1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fidancı ‘Basın Bayramı’nı kutladı
Fidancı ‘Basın Bayramı’nı kutladı

Fidancı ‘Basın Bayramı’nı kutladı

24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle mesaj yayınlayan BYEGM Konya İl Müdürü Abdurrahman Fidancı, “Köprü vazifesi üstlenerek yardımcı olunması hususunda İletişim Başkanlığı olarak yeni sistemde de gerekli desteği vereceğiz” diye konuştu.

A+A-

Basın Yayın ve Enformasyon (BYEGM) Konya İl Müdürü Abdurrahman Fidancı, 24 Temmuz Basın Bayramı ve Türk basınından sansürün kaldırılışının 110'uncu yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Herkesin, bilgi edinme, haber alma, özgür düşünme, ifade ve serbest eleştiri hakkına sahip olduğunun altını çizen Fidancı, “İletişim özgürlüğünün temel yapı taşlarını oluşturan bu haklar, özgürlükçü, demokratik hukuk sistemi ile yönetilen ülkemizde anayasal güvence altına alınmıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının başlıca yolu olan basın ve yayın özgürlüğü de temel insan hakları arasında yer almaktadır. Basın özgürlüğü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkı adına dürüst biçimde kullanılması demektir ve bunu yaparken de gazetecinin özgürlüğünün içeriğini ve sınırlarını ise öncelikle sorumlulukları ile meslek ilkeleri belirler. Gazeteci tüm bilgi kaynaklarına serbestçe ulaşma ve kamu yaşamını belirleyen, halkı ilgilendiren tüm olayları izleme, araştırma hakkına sahiptir. Gazetecinin karşısına çıkarılacak gizlilik ve sır gibi engeller kamusal işlerde yasaya, özel işlerde açık ve ikna edici gerekçelere sahip olmalıdır” dedi.

Destek vereceğiz

İletişim özgürlüğünün, halkın gerçekleri öğrenme hakkının bir aracı olduğunun altını çizen Fidancı, “Bir millet ve devlet için doğru ve sağlıklı bilgiye zamanında ulaşmak hayati bir ihtiyaç. Başta ülkenin yüksek menfaatleri olmak üzere, kamu yararı gözetilerek gerçekleri olduğu gibi bozmadan ve abartmadan kamuoyuna yansıtılmasında basın mensuplarımıza önemli görevler düşmektedir. Basın mensuplarımızın görevlerinin ifasında karşılaştıkları sorunların çözümlenmesi noktasında, gerek mesleki eğitim çalışmalarına destek verilmesi ve gerekse kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerinde yeni sistemde de köprü vazifesi üstlenerek yardımcı olunması hususunda İletişim Başkanlığı olarak gerekli desteği vereceğiz” diye konuştu.

Fidancı,  basın mensuplarına çalışmalarında başarılar diledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.