1. YAZARLAR

  2. Ahmet Kubilay Ekiz

  3. Fikrin Ömrü Olur mu?
Ahmet Kubilay Ekiz

Ahmet Kubilay Ekiz

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Fikrin Ömrü Olur mu?

A+A-

29 Mayıs 1453’te Konstantinapolis’in Türklerin eline geçmesi ile birlikte, tarih sürecinde ismi, kendisi gibi yeni olacak bir çağ başladı. Avrupa ile Türkler arasında sınır oluşturan Doğu Roma’nın yıkılması Avrupa’yı ürküttü. Çünkü henüz nasıl ilerleyişini durduracaklarına emin olmadıkları Türkler; önündeki son otoriteyi de tarihin tozlu sayfalarına gömmüş ve yeni bir düzen oluşturmak adına çalışmalara başlamışlardı.
***
Yıllar geçti üstünden, dünyanın bir tanecik İstanbul’u bugün her telden insanın yer edindiği bir anakent haline geldi. Farklı tellere elbet saygılıyız lakin medyada ünlü olduğundan bahsedilen ama neyiyle ünlü tartışılır bir isim, takalardan ve aptallardan bahsetmiş.
Söz konusu satırlar şunlar: “İki dandik takayı Haliç'in uysal sularından geçirip, topu topu avcılar kadar bir üvey kasabayı gasp etmeyi fetih diye kutlayan aptal; elbette bilmezsin; senin ecdad-ı Osman'ın yalvararak haçlıya teslim ettiği istanbul'u, Mustafa Kemal'in ölümüne kavgasıyla kurtardığını.”
Bir de Adnan Menderes Üniversitesinde akademisyenlik yapan bir şahıs şu satırları kamuoyuyla paylaşmış: “Bugün muhteşem bir uygarlık olan Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkenti Konstantinopolis’in barbar ve bağnaz bir kabile tarafından işgalinin yıl dönümü”
***
İlk satırların sahibi zat-ı şahaneye İstanbul’un fethinin büyüklüğünü övecek halim yok. Tarihin bile yeni çağa geçtiği fetih hakkında bunları söylerken, yaşadığı kafayı yaşamak için, milyonlar dökecek insanlar var.
Korkuyorsunuz, biliyoruz. Korkun çünkü:
Sudan’dan, Kosova’ya hala Türkleri bekleyen ve Osmanlı kültürünü yaşatan insanlar var.
Makedonya’da ve Bosna Hersek’te olduğuna bizzat şahit oldum. Osmanlı, yıkılınca yok olacak; sadece bir devletten ibaret değil.
Biz bu devlet kültürünü, Orta Asya’dan getirip Âlemlerin Peygamberi’ne biat etmişiz.
Osmanlı bir fikir… Mazlumun beklediği elin ismi Osmanlı… TİKA’dır, Türk Kızılayı’dır; bugün Osmanlı…
Osmanlı, Türkiye’dir. Türkiye, Osmanlı…Biz Türkiye Cumhuriyeti gençleri olarak ecdadı örnek alıp önümüzü aydınlatacağız. Kimse bizi ecdadımıza olan bağlılığımızla sınamasın.
Ama belirtmeliyim ki.
Suçlu hissediyorum. Biz vatan evlatları olarak; hem Mustafa Kemal Atatürk’ün, hem Fatih Sultan Mehmet’in değerine sahip çıkarak bu nerden çıktıkları belli olmayan insanları (!) fikren engelleyemedik.
Bizim eğitim politikalarımız şanlı geçmişinden kuvvet alarak, değerleri savunacak bir anlayışa sahip değil. Papağan gibi her sene Hititlerle başlayıp, inkılâp tarihiyle bitiriyoruz… Sonra böyle tipler ortaya çıkabiliyor. Olayı yanlış anlıyorlar.
***
Gelelim sana eyy akademisyen!
Biz bu ülkede terör sevicisi akademisyen gördük de, Bizans sevicisine de seninle şahit olduk. Doğru ya! Zulüm 1453’te başladı. Bu zulmün bittiğini de korkarım yedi ceddin görmez. Çok az kaldı. Bu ülke, kendisine ihanet edenlere dar gelecek. İnanıyorum.
İnsanın sinirleri bozuluyor yahu!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.