1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. Fitrenin Hesabı Doğruysa
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Fitrenin Hesabı Doğruysa

A+A-

Diyanet işleri Başkanlığı fitre için neleri ölçü aldığını izah etmeden bir rakam belirliyor. Müslüman kardeşlerimiz, ramazan ayına girerken bu sene fitreler kaçtan verilecek diye çabaya düşüp soruşturmaya başlıyorlar. Arkasından da Diyanet İşleri Başkanlığımız o yıla ait asgarisi olma şartını da söyleyerek verilecek fitreleri kamuoyuna deklere ediyor. Bu cümleden olarak içinde bulunduğumuz Ramazan ayı fitrelerimiz için de 15 TL rakamını uygun buldular. Ben; diyanetimizin fıtır sadakasını neye göre hesapladıklarına bir türlü aklım varmıyor. İçimden bir ses diyor ki, her yıl asgari ücret komisyonun toplanıp dağılması yerine; asgari ücretin fıtır sadakasına endekslenmesin. Çünkü ülkemizde uygulanan asgari ücret ve hatta emeklilere verilen aylıkların birçoğu, fakirlere ve miskinlere verilmesi istenen sadakanın yarısı bile değildir. Bana inanmazsanız elinize bir kalem kağıt alın bakalım doğru mu söylüyorum. Ülkemizde 3 çocuklu fakir bir ailenin bütün fertleri fıtır sadakası aldığı düşünülürse; 15 çarpı 5 dersek günlük 75 TL para yapar? Bu meblağ fakirin sabahlı akşamlı yiyeceğinin karşılığı… Buna bir de fakirin öğle yiyeceğini yani bunun yarısı olan 7.5 çarpı 5 ‘i de 37,5 TL’yi de ekleyerek toplayın bakalım… Siz zorlanacaksınız herhalde… Ben size yardım edeyim. Rakam günlük kişi başı 22,5 TL çarpı 5 kişi, günlük 112,5 TL olur. Eğer bu aile Ramazanın her günü fıtır sadakası bulabilse aylık bu aileye 3,375 TL para girer.
***
Dikkat edin bu para yalnızca fakir bir ailenin asgarisinden karınlarını doyurabilecekleri paradır. Bu rakama elektrik, su, doğalgaz, kira, eğitim vb giderleri de eklersek yuvarlak 5000 TL’yi bulur. Halbuki; bu ülkede birin dördündeki bir öğretmen maaşı bile fakirin karnını doyurması için diyanetin öngördüğü paradan azdır. Eğer fakirin alacağı bu parada gözüm varsa gözüm çıksın. Elbette adam gibi yaşamak fakir fukaranın da hakkıdır. Ama ülkemizde milyonları ilgilendiren asgari ücret tespit edilirken neden o yılki fıtır sadakası baz alınmıyor, neden sağdan soldan hesaplar yapılıyor? Bakın fakir öğle yemeği yemese bile; 15 çarpı 30 gün 450 TL bir kişinin ancak bir aylık yiyeceği oluyor. 5 kişilik bir aile de yalnız iki öğün yemeye ayrılan pay 2,250 TL’yi bulur. Yoksa asgari ücretle çalışan bir kişinin bir öğün yemek yemesi ve diğer hiçbir türlü giderinin olamayacağı varsayımından mı hesaplanıyor? Bunların kirasını, suyu elektriği, doğal gazı, iletişim giderleri, eğitim giderleri ve giyim giderlerini komşular mı karşılayacak?
***
Asgari ücreti hesaplama işinde diyanetimiz neden tespit komisyonuna girip de fitre hesabından şu kadar olmalı demiyor. Allah bilir ama asgari ücret belirlenirken bir zamanlar Tayyip Bey’in dilinden düşürmediği simit hesabından, fitre belirlenirken ise etliekmek hesabından yapılmaktadır. Günde 5 kişilik aile üç öğünde 15 simit yerlerse ayda 450 simit yerler. Bu da 450 TL yapar. Yanına birer ayranla 5’er tane de zeytin koyarsan tam 1,350 TL yapar ki al sana simide göre asgari ücret rakamı. Ama fitre vatandaştan çıkacağı için diyanetimiz fakir Ramazanda bari etliekmek yemeli diyor… Tabii bu sefer fakirin karnı asgarisinden 3,250 TL’ye zor doyuyor. Sonuç olarak şu söylenebilir. Fıtır sadakası belirlenirken pekala hükümetin asgari ücretli ile emekliye layık gördüğü simit baz alınabilirdi. Diyanet bu tür açıklamaları yaparken neye dayanarak karar verdiğini, gerekçelerini bildirmek durumundadır. Diyanet ya belirlediği fitrenin arkasında durmalı, asgari ücretli ile emekli maaşları belirlenirken sesini yükseltmeli veya o da simit hesabından fitreleri açıklamalıdır. Görüyorsunuz bu ülkede fakirin kaç paraya doyacağı bile kurumlara göre görecelidir. Allah sonumuzu hayır eylesin… Amin…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.