1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Felaket Anında Başkanlar Bodrum’a İnmez!
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Felaket Anında Başkanlar Bodrum’a İnmez!

A+A-

Geçen hafta İstanbul’un yaşadığı tabii afeti televizyon ekranlarından izledik. Kanalizasyonların taşması, çarşıları, dükkânları su basması, yolların yarılıp çökmesi, oluşan maddi hasarın boyutu ve en önemlisi bir kişinin sel sularında can vermesi acıdır.

Metrekareye düşen yağış miktarının 113 kilogram, yani altyapı planlaması sırasında öngörülen miktarın çok üzerinde olması elbette bir faktördür ancak; felaketten günler öncesinde meteorolojiden yapılan uyarılara duyarsız kalınması anlaşılır gibi değil!

Afet hallerinde bodrumlar sığınaktır ama bahsedilen bodrum, Muğla’nın ilçesi Bodrum değildir! Şehrin idari ve mülki amirleri böyle durumlarda ‘vakit geçirmeksizin’ sorumluluğu altındaki bölgeye intikal etmelidir. Vatandaşın ‘İstanbul’da muhatap bulamadım, yardım için Ankara’yı aradım’ şeklindeki feryadı, İstanbul’un taze makyajını sel sularına akıtmıştır.

Habertürk’te İmamoğlu destekçisi Sevilay Yılman, “Ben de 15 gün izinliydim, Bodrum’da tatildeydim ama sel felaketi olunca bilgisayarın başına geçip yazma gereği duydum. Ancak Başkan Ekrem İmamoğlu, biz sıradan vatandaşları bile uzakta olmamıza rağmen endişeye sevk eden bu felaketin büyüklüğünün herhalde farkında değil! Değil ki, 16’sında yani geçtiğimiz cuma günü aldığı 6 günlük iznini yarıda kesip de hepi topu 50 gün önce başkan olarak seçildiği İstanbul’a zahmet edip dönmüyor” satırlarıyla tepki gösterdi. Bu durum; İmamoğlu’nun ‘destek gördüğü çevrelerin bile’ eleştiri oklarına hedef olduğunu ortaya koyuyor.

Geçmiş olsun İstanbul.

Gaflar gaf olmaktan çıktı!

Amerika başta olmak üzere Katar, Yunanistan ve Mısır gibi ülkelerin Akdeniz’in derinliklerinde petrol arama çalışmalarına tepki koyan Türkiye, Kıbrıs açıklarında milli imkânlarıyla arama çalışmalarına başlamıştı. Üstelik devlet kaynakları henüz doğrulamasa da güvenlik uzmanı ve yazar Mete Yarar Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de doğalgaz bulduğunu da açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise ‘her zamanki gibi’ ilginç bir çıkış yaparak, ‘Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de petrol aramadığını’ söyledi. Nevşehir’de konuşan Kılıçdaroğlu birçok ülkenin zengin petrol ve doğal gaz kaynakları olan Doğu Akdeniz'de arama yaptığını, Türkiye'nin ise bu bölgede yer almadığını iddia etti. Türkiye’nin üç sondaj gemisi bölgede aylardır çalışmalarını yürütürken CHP Genel Başkanının sözleri ‘ne küçük bir gaf’ ne büyük bir yalan’ olarak tarif edilebilir! Aynı konuşmasında Türkiye’nin Suriye ve Mısır yönetimleriyle derhal barışması gerektiğine vurgu yapan Kılıçdaroğlu’nun‘kendine münhasır’ söz ve tavırları toplum bilimcilerin üzerinde durması, tahlil yapması gereken önemdedir.

Tanrıkulu’nun dili

Gaf dili değil

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Suriye'nin kuzeyindeki terör unsurlarına yönelik operasyon hazırlıklarından rahatsız olduğunu söyledi. “Kürtlerin Suriye'de kendilerini korumak için silahlanmak zorunda kaldığını” iddia eden Tanrıkulu, Türkiye’nin yapacağı operasyonun çözüm getirmeyeceğini, aksine durumu daha da kötüye götüreceğini savundu. “Bizim Suriye'deki Kürtlerle bir savaşımız olamaz, oradaki demografik yapıyı değiştirecek bir yapının içinde olmamız yanlış olur. Bu hatadan dönülmesi lazım” diyen CHP Milletvekilinin Türkiye’nin Kürtlerle savaştığı, Kürtleri katlettiği gibi bir algının zihinlere yerleşmesine gayret ettiğini söylemek mümkündür. Bu söylemlerin de hem devlet hem de Türk düşmanlığının gelişmesine hizmet edeceğini görmemesi ise hayret uyandırıcıdır!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.