1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Farkı Görelim Artık
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Farkı Görelim Artık

A+A-

İslam ümmetinin birlik olması ve ümmetin bir neferi olmak eminim hepimizin hayali ve hedefidir… Hedefimize ulaşmak ve ettiğimiz duaların gerçekleşmesi için de ayağa kalkıp harekete geçmek gerektiğini öğrenmiş olmalıyız artık…

*

Niçin harekete geçemiyoruz? Söz çok, söylem çok ama icraat yok! Sorun karşı güçlerin bizi engellemesi mi? Engellemelere ortam hazırlayan yanlışları doğru kabul eden tarafımız mı? Doğru zannettiğimiz bilgileri tekrar sorgulamaktan kaçınan umursamazlığımız mı?

*

Sorgulamaya şu soru ile başlayayım: Ümmeti oluşturacak olan kimlerdir? Cevap: Müslüman milletler ve henüz millet olamamış veya millet olma vasfını yitirmiş Müslüman halklardır! Varsa başka ekleyeceğiniz söyleyin.

*

Şu soru ile devam edelim: Kalitesiz tuğlalar ile sağlam bir bina yapabilir miyiz? Önce kaliteli tuğlalar bulmalıyız veya üretmeliyiz. Hem yapısal olarak hem de şekil olarak düzgün ve kaliteli tuğlalarımız olursa binamız da istediğimiz gibi düzgün, güzel ve sağlam olacaktır. Aksi halde… Yapılırken virane olacağını söylemeye gerek var mı? Harika projeler çizen bir mimar düşünün ama mimar inşaat malzemesinin kalitesini umursamıyorsa çizdiği harika projeler ne kadar işe yarar?

*

Bu örnekten devam ederek, İslam ümmetini oluşturacak olan Müslüman milletler ve halklar hem manevi yönden hem de maddi yönden yeterince gelişmemişse, yeterince güçlenmemişse sağlam İslam ümmetini kurabilir mi? Kuramaz! Hatta projesini bile çizemez. Sadece konuşur, konuşur ve tartışıp kavga çıkarır, her kavgada biraz daha ayrışır. Aynen günümüzde olduğu gibi.

*

Bunu bilen karşı güçler Müslüman milletlerin gelişmesini engellemek için milliyetçi duyguları köreltmeyi İslam ümmetinin kurulamasının önüne en büyük engel olarak koymuştur… Hedef milliyetsiz, vatansız ve nihayetinde cibilliyetsiz bir nesil!...

*

Biz bu egeli fark etmeyelim diye de milliyetçik duygusunu, ilkel bir dürtü olan ırkçılık ile aynı şeymiş gibi sunmaktadır. Irkçılık insanlığa da sığmaz müslümana da yakışmaz… Bu doğru bilgiden hareketle “Türküm demek günah müslümanım elhamdillah” diyecek kadar sapık görüşleri savunan Müslüman görünümlü işbirlikçilerini aramıza kolayca sokmuşlardır… Bazı hainleri, “doğru bilgi ile yanlış yola götürenler” diye tanımlamam bu yüzdendir.

*

Müslüman Kürtler yeterince gelişmiş olsaydı, İslam ümmeti coğrafyasının göbeğinde İsrail bayrakları altında bir devlet kurmaya girişir miydi? Bir Müslüman halk veya millet ne amaçla tarihte İslamı Arap çöllerine gömmek için kurulmuş haçlı ordularının bakiyesi ülkelerden aldığı destek ile ayrılık çıkarır, sözde bağımsızlık için referandum yapar? O halde yapanlar kimlerdir?

*

Konu uzun, örnekler çok ama yerimiz dar. Anlama niyetinde olanlar için kısaca; İslamcı/ümmetçi maskesi ile Türk/millet düşmanlığı yapanlar ve Türkçü görüntüsünde İslam/ümmet düşmanlığı yapanlar her zaman aramızda olmuştur… Bunlara karşı özellikle daha daha daha fazla uyanık olmalıyız.

*

Sayın Cumhurbaşkanım, ırkçılık ile milliyetçilik arasındaki farkı anlayalım artık. Irkçılık, mensubu olduğun milleti diğer milletlerden üstün görerek hamaset ile böbürlenmektir. Milliyetçilik ise mensubu olduğun milletin diğer milletlerden daha fazla gelişmesi için çok çok daha fazla çalışmaktır. Hamaset ile değil, sevgi ile muhabbet ile. Milletini sevmek ırkçılık değildir. Bu sevgiyi çarpıtmak ise karşı güçlere hizmettir…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.