Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Faize Hayır

A+A-

Bilgi eksikliği veya yanlış tariften dolayı;

"Her çıkmaz sokağın çıkmaz olduğunu anlamak için

sonuna kadar yürümek zorunda bırakılan yığınlar."

Aradıkları adrese doğru gittiklerini zannederek heba olmuşlardır. Bu olay yakın dünya tarihinde Hitler Almanya’sında vuku bulmuşken, diğer örnek verebileceğimiz birçok olay yaşadığımız bilgi çağında meydana gelmektedir. 

Bizim ülkemiz de aynı sonla karşılaşmadan tedbirlerimizi önce kişisel sonra ulusal olarak almalıyız kanaatindeyim. 

Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ‘Hamd olsun faizleri düşürdük’ cümlesini anlayamıyorum. Allah’ın yasak kıldığı bir eylemi yine Allah’a şükür eden bir kelimeyle söylemiş olması şahsımı ve inanan bütün vatandaşları yaralamıştır.

‘Sözlükte “iyilik, güzellik, üstünlük ve erdemlilikle niteleme, övme” mânasına gelen hamd kelimesi Allah’ın yasak ettiği bir olay ile aynı cümlede kullanılamaz.’

Emperyalizm öldürücü ve zulüm doludur. En etkili silahı da kapitalizmdir. Bu ülkede banka finans ve paradan para kazanan bütün kurumlar kapatılmalıdır.

Bu nedenle hepsi bu ülkeden süresiz uzaklaştırılmalı ve faiz pisliği tamamen yasaklanmalıdır.

Kişisel olarak da bu faiz pisliğinden mümkün mertebe uzak durulmalı, banka gibi faiz sistemlerinin ön bürosu olarak kabul edilen kuruluşların önünden dahi geçilmemelidir. Bu ön büroların hepsi aynı zihniyettedir. Kimse kimseyi ‘İslami banka’ gibi uyduruk kelimelerle kandırmasın. Hepsinin parayı aldığı yer aynıdır. Hepsi aynı merkeze hizmet eder.

‘Müslüman olduğunu söyleyen herkese yazımın bitişinde aktaracağım Peygamberin sözlerini okumalarını ve aynen hayatlarına uygulamalarını tavsiye ederim’

***

‘Veda Hutbesi’

Hz. Peygamber Allah’a hamd ve senâdan sonra şöyle buyurdu: 

‘Ey insanlar! Bilmiyorum, belki de bugünden sonra burada sizinle bir daha buluşamayacağım. Allah’ın rahmeti bugün sözümü işitip onu iyice kavrayanların üzerine olsun! 

Benim bu sözlerimi burada bulunanlar bulunmayanlara bildirsin. Olabilir ki bildirilen kimse burada bulunandan daha iyi anlar ve itaat eder. 

Ey insanlar! 

Biliniz ki rabbiniz birdir, atanız da birdir. Bütün insanlar Âdem’den gelmiş, Âdem de topraktan yaratılmıştır. Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap’a, beyazın siyaha, siyahın da beyaza hiçbir üstünlüğü yoktur. Allah katında üstünlük ancak takvâ iledir. 

Biliniz ki bu şehriniz Mekke, bugününüz arefe ve bu ayınız zilhicce nasıl mukaddes ve dokunulmaz ise mallarınız ve canlarınız da aynı şekilde dokunulmazdır. 

Câhiliye devrindeki her türlü ribâ kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. 

Fakat ana paranız sizindir. 

Ne haksızlık edin ne de haksızlığa uğrayın. 

Kaldırdığım ilk faiz amcam Abbas b. Abdülmuttalib’in faizidir. 

Câhiliye devrinin kan davaları da kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası akrabalarımdan Rebîa b. Hâris b. Abdülmuttalib’in oğlu Âmir’in kan davasıdır.

Ey insanlar! 

Kadınların haklarına riayet etmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah’ın emaneti olarak aldınız. Onların namus ve iffetini Allah adına söz vererek helâl edindiniz. Dikkat edin! Sizin kadınlar üzerinde hakkınız olduğu gibi onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin onlar üzerindeki hakkınız iffet ve namuslarını korumalarıdır. Kadınların sizin üzerinizdeki hakları geleneklere uygun biçimde yiyecek ve giyeceklerini sağlamanızdır. Kadınlar hususunda Allah’tan korkun ve onlara en iyi şekilde davranın. 

Ashabım! 

Bugün şeytan sizin şu topraklarınızda yeniden saltanat ve nüfuz kurma ümidini ebediyen kaybetmiştir. Fakat size yasakladığım şeyler dışında küçük gördüğünüz şeylerde şeytana uyarsanız bu da onu sevindirir ve cesaret verir. 

Sözümü iyi dinleyin ve belleyin. 

Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. 

Bir Müslüman’ın malı rızası olmadan diğer bir Müslüman’a helâl olmaz. Sakın zulmetmeyin. Herkes ancak kendi işlediği suçtan sorumludur. Baba oğlunun, oğul da babasının suçundan sorumlu tutulamaz. 

Allah her vârisin mirastan payını tayin etmiştir. Artık bir vârisin diğer mirasçıları mahrum edecek şekilde vasiyette bulunulması helâl değildir. Çocuklar babalarından başkasına nisbet edilemez. 

Ödünç alınan şeyler sahibine geri verilmelidir. Yararlanılmak üzere alınan şeyler de sahiplerine iade edilmelidir. Borçlar ödenmelidir. 

Birinin borcunu üstlenen kefil de o borcu ödemelidir. 

Kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine iade etsin. 

Rabbiniz olan Allah’tan sakının, O’na kulluk edin. 

Beş vakit namazınızı kılın. 

Ramazan ayında oruç tutun, hac ibadetini yerine getirin, mallarınızın zekâtını gönül hoşluğuyla verin. 

Yöneticilerinize Allah’ın kitabına uydukları sürece itaat edin ve böylece rabbinizin cennetine girin. 

Benden sonra küfre ve sapkınlığa düşüp birbirinizin boynunu vurmayın. 

Benden sonra hiçbir peygamber gelmeyecektir. 

Ey müminler! Size iki emanet bırakıyorum. Onlara sımsıkı sarıldığınız takdirde bir daha asla yolunuzu şaşırmazsınız. Bunlar Allah’ın kitabı Kur’an’la peygamberinin sünnetidir (veya Ehl-i beyti). 

Daha sonra Resûlullah, 

“Ey insanlar! 

Yarın beni sizden soracaklar. 

O zaman ne diyeceksiniz?” deyince ashap, 

“Allah’ın risâletini tebliğ ettin, görevini yaptın, bize nasihatte bulundun diye şahitlik ederiz” dediler. 

Bunun üzerine Resûlullahşehâdet parmağını semaya doğru kaldırdı, sonra da insanlara doğru çevirip indirerek, “Şahit ol yâ rab, şahit ol yâ rab, şahit ol yâ rab.’

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.