1. YAZARLAR

  2. Konyaspor Analiz

  3. Fenerbahçe Maçı
Konyaspor Analiz

Konyaspor Analiz

Analizin Dili
Yazarın Tüm Yazıları >

Fenerbahçe Maçı

A+A-

Futbolcular için tatil dolu Lige verilen iki haftalık aranın sonunda Konyaspor'umuz Fenerbahçe ile karşılaşacak. Fenerbahçe yeni yabancı teknik direktör ve yabancı sportif direktörü ile Lige hiç istediği gibi başlamadı. Bizim ile oynayacakları maça bir çıkış maçı olarak bakıyorlar. Bizde de Rıza hoca Ligin daha 5. Haftası olması sebebiyle final maçı olarak görüyor, İlginç.

Neyse analize başlayalım...

Fenerbahçe Ligde oynadığı 4 maçta 1 galibiyet ve 3 mağlubiyet aldı. Bu maçlarda 4 gol atarken kalesinde 6 gol gördü. (-2 Averaj)

İlginçtir Fenerbahçe dış sahada oynadığı iki maçtada rakip kaleye gol atamadı.  Ve Rakiplerinden birer gol yiyerek maçı sonlandırdı. Burda önemli nokta Kayseri maçı haricinde az gol yiyen ve kalesinde gol görse bile dağılmayan bir Fenerbahçe görüntüsüydü.

Fenerbahçe  topa sahip olma bakımından Ligin en iyi 4. Takımı. İsabetli Pas yüzdesi ve pas ile oyun kurmada ligin en iyi 2. Takımı. Büyük ihtimalle Konyaspor Malatyaspor maçındaki oyunun aynısını Fenerbahçe karşısında oynayacaktır. Topu rakibe verip, Alanları iyi kapatıp, rakibin olası hatalarını değerlendirmek bizim başlıca oyun şablonumuz olacaktır.

Yine bir önceki istatisliğe bağlı olarak Fenerbahçe Ligin iyi set hücumu yapan takımlarından birisi.

Bu İstatisliği de her yerde bulamazsınız! Fenerbahçe topu ayağında tutma suresi olarak 15sn. -45sn. Arası Ligde en uzun topa sahip olan ekip, maç başı ort. 41 kez  rakiplerine göre daha çok ayağında tutuyor. Bu durum Konyaspor'da ise çok kötü durumda. Sayıyı vermeyim moraliniz bozulmasın ama ayağında top tutma süresi konusunda Ligin son sıralarında...

Fenerbahçe orta saha hakimiyeti ve Orta saha direnci bakımından Ligin en iyi 2. takımı. Konyaspor ise benim sürekli eleştirdiğim ve Orta saha direncinin daha çok olmasını istediğim elestirilere paralel Ligde 16. Sırada. Pardon Rıza hocanın her şeyi ona bağladığı 8 numara transferi yapılmamıştı değil mi?

Devam edelim

Yine bir önceki istatisliğe bağlı olarak Fenerbahçe hücum bölgesine yani 3. Bölgeye en rahat topu atabilen ve taşıyabilen 2. Takım. Savunmamızın bu duruma dikkat etmesi gerekiyor.

Alan paylaşımlarına geçersek Fenerbahçe top ayağındayken 2. Bölge ve 3. Bölge alan kullanımı %77, daha çok orta alandan oyun kuran bir ekip(%52). Bu maç orta saha direnci çok çok önemli.

Top rakipteyken alan paylaşımları;

- Orta alan (2. Bölge) %41,

- Savunma bölgesi (1.bölge) %43.  

- Savunma mesafesi : 46 metre

Fenerbahçe Ligin az faul yapan takımlarından  maç başı 12 faul ile oynuyorlar. Konyaspor ise Ligin en çok faul yapan takımı olması yanında  kendi sahasında da Ligin en çok faul yapan takımı. Fenerbahçe takımının duran toplarda hem iyi top kesen hemde iyi kafaya yükselen ve isabetli kafa vurabilen oyuncuları var. Bu maç özellikle kendi sahamızda yapacağımız fauller sorun oluşturabilir.

Fenerbahçe 4 haftada penaltı hariç Duran toptan sadece 1 gol atabilmiş. Simdi "madem bu kadar etkili takım neden duran toptan 1 golü var?" diyenler olabilir. Cevabını verelim. Fenerbahce oynadığı oyunda Ligin en az adam geçen  takımlarıdan birisi. Bireysel oyun oynamadığı ve pasa dayalı bir oyun oynadığı için de az faulle durduruluyor ve rakipleride tehlikeli noktalardan faul yapmıyorlar. Nedenlerinden birisi bu, diğer ana sebeplerden biriside rakibin savunması. Duran toplar ile alakalı ileride daha detaylı bilgiler vereceğiz.

Devam edelim...

Fenerbahçe'de en çok topla oynayan oyuncular Hasan Ali, Mehmet Topal,  Roman Neustadter ve  Martin Skrtel. Bu 4 oyuncuda 4 maç görev almış ve 200- 300 arası topla oynama ve pas bağlantısında bulunmuştur. Bu oyuncuların savunması gerçekten önemli. Ayrıca Fenerbahçe'de  Hasan Ali Rakip ceza alanına en çok top gönderen oyuncu konumunda (27 top)

Savunma bölgemizde en çok dikkat edeceğimiz oyunculardan biriside  Islam Slimani, oynadığı 3 maçta 23 kez ceza alanı içinde topla buluşmuş, 11 şut asisti, 11 şut atmış ve 1'de golü bulunuyor. Dikkat etmemiz gerek.

Ayrıca, Andre Ayew'de 13 kez rakip ceza alanında topla buluşmuş ve 8 şut, 1 gol atmıştır. Dikkat etmek gerek.

Fenerbahçe Ligin en iyi hava hakimiyeti olan 3 takımdan birisi. Öncede yazdım şimde de altını çizmek istiyorum. Yan toplarda ve duran toplarda dikkat etmeliyiz. Hatta bu maç faul sayımızı biraz düşürmeliyiz. Tehlikeli bölgelerde faul yapmamalıyız!

Fenerbahçe top çalmada, top kesmede ligin en kötü takımlarından birisi. Bu maç başarılı pas yüzdesi olarak daha iyi bir Konyaspor bekliyorum. %70 - 73 başarılı pas yüzdesi gerçekten Konyaspor'a yakışmıyor. Bu oranın yükselmesi gerek.

Fenerbahçe her iki kanadınıda etkili kullanabilen bir takım fakat sol kanadını daha az kullanmasına rağmen etkili ataklarının bir çoğu sol kanattan gelmiş. Sağ bölge savunmamızın dikkatli olması gerek.

Daha önceleride bundan sık sık bahsettim. Bir takım hangi kanadını çok kullanıp etkili ataklar yapıyorsa o kanadını savunmada zafiyet yaşar. Fenerbahçe'nin sol bölgesini savunmada özellikle geri dönüşlerde problemleri var. Bu sıkıntıları değerlendirmeliyiz.

Fenerbahçe'nin geçen sezondan devam eden bir problemi var. Bu da savunmada yapılan bireysel hatalar. Şener Özbayraklı ve Mehmet Topal Fenerbahçe'nin en çok bireysel hata yapan oyuncuları. Top bu oyunculardayken biraz daha gözümüzü açmamız gerek.

Gelelim hücum performanslarına...

Fenerbahçe bu sezon Avrupa ön eleme maçları dahil oynadığı maçlarda toplam 760 set (yerleşik) hücumda bulundu. Bu hücumların 65'i şut veya kafa ile bitti (%9)

310 atak sağ kanattan gelirken(24 şut -kafa, 1 gol) , 290 atakta sol kanattan geldi.(18 şut -kafa, 1 gol)

Merkezden ise 160 atak yapan Fenerbahçe bu ataklarında 21 şut ve 3 gol bulmuştur.

Kontra ataklarda Avrupa macları dahil 175 kez atak yapan Fenerbahçe bu atakları sonrası 24 şut bulurken Kontra ataktan toplam 4 gol atmıştır.

Duran Toplar

Duran toplarda ise Fenerbahçe Toplamda 110 duran top kazanırken, bunların 35'i şut ile bitmiş ve penaltı dahil 5 gol bulmuştur. Duran toplarda ağırlık köşe vuruşlarında. Fenerbahçe 67 köşe atışı kazanmış bunların 16'sı sut veya kafa ile bitmiş ve 1 gol atmış. Daha öncede yazdım tekrar altını çizmekte fayda var. Fenerbahçe hava üstülüğü çok iyi olan bir takım. Duran toplarda güçlü bir takım. Savunmamızın dikkatli olması gerek. Gereksiz faul yapılmamalı.özellikle teklikeli noktalarda faul yapılmamalı.

Fenerbahçe kullandığı 6 duran topu firikik olarak direk kaleye şut atmıştır.

Kornerler ile alakalı önemli bir bilgi. Fenerbahçe Uzak direğe (arka direk) attığı 15 ortanın  12'sinde isabet sağlamış %80,  bu 12 isabetin 8'i kaleye şut veya kafa ile sonlanmış ve bir gol bulmuştur.

Ayrıca Fenerbahçe geçen seneden beridir Kornerler atışlarında topun başında iki kişi bulunduruyor. Bunun iki nedeni var. Birinci nedeni paslaşarak kullanıp yapılan ortada daha iyi isabet sağlamak. İkinci nedeni rakip Defanstan bir kişiyi ceza sahası dışına çekip savunmayı 1 kişi eksik bırakmak.

Penaltılarda ise

Ayew genelde kalecinin sol köşesine ( kendi  sağ köşesi)

Valbuena genelde kalecinin sağ köşesine

(Kendi sol köşesi)

Soldado ise genelde kalecinin sağ köşesine (Kendi sol köşesi)

Topu göndermişlerdir. Bu üç oyuncununda kullandıkları penaltılarda dikkat çeken bir özelliği var. Üç oyuncuda kalecinin ulaşması zor olan köşelere topu atmalarıdır. Bu durum gol ihtimalini artırmakta. Serkan'ın bu durum karşısında uyarılması gerekir.

Ayrıca aşağıdaki Resimde Fenerbahçe'de penaltı kullanan oyuncuların topu gönderdiği noktalarda belirtilmiştir.

picsart_09-12-12.11.52.jpg

Aslında Fenerbahçe'nin kullandığı Duran toplar ve özellikle Kornerler ile ilgili çok fazla detaylı bilgi ve birikime sahipim. Ama fazla uzatamıyoruz. Malumunuz Rıza Çalımbay ve ekibinin Analiz dalında çok fazla ilgileri yok. Bizde fazla fazla şeyler yazıp hocayı üzmeyelim...

Fenerbahçe'de kilit paslarda (şut pası) en çok isabetli pas veren oyuncuları Slimani ve İsla. Slimani 13 denemede 11 isabetli şut pası verirken%85 , İsla 19 sut pasında 12 isabet sağlamıştır%63.

Fenerbahçe'nin en çok ve en başarılı dripling yapan oyuncusu Valbuena oldu. Oyunun sıkıştığı anlarda Fransız oyuncu hücumda risk alabilir!

Fenerbahçe faul konusunda agrasif bir takım değil. Ligin az faul yapan takımlarından birisi olduğunu belirtmiştik. Takımda En çok faul yapan oyuncuları ise E. Elmas ve Ayew.

İkili mücadelelerde ise Neustadter, M. Topal ve İsla Fenerbahçe'de öne çıkan oyunculardan. Bu üç oyuncu 50'nin üzerinde ikili mücadele kazanma ile oynuyor. Ciddi bir rakam...

Hava topu mücadelesinde ise Skrtel, Neustadter ve M. Topal yine öne çıkan oyuncuları.

Son oynadığı ve evinde mağlup olduğu Kayserispor maçını incelersek. İlk yarı Fenerbahçe 4-3-3 sisteminde ofansif bir dizilişte çıktı. Fakat oyundan istediğini alamayan Phillip Cocu daha sonra orta sahayı biraz daha güçlendirerek 4-4-2 formasyonuna geçti. Özellikle '75 dk ile '90 dk arası oyun olarak Fenerbahçe ciddi üstünlük kurdu. Fakat Kayseri defansını aşamadı.

Yine Kayseri maçında atılan şutların zaman grafiğine bakarsak özellikle '15 - '45 dk arası Kayserispor'un toplamda 9 şut attığını görüyoruz, Fenerbahçe'nin ise buna karşılık olarak ikinci yarının özellikle son bölümlerinde toplam 9 şut attığını görüyoruz.

Aslında bunları yazmamdaki amac Fenerbahçe'nin oyundan düşmeyen bir yapıda olması. Kondisyon durumları bize göre çok iyi. Bu maç öne geçsek bile maçın son dakikasına kadar zorlayan bir Fenerbahçe olacaktır fakat bazen bu durumlar ters sonuçlar doğurabilir. Atılan ve yenen gollerin zamanlarına bakarsak tamamen bu duruma zıt bir tabloyu görebiliriz. Fenerbahçe attığı 4 golün 3'ünü ilk yarıda atarken yedigi 6 golün 5'ini ikinci yarıda yemiş. Bu duruma en büyük etkenlerden birisi ikinci yarı Oyunu Çevirme veya Kazanma isteği olmuştur. Bu durum savunmada ciddi açıklar oluşurabilir...

Konyaspor Attığı gollerin büyük bölümünü ilk yarıda buldu (6 gol). İkinci yarılarda sadece 2 golü bulunuyor. (Antalyaspor - Erzurumspor)

Fenerbahçe'nin Hücuma çıkarkenki pas kombinasyonlarına bakarsak genel olarak Skrtel, Neustadter, Hasan Ali, E. Elmas ve Valbuena oyuncuları arasındaki pas kombinasyonlarını görürüz. Burada esas nokta bu oyuncuların ağırlık olarak sol bölgede olmaları.

Şimdi bomba hazır. Konyaspor rakibinin sahasında sağ kanat bölgesinde sağlam bire bir pres yapabilirse bu maç için ciddi bir savunma ve ani atak pozisyonları yakalayabilir. Burası önemli çünkü Fenerbahçe atak çıkışlarında ciddi sekilde sol bölgeyi kullanıyor. Daha sonra orta saha merkezden top yön değiştiriyor.

Maç ile alakalı analizlerimiz gözlemlerimiz bu kadar. Bu maç için Milli ara sayesinde iki haftalık bir çalışma gerçekleştirdik. Umarım zevkle okuyabileceğiniz bir yazı dizisi olmuştur. Fenerbahçe Konya'ya kazanmak için gelecektir. Konyaspor'da Malatya maçındaki kadro ve oyun şablonu ile puan ya da puanlar için oynayacaktır.

Umarım Rıza hoca eski düzeni çift 9 numara ile Fenerbahçe maçına çıkmaz. Böyle bir durumda Fatura ağır olabilir.

Bu maçın geliri Otizm'li çocuklara bağışlanacak. Benim nacizane önerim Maç seramonisine bu çocuklarımız ile çıkılıp bir farkındalık oluşturulabilir...

Konyaspor evinde, Kadıköyde Fenerbahçe'yi bir çok kez yendi veya rakibinden puan aldı. İnşallah pazar günkü maç sonucuda daha önceki bizim lehimize sonuçlanan maçlar gibi olur. Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar