1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. FETÖ’cüler Geri Dönerken
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

FETÖ’cüler Geri Dönerken

A+A-

 “Adamın Fetullahçı olduğunu yıllardır bilirdik. 17-25 Aralık hadiselerinden itibaren ateşli bir şekilde kendince propaganda bile yaptı. 15 Temmuz darbe gecesinde ışıklarını söndürüp olan biteni evinden takip etti. İhanet bastırılınca da günlerce evinden çıkmadı. Polis bir gün gelip onu götürdüğünde mücadeleye inandık. Ama birkaç gün içinde geri geldi. Görevinden alınmıştı ama işleri hep yolunda gitti, hayat standardı yükseldi. Bakıyoruz şimdi görevine de iade edilmiş. Çünkü bir yakını milletvekili!”

FETÖ ile bağlantıları olduğu gerekçesiyle görevden el çektirilenlerin son zamanlarda görevlerine iade edildiklerine yönelik iddialar hayli yaygın. Yukarıdaki sözler de FETÖ ile mücadelede zafiyet gösterildiğini düşünen bir vatandaşa ait. Örgütün gerçek imamları ve diğer mesullere henüz erişilemediği yönündeki iddialar da göz önüne alındığında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalıdır” şeklindeki açıklamasının önemini kavrayabiliriz. Zira, siyaset içinde konumlanmış olan isimlerin, sahip oldukları güç ve etiketler vesilesiyle FETÖ hususunda ‘kendilerince’ manipülasyon yaptıkları, ‘örgütle ilişkisi halk tarafından bilinen bazı kişileri aklama yoluna gittikleri’ yönündeki ihtimaller kuvvetleniyor.

***

Bahçeli’nin “FETÖ temizlendikçe TSK, emniyet ve jandarmanın etkinliği artmış, üst üste önemli sınır ötesi harekâtlar yapılmış, sınırlarımızın içinde ve dışında terörle mücadelede destan yazılmaya başlanmıştır” şeklindeki tespiti halkında onayladığı bir gerçektir. FETÖ’nün bu kurumlardaki etkisinin kırılması operasyonların gücünü artırmıştır.

Bahçeli’nin ‘FETÖ’nün devlet ve toplum hayatının sekiz alanında hâkimiyet kurmak amacıyla örgütlendiği’ şeklindeki tespiti üzerinde de ayrıntılı şeklide durmak gerekiyor. TSK, yargı, emniyet, kamu kurum ve kuruluşları, basın ve yayın organları ve sosyal medya, üniversiteler ve eğitim kurumları, iş dünyası ve siyaset kurumu ve siyasi partiler tecrübeli siyasetçinin saydığı başlıkları oluşturuyor.

***

Bunlardan TSK ve emniyette ciddi mesafeler alındığı görülüyor. Son zamanlarda ortaya çıkan bazı mahkeme kararları ise yargıda henüz gerekli düzeye erişilemediği yorumlarını getiriyor. Hatta yargı kurumlarında görevden alınan bazı FETÖ’cülerin ‘kripto bazı isimlerle’ hukuk bürosu oluşturdukları da konuşuluyor. İş dünyasındaki operasyonlarda ‘itirafçılık’ öne çıkmıştı. Fakat kimi itiraflarda ‘zayıf, hatta ilgisiz isimler verildiği’ iddia ediliyor. Eğitim kurumlarında ise son günlerde ‘göreve iadelerin arttığına yönelik iddialar’ halkın zihninin bulandırmaya yetiyor. Medya alanında da etkin adımlar atılmadı ve yapının gerçek sorumluları kamufle oldu.

Sivil ayağın yanı sıra uluslararası bazı sivil kuruluşların da Sayın Bahçeli’nin zikrettiği sekiz alana dâhil edilmesi, mahfillerde işaret bekleyen hücreleri işlevsiz kılacaktır.

FETÖ mücadelesi ne kadar geniş zamana yayılırsa, AK Parti ve MHP ile bu partilerin destekçisi vatandaşlar, hâsılı vatan ve millet bundan ciddi anlamda zarar görecektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.