1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Evlendirme ve Evlilik Üzerine-4
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Evlendirme ve Evlilik Üzerine-4

A+A-

Eş seçiminde müstehap olan nitelik/vasıflar: İslam, evliliğin uzun ömürlü olması için eş seçiminde gerekli titizliğin gösterilmesini ister. Özellikle "dindar" ve "ahlaklı oluşa dikkat çeker. Peygamber Efendimiz (SAV) "Kadın dört şeyi için nikah edilir; Malı, soyu, güzelliği ve dini. Sen dindar olanını seç ki elin bereket bulsun" buyurmuştur. Evlenilecek kadında aşağıdaki niteliklerin bulunması müstehap sayılmıştır.

1-Dindar olması. 2-kadının doğurgan olması. 3-Dindarlığı ve kanaatkârlığı ile tanınan bir ailede yetişmiş olması 4-Soylu bir aileye dayanması. 5-Kadının yakın akrabalardan değil, yabancılardan tercih edilmesi. 6-Erkek; iffetini koruyabildiği sürece tek evliliği tercih etmesi. Bu maddeleri ayrı ayrı ve kısaca bahsetmek istiyorum.

1-Dindar olması: Dünyalık hevesler için değil, çünkü güzellik, soy sop, zenginlik bunların geçerliği kısa sürer. Asıl kalıcı olanı hem dünya hem de ahiret beraberliği olmalıdır.

2-Kadının doğurgan olması: Hadisi Şerif  “Kocasını sevebilen doğurgan kadınla evlenin çünkü ben kıyamet gününde diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzla övüneceğim.” buyuran Peygamber efendimizin ümmetiyiz.

“Erim er olsun da yerim çalı dibi olsun.” Güzide söz.

Manası; Kadın kocasının mert, özü sözü bir olmasına, kendisine rahat, huzur dolu bir yaşam sağlamasına, gereken sevgiyi ve koruyuculuğu göstermesine önem verir.

3-Dindarlığı ve kanaatkârlığı ile tanınan bir ailede yetişmiş olması; Bu hal doğacak çocuğunda bu değerlere sahip olduğu belirtisi sayılır.

4-Soylu bir aileye dayanması; Doğacak çocukların asaletli, soy sop sahibi olmasına da dikkat edilmelidir. Dindarlık ve ahlak bütün özelliklerden önceliklidir. Babası bilinmeyen ya da kötü yola düşmüş kadınlarla evlenmek mekruhtur. Çünkü ayette şöyle buyurulur “Zina eden erkek ancak zina eden veya Allah’a ortak koşan kadınla evlenir, zina eden kadında ancak zina eden veya Allah’a ortak koşan bir erkekle evlenir.” buyrulmaktadır. (en Nur,24/3) Çeşitli hile ve tuzaklarla kötü yola düşürülmüş nice mazlum ve mağdur kadınlar vardır ki kurtuluş için çırpınmakta, işte böyle bir kadını bataklıktan kurtararak, ona aile yuvası sıcaklığını yaşatmak ameller niyetlere göre değer kazanır.

***

Kerkük türküsü “Altım çamur, üstüm yağmur, Yar hanesinde yine gönlüm hoş idi” (Kaynak; Abdurrahman Kızılkaya’nın deyişi.)

Sağlıkla kalınız, Allah’a emanet olunuz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar