1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Faiz, Döviz Bilinç-2
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Faiz, Döviz Bilinç-2

A+A-

Döviz açığı vermemize sebep olacak seviyelere ulaşan döviz çıkış sebepleri analiz edilmeli ve ortadan kaldırılmalı bence. Böyle bir icraat daha kalıcı bir tedbir olur.

*

Döviz çıkışı, ithal etmek zorunda olduğumuz teknolojik ürünler gibi ürünler için ise, bunları üreteceğimiz ürünlerde kullanarak sağlayacağımız kalite ve rekabet gücü sayesinde daha fazla ihracat yaparak yurda daha fazla döviz getirebileceğimizi düşünerek teselli bulabiliriz.

*

Döviz çıkışı, ithal etmek zorunda olmadığımız, keyfî ve lüks tüketim ürünleri için ise durum farklı. Bunun tesellisini nerede bulacağız? Bu ürünlerin ithalatını durdurmak çözüm olur mu? Evet derseniz sonraki soru şu olacak; Ama nasıl? Devlet yasaklasın derseniz, kaybettiniz! Hep birlikte kaybetmenin yolunu açtınız demektir. Demiştik dün, devam edelim.

*

İthalatı yasaklayınca döviz çıkışı azalabilir, açık azalabilir ama yerli üreticiyi kalite ve verimlilik yarışına sokan en büyük motivasyonu yok ederek modası geçmiş ürünlere çuvalla para isteyip bir de sıraya girin diyen işadamı lobilerine fırsat vermiş olursunuz.

*

Bu durumda yasaklamak çözüm olamaz. Çözümün bir parçası bilinçli tüketici seviyesine çıkarak, yerli malı tercih etmek olabilir mi? Bakalım.

*

Bizi ambargolar ile tehdit edeceğini bildiğimiz lobileri suçlamak yerine tedbirli olmak ve bize ambargo ile diz çöktüremeyeceklerini anlatıncaya kadar yerli malını, yerli sanayimizin ürünlerini tercih eden bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmak çözümlerden birisi olarak ele alınmadır.

*

Ülkemizde üretilen hatta ithal olanlardan daha kaliteli ama imajı eksik olduğu için görmezden geldiğimiz ürünleri tercih ederek yurt dışına döviz çıkışını azaltabiliriz.

*

Türkiye’de ürettiği elektronik ev eşyalarını Amerika, İngiltere, Almanya gibi gelişmiş ülkeler dahil dünyanın neredeyse tamamına ihraç ederek yurda döviz kazandıran şirketlerimiz var. Bu şirketler arasında teknolojide zirve kabul edilen Japonya’nın bile bazı imaj sahibi markaları için üretim yapan, biz Güney Kore’den gelen bazı mallara avuç dolusu döviz öderken, Güney Kore’ye ihracat yapanlar var.

*

Bankaları yabancı şirketlere satıp, faizleri indirin demek ne kadar karşılıksız kalmış ise vatandaşın dövizini bozdurması da yapısal sorunlara bir çözüm olmayacaktır demiştim.

*

Faizin günah olması sebebi ile tasarruflarını bankaya yatıramayan ama kendisine başka alternatif sunulmadığı için küçük birikiminin değerini koruma kaygısı ile dövize yönlendirilen vatandaşı şimdi de dövizini satmaya teşvik ederken eline geçecek parayı hangi alternatif ile değerlendirmesini önereceksiniz? Banka faizine mi yatırsın?

*

Bugün belki bir solukta yapılacak şey değil ama yaklaşık 20 yıldan beri ifade etmeye çalıştığımız fakat duyulmayan veya ihmal edilen yerel/bölgesel sermaye piyasaları ile hem tasarruf sahibine bir yatırım alternatifi hem de öz kaynak sıkıntısı çeken sanayiciye-iş dünyasına bir sermaye kaynağı sağlanamaz mı? Sağlanır elbette, hem de her iki taraf da kazanır, sonuçta tüm ülke kazanır.

*

Düşmanı suçlamayı bırakıp, düşmanın bize zarar verecek kadar düşmanlığı nasıl yapabildiğini, buna niçin izin verdiğimizi sorgulamalı, kusuru kendimizde aramak ve hatalarımızı tekrar etmemizi engelleyecek sistemler üzerinde konuşmalıyız artık. Selametle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.