1. HABERLER

  2. KONYANINSESİ

  3. Fidanlar Büyürken Öğrencilerin Hayaller De Gerçek Oluyor
Fidanlar Büyürken Öğrencilerin Hayaller De Gerçek Oluyor

Fidanlar Büyürken Öğrencilerin Hayaller De Gerçek Oluyor

Burdurlu öğretmen Cennet Aksu'nun her öğrencinin diktiği fidanın büyüdüğü süreçte çocukların hayallerinin gerçek olacağına ilişkin internetten paylaştığı "Dünya Yeşeriyor Hayaller Gerçekleşiyor" projesine Türkiye ve yurt dışından 224 öğretmen katıldı- Pro

A+A-

BURDUR (AA) - BİLAL ALTIOK - Burdurlu öğretmen Cennet Aksu'nun, her öğrencinin diktiği fidanın büyüyeceği zaman diliminde hayallerinin gerçek olacağına ilişkin Avrupalı okullar için oluşturulmuş eTwinning portalı üzerinden paylaştığı "Dünya Yeşeriyor Hayaller Gerçekleşiyor" projesine Türkiye ve yurt dışından 224 öğretmen katıldı.

Karamanlı ilçesindeki Devrim İlkokulunda görev yapan öğretmen Aksu'nun hazırladığı proje kapsamında, öğrenciler sınıflarda oluşturulan hayal kutusuna en çok sahip olmak istedikleri hayallerini yazdıkları notları atıyor.

Öğretmenler de okul bahçesine ya da kentin uygun alanlarına çeşitli kurum ve kuruluşlardan temin ettikleri fidanları dikiyor. Bu fidanlar yeşermeye başladığında da öğretmenler, hayal kutularından çektikleri notlarda yazan öğrenci hayallerini kişisel imkanlarını da kullanarak valilik ve kaymakamlıklar aracılığıyla gerçekleştirmeye çalışıyor.

Cennet öğretmenin internet üzerinden yönettiği projeyle Türkiye ve dünyadaki 206 farklı okulda 224 öğretmenle binlerce çocuğa hem çevre bilinci aşılanıyor hem de onların hayallerine kavuşması sağlanıyor.

Projenin koordinatörü 36 yaşında 2 çocuk annesi 13 yıllık öğretmen Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 27 Ocak'ta projelerinin onaylandığını, bu fikri de öğrencilerinin hayallerine gerçekleştiren bir öğretmen olma hayalinin doğurduğunu dile getirdi.

- 7 ülkeden 13 okul katılıyor

Aksu, yurt dışından 13 okulun katıldığı projeye okulların ve öğretmenlerin gönüllü olduğunu, herhangi bir maddi beklentilerinin bulunmadığını vurguladı.

Türkiye'nin birçok yerinde görev yaptığını, çok sayıda öğrenciye okuma yazma öğrettiğini belirten Aksu, şöyle dedi:

"Öğrencilerimi mutlu etmek için yaptığım şeyleri daha da genişleterek Türkiye çapında bir projeye dönüştüreyim dedim. Başlangıçta '81 İlde Yeşeren Hayallerde El Eleyiz' projesini kurdum, daha sonra projem uluslararası hale geldi. Avrupa'dan ve dünyanın diğer bölgelerinden toplam 7 ülkeden 13 okul katıldı. Projeye katılan diğer öğretmen arkadaşlar da benimle aynı fikirde. Onlar da çocukları mutlu etmek istiyorlar, hayallerini gerçekleştirmek istiyorlar."

Projeye Azerbaycan, Arnavutluk, Tunus, Gürcistan, Polonya, Moldova ve Romanya'daki okullardan öğretmenlerin katıldığını vurgulayan Aksu, farklı okullardaki öğretmenlerle internetteki sayfa üzerinden haberleştiklerini dile getirdi.

Güzel bir grubun oluştuğuna değinen Aksu, şöyle devam etti:

"Proje ortağı öğretmenler bulundukları şehirde il, ilçe milli eğitim müdürlüklerine, gerekirse valiliklere, kaymakamlıklara gidip projemizi anlatıyorlar. Projemiz çığ gibi büyüdü, inanın çok mutluyum. Bu kadarını beklemiyordum. Herkes çocukların mutluluğu için uğraşıyor. Çocukların hayallerini gerçekleştirmeyi fidan dikimiyle birleştirdik. Toplum olarak bizler hayallerden uzaklaştık bunu fark ettik, bunun önüne geçmek için bir şeyler yapalım dedik."

Aksu, çocukların hayallerini gerçekleştirmenin zor olmadığını, valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler, okulların kendi bütçeleri ve öğretmenlerin aralarında topladıkları paralarla maddi olanaklara kavuşabildiklerini ifade etti.

- "Bizim çocuklarımız çok masum"

Katılımcı sayısının her geçen gün artığına, projenin çocuklara ağaç sevgisi, çevre bilinci de kazandırdığına dikkati çeken Aksu, şunları söyledi:

"Fidan dikimi projemiz haziranda bitecek. Hazirana kadar bütün çocuklarımızın hayallerini gerçekleştireceğiz. Çocuklarımızın hayallerine baktığımızda bebek oyuncak, paten isteyen var. Maddi olarak en büyük hayallerden biri bisiklet. Bazen 'Çocukların hayalini sen nasıl gerçekleştireceksin. Bunu yapamazsın, çocuklar olmayacak şeyler ister.' diyenler oldu. Bazı çocuklar hayatta her şeye sahip olabilir, ama bizim buradaki çocuklarımız çok masum. Onlara ufacık bir kalem bile aldığımızda, bir silgi hediye ettiğimizde onların o mutluluğunu görmek dünyalara değer. Bunu diğer okullarda da yapmak bambaşka bir duygu. Binlerce fidan dikimi, binlerce çocuğu mutlu etmek çok güzel bir duygu."

Aksu, projenin gelecek sene de süreceğini, gruplarına ve çalışmalarına yeni eklemeler yapacaklarını dile getirdi.

İlkokul 4. sınıf öğrencisi Ceren Oral, proje ile ormanların doğa için ne kadar faydalı olduğunu, ağaca zarar vermemeyi, korumaları gerektiğini öğrendiğini dile getirdi. Oral, "Diktiğimiz fidanlar büyüdükçe benim hayallerim de gerçekleşecek." dedi.

Öğrencilerden Hatice Hotan, "Ağaçlar doğal afetleri engelliyor, ağaçların doğaya ve bize çok katkısı var. Diktiğim ağaç büyüdükçe benim de hayalim gerçekleşecek bundan dolayı çok mutluyum. Benim hayalim Anıtkabir'i gezmek, inşallah gerçekleşir." diye konuştu.

Projeye fidan, tohum ve doğa eğitimi ile katkı sağlayan Tema Vakfı Burdur Temsilcisi Gülser Bülbül de doğa sevgisiyle yetişen çocukların yarınların mimarı olacaklarına, Türkiye'nin ve dünyanın doğasını, çevresini koruyacaklarına işaret etti.


Kaynak: AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.