1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Faiz, Döviz, Bilinç-1
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Faiz, Döviz, Bilinç-1

A+A-

Rızkın onda dokuzu ticarette ise bunun hakkını vermeliyiz. Alacağız, satacağız, becerebilirsek ihracat da yapacağız. Al-Sat yetmez, üreteceğiz de. Üretimden satarak sanayileşeceğiz ve daha güçlü bir ekonomi kuracağız.

*

Sanayileşmiş güçlü ekonomimiz ile teknoloji geliştireceğiz. Teknoloji kârlılığımızı artıracak, sermaye biriktirmemizi sağlayacak. Sermaye sahibi olunca parayı yöneten muasır medeniyetler seviyesindeki ligde mücadele etmeye başlayacağız.

*

Bunu İslam ülkelerine yayabildiğimiz ölçüde ümmetin kurtuluşuna da vesile olacağız. Misyonumuz ve ülkümüz kendimiz ile sınırlı kalmayacak.

*

Son 15 yılda ihracatı artırmak için gösterilen çaba takdire şayandır, büyük bir başarıdır. Ama yine de ihracatın ithalatı karşılama oranı döviz açığımızı kapatacak kadar artamadı bir türlü. İhracatımız kat be kat artmasına rağmen yurt dışına ödemek zorunda kaldığımız döviz, yurda getirdiğimiz dövizden fazla olmaya devam ediyor.

*

Döviz açığını kapatmak için borçlanıyoruz. Borcumuz arttıkça ve yeterince üretemediğimiz için paramızın değeri düşüyor. Paramızın değer kaybetmesi her zaman bizden kaynaklanmıyor elbette, bazen global ekonomi etkileri de dünyanın güvendiği paraların değerini yükseltiyor. Sonuçta yine bizim paramızın değeri düşmüş oluyor.

*

Bu hareketleri sadece bir lobi çalışmasına bağlayıp ekonominin işlemesindeki bilimselliği ihmal edersek, düştüğümüz borç çukurundan çıkamayız? Ayrıca dövizi artırdığı iddia edilen lobileri suçlamak da bize fayda sağlamaz.

*

Bize fayda sağlayacak olan, düşmanı suçlayarak bir çözüme ulaşamayacağımızı ve suçun, kusurun ne kadarının bizde, bizim kusurumuzun nerede olduğunu sorgulamamız gerektiğini anlamaktır.

*

Yabancı sermayeye sattığımız bankalardan faiz düşürmelerini istememiz ne kadar yetersiz kalmış ise paramızın değer kaybetmesini önlemek için, döviz açığı vermemize sebep olan ve insanları, tasarrufları için dövize yönlendiren nedenleri ortadan kaldırmadan, vatandaşı dövizini bozdurmaya teşvik etmenin de yetersiz kalacağını görmeliyiz. 

*

Döviz açığı vermemiz, paramızın değer kaybetmesi sadece lobiler ve düşmanca faaliyetler ile açıklanamaz. Sebepler kadar çözümler de çok çeşitlidir. Doğru çözümleri bulup uygulamak için sebepleri siyasi ağız ile açıklama kısırlığından kurtulmalı ve öncelikle kendi kusurlarımızdan kaynaklanan sebepleri ortadan kaldırmaya çalışmalıyız.

*

Döviz açığı vermemize sebep olacak seviyelere ulaşan döviz çıkış sebepleri analiz edilmeli ve ortadan kaldırılmalı bence. Böyle bir icraat daha kalıcı bir tedbir olur.

*

Döviz çıkışı, ithal etmek zorunda olduğumuz teknolojik ürünler için ise, bunları üreteceğimiz ürünlerde kullanarak sağlayacağımız kalite ve rekabet gücü sayesinde daha fazla ihracat yaparak yurda daha fazla döviz getirebileceğimizi düşünerek teselli bulabiliriz.

*

Döviz çıkışı, ithal etmek zorunda olmadığımız, keyfî ve lüks tüketim ürünleri için ise durum farklı. Bunun tesellisini nerede bulacağız? Bu ürünlerin ithalatını durdurmak çözüm olur mu? Evet derseniz sonraki soru şu olacak; Ama nasıl? Devlet yasaklasın derseniz, kaybettiniz! Hep birlikte kaybetmenin yolunu açtınız demektir. Yarın devam edelim inşallah.

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.