1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Filistin Atalarının Yolunda
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Filistin Atalarının Yolunda

A+A-

Askeri ve ekonomik gücü olmasa da Türkiye’nin yıllardır kendisi için verdiği mücadeleyi de göz önüne alarak Filistin yönetiminin Barış Pınarına destek açıklamalarında bulunması beklenirken kamuoyu ‘Filistin’in Barış Pınarı harekâtını kınadığı haberiyle’ irkildi. İsrail’in mukaddes toprakları işgaline karşı çaresiz kaldığı her pozisyonda Türkiye’nin yardım eliyle doğrulan Filistin yöneticileri kendilerinden beklenen tavrı göstermekte acze düştü. Yükselen eleştiriler karşısında yapılan ‘Arap Birliği’nin kınama açıklamasına katılmıyoruz, biz tarafsızlığımızı belirtiyoruz’ şeklindeki beyanlarını ‘kabahatten büyük özür’ olarak değerlendirmek mümkündür.

**

Arap Bir’liksiz’liği

Cihan harbinde batının tezgâhına gelip Osmanlı ile yollarını ayıran ve bulundukları topraklara ‘emanetçi devlet’ olarak konumlandırılan Arap ülkelerinin devlet adamlarından ‘dişe dokunur’ bir destek beklemek ütopyaya eşdeğer bir davranış olurdu! Nitekim ne Arap âleminin nede Müslüman dünyanın hiçbir müşkülünde kılını kıpırdatmayan adı ‘Arap Birliği’ olan teşkilat Türkiye’yi Barış Pınarı operasyonu sebebiyle işgalci olarak niteleyip kınadı. Ve öyle anlaşılıyor ki malum görüşmede kimse; mesela Suudilere ‘Siz neden Yemen’i bombardımana tutuyorsunuz?’ diye sormadı!

İran, Türkiye'ye Suriye'deki güçlerini geri çekme ve saldırıyı derhal durdurma çağrısı yaparken Lübnan “Harekâtı kardeş bir Arap ülkesine saldırı ve Suriye toprağını işgal’ olarak görüyoruz” dedi. Mısır, ‘Türkiye'nin Suriye topraklarındaki saldırganlığını en güçlü ifadelerle kınamaktayız’ derken, Birleşik Arap Emirlikleri, ‘Türkiye'nin Suriye'ye askeri saldırganlığını kınıyor ve bunun tehlikeli bir gelişme olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Hal böyle olunca belli bir cenaha fırsat doğuyor; Türkiye’nin İslam coğrafyasında sağlamaya çalıştığı düzen ve dirliğe karşı adeta kampanyalar açılıyor.

**

Dalton Kardeşler

Bir de bölge ile ilgili şeytani planları olan, gölgesinde durmanın sakıncalı olduğu ülkeler var. ABD bölgedeki askerlerini kademe kademe operasyon sahasının dışına çekerken, harekâtın her aşamasında ‘ağır ekonomik yaptırımlar’ tehdidini savurmaktan geri durmadı.

  1. Dünya savaşıyla yerleştiği Suriye’de terörün varlığından asla rahatsız olmayan Fransa, “Türkiye’nin operasyonu 5 yıldır savaştığımız DEAŞ'a fayda sağlıyor. Durdurulmalı” dedi. Artık DEAŞ’la nasıl savaşmışsa!

İngiltere, harekâtın ‘sanki istikrarlıymış gibi’ bölgeyi istikrarsızlaştırma, halkın acılarını artırma ve DEAŞ'a karşı kazanılan başarıyı bozma riski yarattığını savundu.

Almanya, ‘Türkiye’nin, bölgeyi daha da istikrarsızlaştırma ve DEAŞ'ın güçlenmesi riskini göze aldığı’ iddiasında bulundu.

**

Deaş Üzerinde

Hain Planlar

Dikkat edin, tüm batılıların ortak objesi DEAŞ. Ve pazar günü ajanslara ‘Kaçan teröristlerin hapishanelerin kapılarını açarak DEAŞ’lıları serbest bıraktığı yönünde bir haber düştü. Türkiye’den DEAŞ’a katılmış çok sayıda insan bulduğu göz önüne alındığında planın büyüklüğü anlaşılabilir. Kocaları ölmüş çok sayıda tutuklu çocuklu kadının ‘mağdur aile sıfatıyla’ halk arasına karışarak Türkiye topraklarına döndürülmesi bu burada provakatif eylemlerde kullanılması planın bir parçası olarak değerlendirilebilir.

**

İçimizdeki Ötekiler!

Birde içimize, yan yana yaşadığımız, fakat Barış Pınarı gibi milli meselelerde ‘gayri milli tavırlar sergileyen’ güruha bakın! Ekmeğini yediği, suyunu içtiği, nimetlerinden istifade ettiği Türkiye’nin aleyhine olmaktan ar duymayan, Mehmetçik’in teröristlere sıktığı her kurşundan rahatsız olan, adı ve ünvanı her ne olursa olsun bir kitle var! Bilhassa sosyal platformlarda arz-ı endam edip güya ‘vatanseverlik, milliyetperverlik, barış ve yurtseverlik kaygılarıyla’ savaşa hayır naraları atıp duruyorlar. Bunlar kim mi? Bilmeyen kaldı mı Allah aşkına!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.