1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. Eyyamcılara Gün Doğdu
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eyyamcılara Gün Doğdu

A+A-

Eyyamcılığı veya eyyamcıyı görseniz tanır mısınız? Hayır. Tanımıyorsunuz. Eyyamcı günün şartlarına göre pozisyon alan, Eyyamcılık ise bugünkü gibi kargaşaları fırsat bilip kendini veya cemaatini iyi pazarlayabilme sanatıdır. Dinde yeri olmasa da demokrasilerde vazgeçilmeyen bir yöntemdir eyyamcılık… Geçenlerde demokrasi nöbetlerine konuşmacı olarak katılan birisi kürsüden doğru kodese götürüldü. Adam Pensilvanya ile dirsek temasında iken bile eyyamcılık yapıyor yahu… Eski mücahitlerden bir kısmı da bu günlerde eyyamcılık peşinde… Adamın biri 2013’te Pensilvanya’daki sapığa övgüler yağdırmışken bugün meydanlarda vatan kurtarıyor. Benim hükümet yetkililerinden bir istirhamım var. Şu Pensilvanya’ya giden yüzsüzleri bu milletin bilmesi lazım. Öyle adamlar var ki; yüzleri kızarmadan bugün onlar da FETÖ’nün şerrinden bahsetmektedirler. Amaç FETÖ’den boşalacak kadrolara kendi yandaşlarından adamlar sokmak… Hükümet şimdi memur alımlarında mülakat yapacak ya… FETÖ’cülere geçiş verilmeyecek göz açtırılmayacak falan filan… Peki liyakat mı aranacak… Hayır… Bu sefer bizim adamlar alınacak… Bizim tarikat veya cemaat… Vay benim garip ülkem. Amaç eğer FETÖ ve PKK başta olmak üzere şer güçlerin girmesini engellemekse ise mülakata falan gerek yok.

***

Ben bir sistem öneriyorum. Uygula ve bir tanecik geçebilirse gel yüzüme tükür. Bir tane başvuru formu hazırla… İçine kişinin bağlı olduğu cemaat tarikat dernek kulüp ne varsa yazmasını mecbur kıl. Verdiği bilgilerin yanlışlığı tespit edildiği takdirde görevimden uzaklaştırılacağımı şimdiden kabul ederim taahhüdünün altına imzasını al… Ayrıca bankaların da istenildiği gibi 3 tane memur ve kadrolu işçiye de yukarıdaki bilgilerin doğruluğunu tasdik ettir ve yanlış çıkması durumunda görevden alınmamı kabul ederim, referansını al ve imzalattır. Salıver gitsin artık. Ama amaç farklı olunca mülakat şart oluyor… Eyyamcı deyip geçmeyin…  Şu darbe işi çıkmasaydı yukarıda Reis ‘Bunların inlerine gireceğiz’ diye çırpına dursun aşağıda kendisinin bir tek yardımcısı vardı. Dün de bu gün de yalnızca Başbakan… Aşağıya gidildikçe eyyam başlıyordu. Bu gün bile bazı kurumlar hâlâ elini taşın altına koymuyor. Tabii adam gibi adam olanlar da var. İşin gereğini titizlikle yerine getiren rektörlerimiz ve milli eğitim müdürümüze burada teşekkür etmek istiyorum.

***

Eyyamcılık dedik ya… Şunları da belirtmeden geçemeyeceğim. Görevlerinden alınan; generalinden hizmetlisine kadar bu ağalara referans olanlar var ya onların da teröriste yardım ve yatakçılıktan dolayı görevlerine son verilmesi gerekir diye düşünüyorum… Eğer bunlar partinin içindeyse de partideki görevine son verilmelidir. Pensilvanya’ya gidip gelen ulema(!) ve fukahayı (!) da temizlik hareketinde unutmak lazımdır. Öteden beri bildiğim şu ki; bu hengâmeden en şanslı çıkacak olanlar yine eyyamcılar olacaktır. Ne şiş yansın ne kebap diyenler var ya yine dört ayağının üzerine düşeceklerdir. Belki birçok vatandaşımızın yapılan ve yapılacak olan bu ayıklama sırasında bilerek veya bilmeyerek canları yanacak ama eyyamcılar yine sofraya oturacaklardır. Bu dün böyleydi, bugün de böyle olacak hatta yarın da böyle olacaktır. 1938 yıllarında Konya Defterdarlığı yapan Namdar Rahmi Karatay’ın hiciv şiirinde belirttiği gibi;

Şeflerle iyi geçin amirle bul arayı

Azıcık sen de öğren artık dalgayı dubarayı

Bırakıver kanasın vicdan denen yarayı

Kim ne derse hı deyip hemen salla başını

Gerdan kır belini bük her ay al maaşını

Maçlar 90 dakika oynanıp sonunda Almanların kazanması gibi; her ortamda eyyamcılar da gemilerinin nasıl yürütmesi gerektiğini bilirler Demokrasinin gereği bu galiba… Allaha emanet olunuz.

                                                                                                         

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.