1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Evlilik ve Evlendirme
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Evlilik ve Evlendirme

A+A-

 

 

Site ve çok katlı konutların bulunduğu şehirlerde yaşıyor, akraba, yakınlık ve komşu münasebetlerinin olmadığı ya da azaldığı zamandan geçiyoruz. Kimsenin bir biriyle görüşmediği, konuşmadığı gibi evlendirme gibi hadiselere de sebep olmamak için kaçınmaktalar. Son yıllarda üniversitelerin çoğalması, kızların ve oğlanların bir arada karma eğitim gördükleri bir sistemle karşı karşıyayız. Okuyan kesim buralarda tanıştığı gençlerle evlilikler yapmaktalar. Ancak bu evliliklerin bir ömür boyu gidip gitmemesi tartışılabilir, bu evliliklerde ebeveyne düşen sadece ve sadece karşı çıkmamak ve evlilik masraflarını karşılamaları bunun dışında hiçbir etki ve yetkileri kalmamıştır. Örnek olsun diye yazıyorum: İlahiyatçı ve bürokrat olan tanıdığım birisi “kızım ilahiyat okudu, farklı fakülte veya okul mezunu birisi ile tanışmış, evlenmeye karar vermişler Kızım annesine söylemiş anne babama söyle karşı çıkmasın biz evlenmeye karar verdik” dedi.

Bölge, şehir veya beldeler de yaşayan insanların kültür, örf, adet gibi yaşam tarzları farklı olan gençlerin evliliğinden ister istemez Allah muhafaza bu evlilikler kısa sürüyor sonuç boşanma ile bitiyor. Dolayısıyla evlenmede medya denen sirk aynasının da menfi etkileri olmaktadır. Bu konuları düşününce gençlerimiz evlenmekten kaçınıyorlar. Evliliklerini geciktiriyorlar. Evlenme yaşı yükseldiği gibi evlenme oranı düştü. Buna karşılık boşanmalar arttı.

Resulullah Efendimiz, “Kul evlenince dinin yarısını tamamlamış olur. Kalan yarısında da Allah’tan korksun” buyuruyor. Güzel Peygamberimizin evlilik konusunda bizlere çok ağır uyarıları vardır. “Evlenmeyen, yalnız yaşayacağım diyen bizden değildir” hadis-i şerifi sayesinde Peygamber Efendimiz, evlenmenin bir Müslüman için ne kadar önemli olduğunu belirtiyor. ‘Bu devirde ben kendi kazancımı sağlayamıyorum bir de hanım ve çoluk çocukla mı uğraşacağım’ diye evlilikten korkan birisi de aynı şekilde Peygamber Efendimizin tehdidine muhataptır. Aynı şekilde başka bir hadis-i şerifte Peygamberimiz, “Evlenmek benim sünnetimdir. Sünnetime uymayan da benden değildir” buyurmuştur. (Kaynak; Prof. Dr. Cevat Akşit)

Kırk senesini gençliğimizin yetiştirilmesine adamış bir isim Nevzat Laleli bu dönemde yani Milli Gençlik Vakfına 17 yıl hizmetten sonra verilen “Milli Gençliğin Şeref Başkanı” unvanı da kendisinde olduğu halde ailelerin ve gençlerin ihtiyaç duyduğu önemli işlerden biri olan “Bekârlarınızı evlendirin” prensibiyle  hareket etmekte ve çalışmaktadır.

Hayırda Yarışanlar Derneği (Hay-der) Genel Başkanı Nevzat Laleli’nin evlendirme ve evlilik üzerine çalışmalarından bahsedeceğim. Laleli Başkan dernek bünyesinde “YUVAMIZ” MODÜLÜ İLE Evlendirme Bürosu kurmuş, şuana kadar 81 çifti evlendirmiş, evlendirdikleri çiftler huzur ve mutlulukla evliliklerini devam ettirmekte olduklarını, en son görüştüğümde ise “Konya’ya iç güveyi damat gönderdim” demişti. Yerel olan “Merhaba “ gazetesinde Haftalık yazıları/makaleleri yayınlanmaktadır. Kendisi güvenilir bir kişilik ve organizasyonu da sağlam umdelere göre yani İslam’ın prensip ve ilkelerine göre yapmakta olduğuna şahitlik etmekteyim. Ayrıca; “YUVAMIZ” evlendirme bürosuna başvuran bekâr olanların evlenmelerini gerçekleştirdikleri gibi dul, boşanmış her yaşta evlenecek insana da hizmet vermektedirler. Yakınlarınız, akrabalarınız, evlatlarınız, torunlarınızı evlendirmek isterseniz, ayrıntı vermek, teferruat ve görüşmek için bilgi, belgeye ulaşmak yahut iletişime, irtibata geçebilirsiniz.

İrtibat-iletişim: Hay-Der Genel Başkanı. Nevzat LALELİ- (0312-2294775) ve (05322755069) sosyal mecralardan da ulaşabilirsiniz. Ayrıca bendeniz Turan Aydın’a da (GSM.05069938735-E-POST- turanaydin36@hotmail.com) ulaşabilirsiniz.

Geçmişimizde nikâh ve evlilik konuları, bizim çok hassas olduğumuz konulardı. Allah’ın bir emri olan (Nur 32) “Bekârlarınızı evlendiriniz” hükmüne uygun hareket eden milletimiz, nerede bir bekâr görse, kız olsun oğlan olsun, yaşlı olsun genç olsun, dul olsun boşanmış olsun, bunların evlendirilmesine çalışır, maddi durumu uygun olmayanlara her türlü maddi desteği sağlardı. Atalarımız, fakirliğinden dolayı evlenemeyen kızlara çeyiz verilmesini temin edecek vakıflar kurmuş ve bu vakfa gayrimenkul mallar bağışlamışlardı. (Kaynak; Nevzat LALELİ) Maalesef millet olarak hassasiyetlerimizi kaybettik, bu hasletler yok denecek kadar azaldı hatta kalktı. Yine de az da olsa milli ve manevi değerlere sahip, fertlerin, milletin, toplumların dertleriyle uğraşanlar da çıkmaktadır. Bir veciz söz “ Ne oldu ise azar azar oldu, Cuma’mız Pazar oldu” Nasip olursa bu konuyu araştırıp, derleyip yazmaya çalışacağım.

Kalın sağlıcakla, kalabilirseniz. Allah’a emanet olunuz.

                                                                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar