1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Faize Karşıysanız-1
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Faize Karşıysanız-1

A+A-

Faiz lobisinin dünyayı nasıl yönettiği ve kendi menfaatleri için dünyayı nasıl bir uçuruma doğru sürüklediği, faiz ile sömürü düzenini nasıl beslediği ortada. Peki, bu lobiye karşı nasıl dik durabiliriz? Bu yanlış gidişe nasıl dur diyebiliriz? Sömürülmeye nasıl engel olabiliriz?
*
İnancımız gereği faizi haram kabul ederek bankadan, krediden ve faiz bulaşan işlerden uzak durarak sergilediğimiz duruşun bu sömürüyü engellemeye bir faydası var mıdır? Alternatif olarak uyguladığımız sistemler gerçekten bir sistem midir?
*
Konuya, İslam dünyası genelinde baktığımız zaman faiz lobisine karşı bir başarıdan bahsetmemiz söz konusu değil maalesef. Petrol başta olmak üzere doğal zenginlikleri ile faiz lobisinin güdümündeki gelişmiş ülke ekonomilerine güç veren İslam ülkelerinin, bu ülkelerden kazandıkları para gücü ile kendi ekonomilerine güç vermekte son derece yetersiz kaldıkları da ortadadır.
*
Alternatif sistem olarak sunulan faizsiz bankacılık ya da katılım bankacılığı gibi kurumların katılım payı gibi kar payı gibi farklı adlar altında adına faiz demeden uyguladıkları farkların anaparaya oranının uygulamadaki faiz oranları ile aynı çıkması bu sistemin özde bir çözüm olmadığını, bir makyaj, bir maske olarak kalma riski taşıdığını düşündürüyor. Katılım bankacılığının bireysel anlamda iş dünyasını faizden uzak tutmaya çalıştığını iddia edebiliriz ama bütüncül bakışta bu faydanın sistem olarak bir alternatif olma gücünün yetersizliğini teslim etmemiz gerekir.
*
Öte yandan insanları faizden uzak tutmak için önerilen bir başka yöntem de büyük tasarruf sahiplerini banka yerine gayr-i menkule, küçük tasarruf sahiplerini ise dövize veya altına yönlendirenlerin iyi niyetli bu tavsiyelerinin bile son tahlilde faiz lobisine ve gelişmiş ülke ekonomilerine yaradığını görmemiz gerekiyor. Gelişmiş ülkeler arasında Müslüman ülkeler olmadığına göre İslam inancı taşıyan vaizlerin faiz yerine döviz veya altına yatırımı caiz göstermeleri İslam’a hizmet eden bir sonuç doğurmuyor. Niçin mi?
*
Çünkü 1: Ekonominin ihtiyaç duyduğu parayı elinde tutan tasarruf sahipleri gayr-i menkul, döviz veya altına bağladıkları paraların finans kurumları dışında özellikle altın ve dövizin yastık altında kalması teşbihte hata olmaz ise damarlarda dolaşması gereken kanın bir başka organ tarafından emilerek, vücutta kansızlık, düşük tansiyon gibi hastalıklara benzetebileceğimiz etkilere sebep olmaktadır. Bu durumda vücuda ya dışarında kan vermek gerekir ya da ihtiyaç duyulandan daha az olan kanın yani örneğimize göre ekonomi sisteminde dolaşan paranın daha pahalı olması sonucunu doğurmaktadır… Yani sermaye ihtiyacında olan iş dünyasının paraya ulaşabilmek için daha yüksek faiz oranına veya katılım payı oranına razı olmak zorunda kalması demektir. Paranın içinde olduğu ekonomiyi soğutan ama dövizine yatırım yaptığı ekonomiye bedavadan güç veren ısı veren kendine kör bir sistem.
*
Çünkü 2: Tasarrufunu banka yerine dövize yatırıp yastık altında tumanın caiz olduğunu, efdal olduğunu anlatan vaizlerin yaptığı bu iyi niyetli tavsiye, son tahlilde masum ve saf kalpli gariban Müslümanların alın terinden gelen emek gücünün gelişmiş ülke ekonomilerine, faiz lobisine hizmet etmesine sebep olmaktadır…
*
Sorunu temelinden anlamayı başarırsak çözüme geçebiliriz. Faiz lobisine hizmet eden Vaiz Lobisi ve Caiz Lobisine de değineceğimiz gelecek yazımızda görüşmek üzere Allah’ın selamı, Allah’ın verdiği aklı fitne odaklarına kiraya vermeyip kendi imanı ile kullanabilenler üzerine olsun.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.