1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. FETÖ’nün Sivil Kanadı Bitirilmedikçe Rahat Yok!
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

FETÖ’nün Sivil Kanadı Bitirilmedikçe Rahat Yok!

A+A-

15 Temmuz akşamı Türkiye’nin üzerine karabasan gibi çökmeye teşebbüs eden hainlere karşı, bütün dünyanın şaşkın bakışları arasında yüreğindeki imana sığınarak tankın önüne yürüyen, merminin üzerine koşan, alçak uçuş yapan uçakların peşinden elinde levye ile koşan ve nihayetinde destansı bir zafer kazanan kahraman Türk halkı Anadolu topraklarını şer odaklarına bırakmamıştı. Ne var ki zaman içerisinde bazı siyasetçilerin, devlet-halk bütünlüğünün en güzel örneğinin sergilendiği o meş’um gecede yaşananları ‘tiyatro olarak addedip’, yazılan destanı, kazanılan zaferi gölgelemeye teşebbüs etmesi ‘siyasi polemik olmanın ötesinde’ milli hassasiyetler üzerinde şüphe uyandırma,  hatta suçlamaya dönüşmektedir.

***

Konya’nın yıllardır arzuladığı, özlediği ve heyecanla beklediği Kitap Fuarı, Selçuklu Kongre Merkezi’nde ulusal çapta tertip edildi. 500 bini aşkın kitap dostunun ziyaret ettiği Kitap Günlerinde biz de Türkiye Yazarlar Birliği Standında ‘İkinci İstiklal Zaferi’ adlı eserimizle yer alıp okurlarımızla, dostlarımızla buluştuk. Kitabın ismine dikkat çekip, ‘Mustafa bey, sakın 15 Temmuz’u İstiklal Zaferi olarak takdim etmiş olmayasınız!’ diyen bir ziyaretçimiz hayret uyandırdı. “Hükümetin eliyle besleyip büyüttüğü cemaat aldıklarıyla yetinmeyip daha fazlasını isteyince bir tiyatro oynadılar” diyerek’ 15 Temmuz’a olan şaşı bakışını sergiledi. FETÖ’nün ‘Gladyonun bir parçası olduğuna da, aslı işgal girişimi olan darbe teşebbüsünün dış güçler tarafından planlandığına da inanmak istemiyordu. Şair Remzi Samancı ile baş başa olduğumuz sakin bir anda uğrak veren bir başka ziyaretimiz ise ‘Daha önceden kitabı görüp okumuşçasına’ direkt konuya girip, “Mustafa bey, siz 15 Temmuz’a İstiklal Zaferi diyorsunuz ama…’ diye söze başlarken aslında zihnindekileri kusmaya geldiğini gösteriyordu. Dayanağı, gerekçesi ötekinden farksızdı; ona göre FETÖ’yü mevcut hükümet devletin içine yerleştirmiş, sonra da kontrol etmekte çaresiz kalmıştı.

***

Aslında ne yazılanları okumaya vakti vardı ne de anlatılanları dinlemeye tahammül gösterecek biriydi. Sabırsızlığını, daha doğrusu anlatılacak olanlara kayıtsızlığını ‘Ben tarih öğretmeniyim’ cümleleriyle gösterirken, fikriyatını da sosyal platformlardan derlediği kimi görsellerle güya desteklemeye çalışıyordu. Sabır barometresi mi, yoksa tahrik gazı mıydı, bilemesek de meçhul ziyaretçimiz belleğimize kendini ‘15 Temmuz’a tiyatro diyen tarih öğretmeni’ olarak yazdırıp gözlerden kayboldu. Anlaşılan o ki, 15 Temmuz’da bu ülkenin nasıl bir badire atlattığı yeterince anlatılamamış ve anlaşılamamış. Ve maalesef bunda herkesin ve her kesimin eksiği, kusuru var. Bilhassa FETÖ’nün, siyasi ve sivil kanadının neredeyse bütün hücreleriyle ayakta duruyor olması ciddi zafiyet oluşturuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.