Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Faiz Belası

A+A-

Sivil Toplum Kuruluşları; toplumdaki çeşitli sorunları bağımsız olarak ele alıp kamuoyunu bilgilendirme ve aydınlatma görevi yapan, öneriler sunan birliklerdir.

Tanımından hareketle şehrimizin cadde ve sokaklarında billboardlarda Sivil toplum Kuruluşlarından AGD (Anadolu gençlik Derneği) ile YENİAD (Yeni İş adamları Derneği) Konya Şubeleri ortaklaşa faizle ilgili Bakara Suresi 278- 279. ayetlerin mealinden ilan vermişler.

İlgili dernek yöneticilerinden Allah (CC) razı olsun teşekkür ederim. Gerçekten tebriğe şayan olmuş, günümüzde böyle bir çalışma ile farkındalık oluşturmak amacıyla topluma hatırlatmış oluyorlar. Darısı diğer toplum kuruluşlarının (vakıf-dernek) başına diyorum.

Ayetlerin tam olarak mealleri; ayet 278: “Ey iman edenler, Allah’tan korkun ve eğer gerçekten mü’minseniz faiz hesabından geriye kalanı bırakın.”

Ayet-279: “Yok eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve peygamberinden kesin bir savaş açılacağını bilin! Eğer tövbe ederseniz, anaparanız sizindir. Ne zalim olursunuz, ne de mazlum”

Faizden uzak duran Müslümanlardan oluruz inşallah. Aşağıda madde madde faizle ilgili bilgileri aktarıyorum.

1- FAİZ ZENGİN FAKİR HERKESİ EZER.

2- TÜKETİLEN HER ŞEYİN; 3/1 FAİZ 3/1 HAKSIZ VERGİ VAR. 3/1 İSE MALİYET VE SATIŞ FİYATI OLARAK TÜKETİCİ ÖDEMEKTEDİR

3- FAİZ, ÜRETİMİN DE TÜKETİMİN DE MİKROBU VE BELASIDIR.

  1. A) FAİZ ÜRETİMİN MALYETİNİ ARTIRAN MİKROPDUR.
  2. B) FAİZ ÜRETİM İLE TÜKETİM ARASINDA OLUŞAN KURULUŞLARI-ALICILARI –SATICILARI VELHASIL KELAM ZİNCİRLEME OLARAK ETKİLER VE HERKESİ EZER.
  3. C) TÜKETİCİ İNSANLAR ALDIĞI HERŞEYİN FAİZİNİ ÖDER.

FAİZ, EKONOMİYİ MAHVEDER. TOPLUMU MAHVEDER. EMEK SERMAYE DENGESİNİ BOZAR. ENFLASYONU KÖRÜKLER ARTIRIR. GELİR DAĞILIMINI BOZAR. AİLE YUVALARINI DAĞITIR.

“Faizci düzen her türlü ekonomik ve sosyal tahribatı meydana getirirken, gelir dağılımının gittikçe bozulmasına, zenginin daha zengin, fakirin daha fakir olmasına yol açmaktadır.” (N. Erbakan)

(Yararlandığım kaynaklar; Kur’an-ı Kerim meali, N. Erbakan’ın Yeni Bir Dünya ve Adil Düzen Eserleri)

“ÇARESİZ DEĞİLSİNİZ ÇARE SİZDE” M. Akif İNAN (Şair-yazar) bu veciz söz ile birlikte fert fert borç almadan nasıl yaşayacağız, maddi ihtiyaçlarımızı nasıl karşılayacağız, faiz belasından nasıl kurtulacağız konularında kafa yormaya, düşünmeye çare ve çözümler getirmeye devam edeceğim.

Hoşça kalın, Allah’a emanet olunuz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar