şekilde Peygamber Efendimizin tehdidine muhataptır. Başka bir hadis-i şerifte Peygamberimiz, “Evlenmek benim sünnetimdir. Sünnetime uymayan da benden değildir” buyurmuştur. Peygamber Efendimizin hadis-i şeriflerinin yanında Kur’an-ı Kerim’de de evlenmenin öneminden bahsedilmiştir. “Evlenecek kimseler fakir olsalar bile Allah onları zengin eder” diye buyurulmuştur Ayet-i Celilede. Bu ayetten sonra dünyanın karşısında parmak ısırdığı Hz. Ömer (RA) “Evlenmeden zengin olacağım diyenin aklına şaşarım” demiştir. Çünkü Allah kesin konuşur ve her şey onun emrindedir.

***

Hayatı boyunca Peygamber Efendimizin dizinin dibinden ayrılmayan ve Kur’an-ı Kerim’de de bolca övülen sahabilerden olan Akkaf Bin Bişr ile ilgili bir kıssayı size aktarmak istiyorum. Bir gün güzel Peygamberimiz yolda yürürken Akkaf Bin Bişr’e rastlamış ve ona, “Evli misin?” diye sormuş. O da evli olmadığını söyleyince Peygamber Efendimiz (SAV) “Neden evlenmiyorsun evlenecek kadar malının mülkünün olmamasından mı endişelisin” diye sormuş. Akkaf Bin Bişr de malının mülkün gayet iyi olduğunu ve geçimini sağlayabildiğini söylemiş. Peygamber Efendimiz, “O zaman sen, imkanın varken evlenmiyorsan şeytanın kardeşlerindensin. Eğer sen Hıristiyanların arasında olsaydın onların Rahiplerinden olurdun. Ama sen benim sünnetimi yerine getirmiyorsun, Akkaf derhal evlen. Yoksa sen Ruhbanlıkla İslam arasında gidip gelen birisisin” demiş. İşte Peygamber Efendimiz (SAV) evlenmeyen bir sahabiye bile bu kadar ağır konuşmuştur. (Kaynak; Prof. Dr. Cevat Akşit’in makalesinden alınmıştır.)

Konu ileriki yazılarımda devam edecek. Sağlıcakla kalınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar