1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Faize Karşıysanız-2
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Faize Karşıysanız-2

A+A-

Geçen hafta temiz kalpli Müslümanların sıkça kulak verdiği Vaiz Lobisi içindeki Caiz Lobisi eliyle Faiz Lobisine ve zengin ülke ekonomilerine nasıl hizmet ettiğini izah etmeye çalışmıştım. Kısaca hatırlamak gerekirse; faizden uzak durmak isteyen küçük tasarruf sahibi Müslümanlara parasının değerini koruması için dövize veya altına yatırım yapmayı caiz gösterenler, buna inanarak her ay gücü yettiği kadar Avro veya Dolar alan gariban, emektar Müslümanları aslında bu parayı basan devletin ekonomisini bedavadan finanse etmeye yönlendirdiğini söylemiştim.
*
Elbette biz bu hareketlerin iyi niyetli olduğuna inanıyoruz. Bir ihanetten söz etmek istemiyorum ama “cehenneme giden yollar iyi niyet taşları ile döşenmiştir” diyen atasözümüze atfen Müslümanların sadece iyi niyet ile kurtulamayacağını, iyi olabilmek için güçlü de olmak gerektiğini ve güçlü olabilmek için de bilgili olmaları gerektiğine dikkat çekmek istiyorum. Bilgili nice hoca efendi, şeyh veya profesör olmuş insanların sahip olduğu bilgi ile yanlıştan kurtulamadığını da görerek bilinçsiz bir beyinde bilginin de doğru işlenemediğini vurgulamak istiyorum. Ancak gerçekçi hesaplar yapabilen ve bilinçli insanların sahibi olduğu bilginin hakkını verebileceğine inancımı tekrarlamak istiyorum.
*
Aksi halde son 3-4 asırdan beri İslam dünyasının gerileme sebebini anlayamayız. Hataları anlamazsak çözüm bulmamız da mümkün olmaz. Ancak iyi niyet ile günü kurtarma çabaları sistem kurma bilincinden uzak Müslümanları düşmana hizmet eder duruma düşürür bunu da istemeyiz.
*
İstanbul Sanayi Odası (ISO) 2015 yılının en büyük 500 şirketini açıkladı ve beraberinde birçok bilgiyi de düşünen beyinlere sundu. Konumuzla ilgili olanı şu; en büyük 500 şirketin ortalaması yüzde 37 özkaynak sahibi olmasına rağmen yüzde 63 oranında borçlanarak büyümüş. Yani borçlanmak öyle gösterildiği gibi kötü bir şey değil. Borç yiğidin kamçısıdır. Ancak bu şirketler işlerini büyütmek için aldıkları borca karşılık kazandıkları paranın da yüzde 63,4’ünü borç verenlere aktarmak zorunda kalmışlar. Burada sorun borçlanmadan ziyade bu kadar yüksek olan finansman maliyeti. Profesyonel hesap yapamayan şirketler için tehlikeli bir oran. Bunun karşılığında Faiz Lobisi ile kol kola dünyayı yöneten gelişmiş ülkelerde finansman maliyet oranı nedir diye baktığımızda karşımıza çıkan rakam ise sadece yüzde 16. Nasıl oluyor da oluyor?
*
Müslümanları zenginleştirmek istiyorsak öncelikle finansman maliyetini düşürecek ve girişimcileri faize muhtaç etmeyecek fikir ve sistem arayışına girmeliyiz. Yani FAİZ LOBİSİNDEN KURTULMAK İÇİN CAİZ LOBİSİNDEN KURTULMAK GEREKİYOR önce. Çünkü Caiz Lobisi insanları kolay çözüme yönlendirdiği için insanların sorunu anlama ve soruna çözüm arama, düşünme refleksi yavaşlıyor. Sadece itiraz eden, şikâyet eden ama alternatif getirmeyen insanlar çoğalıyor.
*
Bu soruna el atacak gerçekçi ve bilimsel düşünebilen iman sahibi bilim adamlarına ihtiyacımız var yani bu konularda fetva veren makamlara gelecek ilahiyatçıların sosyal ve pozitif bilimlerde ihtisas yapmış, çok disiplinli bilim adamı olma vasfına ulaşmış olanlarına ihtiyacımız var. Eğer böyle bilim adamlarımız olursa Allah’ın bize yasak ettiği faiz konusunu ekonomi, sosyoloji, psikoloji ve teknoloji gibi birçok disiplin ile birlikte değerlendirip, fikri altyapısı olmayan “iyi niyetli” hocaların İslam dünyasında sebep olduğu açlığa, fakirliğe ve sömürüye engel olunabilir.
*
Örneğin yetersiz öz kaynaklarını, dış finans kaynaklarından destekleyemediği için sahip olduğu üretim potansiyelini kullanamayan firmalar için yerel sermaye piyasaları kurulabilir. Böylece girişimci, sanayici faiz ile borç yükünü artırmak yerine ortaklarını çoğaltarak finansman sağlayabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.