1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Fahri Müfettişler Daha Hassas Olsun
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Fahri Müfettişler Daha Hassas Olsun

A+A-

Fahri trafik müfettişlerini hemen hemen herkes bilir. Türkiye’de 1997 yılında göreve başlayan fahri trafik müfettişleri trafik sorununun çözümü için gönüllü olarak çalışan trafik kurallarını ihlal edenleri ilgili birimlere bildiren kişiler. En az 10 yıllık ehliyet sahibi ve üniversite mezunu olan, 40 yaşını aşan kişiler fahri trafik müfettişi olmak için başvuru yapabiliyor. Yani fahri trafik müfettişleri de bizim gibi sıradan insanlar. Trafikte uygun olmayan hareketleri tespit eden ve bunları ceza tutanaklarına işleyerek ilgili trafik birimine teslim eden müfettişler böylece trafikte oluşabilecek birtakım olumsuzlukları önlemeye çalışıyorlar. Buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. Fakat asıl sorun şurada başlıyor. Geçtiğimiz günlerde bizzat şahit olduğum bir olayı bugün anlatmak istiyorum. Zafer Meydanı’nda seyir halindeki bir polis memurunun araç içerisinde cep telefonuyla konuştuğunu gördüm. Gözüm o anda hemen fahri trafik müfettişlerini aradı. Acaba o anda ilgili bölgede fahri trafik müfettişi olsaydı o polis memuruna seyir halindeyken cep telefonuyla konuştuğu için işlem yapabilecek miydi? İşlem yapsa bile bunu ilgili trafik birimine nasıl rapor edecekti? Şahsen işlemin gerçekleşmesine milyonda bir ihtimal bile vermiyorum. Eğer fahri trafik müfettişlerinin görevi trafikte oluşabilecek aksaklıkları gidermekse bu müfettişler işlem yaparken kişilerin mesleki kimliklerine göre hareket etmemeli ve herkese eşit yaklaşmalı.
 

Biraz daha dikkat
Konu trafikten açılmışken bir başka konuya da burada dikkat çekmek istiyorum. Bilindiği gibi insan sağlığı ve kişi can güvenliği her şeyden önce gelir. İnsanlar olası bir hastalık ya da sağlıkla ilgili acil olarak bir sorun yaşadıklarında 112 Hızır Acil Servis hizmetine başvururlar. Başvuru sonucunda ambulanslar ise olay yerine en kısa sürede ulaşabilmek için elinden gelen mücadeleyi gösterir. Yine gözlemlerime dayanarak söylüyorum ama ne yazık ki şehrimizde birçok sürücü kırmızı ışıkta beklerken arkasından bir ambulans geliyorsa ona yol verip vermeme konusunda tereddüt yaşıyor. Ambulansa yol açılmadığı gibi uzun araç kuyruklarında kaybedilen süre de işin ekstrası. Sürücülerimizin bu konuda biraz daha hassas davranması gerekir. Unutmayalım ki o ambulans bir gün bizden birisi için görevlendirilmiş olabilir. Bu yüzden trafikte durum ne olursa olsun siren çalarak yol alan ambulans gördüğümüzde hemen yol açalım.

Yardım eli uzatalım
Bu arada son olarak bir konuya daha değinmek istiyorum. Malum kış mevsimi etkisini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Eksi 15-20 derecelere kadar düşen hava sıcaklıkları tabiri caizse iliklerimize kadar üşümemize neden oluyor. Çok şükür ki bizler soğuk havanın etkisinden korunmak için kalın kıyafetler ve sıcak ortamlarda bulunarak korunmaya çalışıyoruz. Fakat ne yazık ki herkes bizim kadar şanslı değil. Bu konuda da biz vatandaşlara büyük sorumlukların düştüğünü düşünüyorum. Elimizden geldiğince maddi durumu iyi olmayan insanlara ve sokakta kalan hayvanlara yardımcı olmaya çalışalım. Herkes üzerine düşen görevi yaparsa eminim ki bu soğuk havanın dondurucu etkisi uzatılacak yardım elleri sayesinde bir parça da olsa kırılır. Bu konuda da vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyor, ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.