1. HABERLER

  2. SÖYLEŞİ

  3. ‘Fotoğraf başlı başına bir sanattır’
‘Fotoğraf başlı başına bir sanattır’

‘Fotoğraf başlı başına bir sanattır’

Fotoğraf sektörünün Konya’daki başarılı isimlerinden Stüdyo Arzum Sahibi Ali Osman Bayram ile düğün fotoğrafları üzerine konuştuk.

A+A-

Mehmet Ali Eskipostalcı 

Fotoğrafçılığın ölmeyecek bir meslek olduğunu söyleyen Bayram, düğün fotoğraflarında son zamanlarda dış çekimlerin daha çok talep gördüğünü belirtti. Her sene müşteri potansiyellerinin artış gösterdiğini vurgulayan Bayram, fotoğrafın başlı başına bir sanat olduğunu ifade etti. Korsan fotoğrafçıların sektörde hızla artış gösterdiğini de hatırlatan Bayram, vatandaşların düğünlerinde mağdur olmamaları için bu kişilere karşı dikkatli olmalarını istedi.


Merhaba Ali Osman Bey. Söyleşimiz öncesi sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1981 Konya doğumluyum. İlkokul mezunuyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Bu mesleğin çekirdeğinden gelmekteyim. 13 yaşımda bu mesleğe giriş yaptım. 21 senedir bu sektörün içerisinde yer alıyorum. 8 sene boyunca çıraklık ve kalfalık yaptım. 13 yıldır da kendi işyerimi çalıştırıyorum. İlk iş yerim PTT arkası Kayalıpark’taydı. Şu anda ise 2 ayrı yerde hizmet veriyoruz. Merkezimiz olan Nalçacı Caddesi Nişantaşı Mahallesi’ndeki bu yerimizde düğün fotoğrafçılığı olarak faaliyet gösteriyoruz. Akıncılar’daki yerimizde ise daha çok vesikalık fotoğraf çekimi gerçekleştiriyoruz.

fotograf-basli-basina-bir-sanattir-(10).jpg

Düğün çekimi için size başvuran müşterilerinize fotoğraf çekimlerinin dışında herhangi bir hizmet sunuyor musunuz?
Ben dileyen müşterilerime anahtar teslimi iş yapıyorum. Yani bunu biraz daha açacak olursak, bize gelen dostlarımızın isterlerse ücreti karşılığında düğün salonlarını da ayarlıyorum, gelin arabasını da süslüyorum, gelinliğine ve kuaförüne varıncaya kadar neye ihtiyaç varsa o konuda yardımcı olmaya çalışıyorum. Müşterilerimizi bu süreçte hiç kimseyle muhatap etmeden düğün işlerine destek sağlıyorum. Bu da bizim müşteri memnuniyetimizi artırıyor.

Müşterilerinize fotoğraf hizmetinin yanı sıra düğün için çeşitli alternatifler sunmanız size ne gibi katkı sağlıyor?
Fotoğraf çekimi için bana gelen müşteri ve dostlarımın düğünlerine yardımcı olmaya çalışmak benim sektördeki bilinirliğimin ve tanınırlığımın artmasına büyük katkı sağlıyor. Biz aile fotoğrafçısıyız. Benim müşterilerimin yüzde 80’i zamanında düğün fotoğraflarını bana çektirmiştir. O müşterim aradan zaman geçse bile çocuğunun sünnet fotoğraflarını çektirmek için yine bana gelir. Biz böyle dostlarımıza hizmet etmekten son derece memnuniyet duyuyoruz. Çekimlerde son sınıf kalite ekipmanlarla profesyonel bir ekiple çalışıyor olmak da çok önemli. Biz müşterilerimizin düğün fotoğrafı çekimlerinde üstü açık Amerikan arabamızı da kullanıyoruz. Ayrıca bu aracımızı sünnet düğünlerinde ve gelin arabası olarak da dileyen müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.

fotograf-basli-basina-bir-sanattir-(4).jpg

Düğün çekimlerinde ücretlendirmenizi nasıl ve neye göre belirliyorsunuz?

Biz albüm konusunda müşterinin bütçesine göre hizmet veriyoruz. Dar bütçeli müşterilerimize bile hesaplı ama kaliteli hizmet vermek için gayret gösteriyoruz. Bunun yanında sıra dışı albüm isteyenlere ise 3 bin liraya kadar kaliteli albümler sunabiliyoruz. Ayrıca dileyen müşterilerimize düğün hikâyesi de hazırlayabiliyoruz.

Dış çekimlerde hangi mekânları tercih ediyorsunuz?
Mekân konusunda müşteri nereyi dilerse orada çekim yapıyoruz. Meram, Sille, Japon Parkı, Beyşehir, Apa Barajı, Şehitlik, Alâeddin Tepesi, Tren Garı ve Kültürpark dış çekim için kullandığımız mekânlar arasında yer alıyor. O günkü düğün durumumuza göre müşterinin talebi doğrultusunda ekstra bir ücret talep etmeden 2’nci bir mekânda da çekim gerçekleştirebiliyoruz. Yani müşteri ne isterse onu yapıyoruz. Albüm yaptıran çiftlerimize de çeşitli hediyeler veriyoruz. Şunu hatırlatmakta da fayda var: Dış çekim için ekstra bir ücret almıyoruz. Hepsi albüm ücreti içerisinde yer alıyor.

fotograf-basli-basina-bir-sanattir-(3).jpg

Geçmiş yıllarla günümüz fotoğrafçılığını kıyaslayacak olursak sektörde neler değişti?
Fotoğraf başlı başına bir sanattır ve bu sanat değişti, bunu ifade edebilirim. Bunun yanı sıra teknoloji de hızla değişim gösterdi. Fotoğraf demek ışık demek. Stüdyoda ışığı kullanacağın yer bellidir. Dış çekimlerde ise doğada sert güneşi nasıl kıracağın, ışığı nasıl düşüreceğin hep teknoloji sayesinde olabilecek bir şeydir. Bunu da ekipmanı düzgün olan fotoğrafçılar yapabilir. Eskiden albüm yaptırmak çok zordu ve insanlar stüdyoda 3-5 poz anca çekilirdi. Bunlar da aileye dağıtılırdı. Şimdi düğün fotoğrafı diye bir şey kalmadı. Artık düğün albümü var. Yıllar geçse de bu albümler nesilden nesle aktarılabiliyor. Gelişen teknolojiyle birlikte fotoğrafçılıkta bu değişimlerin de yaşandığını söylemek mümkün.

Düğünlerde stüdyo fotoğrafçılığının yerini dış çekim fotoğrafçılığının aldığını söylemek ne derece doğru?
Artık günümüzde dış çekim daha çok tercih ediliyor. Ama bu stüdyo çekimlerinin tamamen sona erdiği anlamına gelmez. Bazı aileler dış çekim istemiyor. Bu müşterilerimizin stüdyo çekimlerini ve baskı işlerini tamamen bayan ekip arkadaşlarımız gerçekleştiriyor. Genel olarak değerlendirecek olursak bir Pazar günü 8 tane düğün çekimi yapıyorsak bunun 7 tanesi dış çekim, 1 tanesi ise stüdyo çekimidir. Stüdyo henüz bitmiş değil. Söz, nişan, kına, çocuk pozları, sünnet davetiyesi çekimleri için de stüdyomuzu kullanıyoruz.

fotograf-basli-basina-bir-sanattir-(15).jpg

Konyalıların dış çekime ilgisi nasıl? Genel olarak müşterileriniz size nasıl bir yaklaşım gösteriyor?

İnsanların ilgisi son derece güzel. Her sene bir kat daha müşteri potansiyelimiz artmakta. Her seneye daha iyi bir performansla giriş yapıyoruz. Bu sektörde insanları mutlu edenler ayakta kalacak. Kötü olanlar her zaman için kaybetmeye mahkûm. Fotoğrafçılık asla ölmeyecek bir meslek. İnsanları yüz üstü bırakmayan profesyonel kişiler olduğu sürece fotoğrafçılığa olan ilgi de gün geçtikçe artacaktır.

fotograf-basli-basina-bir-sanattir-(17).jpg

Dış çekim düğün fotoğrafçılığı tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da hızla arttı. Peki, sektörde kayıt dışı olarak faaliyet gösteren fotoğrafçılar da var mı?
Korsan fotoğrafçılar bizim en büyük sıkıntımız. İnsanlarımız korsan fotoğrafçılar vasıtasıyla parasının nereye gittiğini bilmeden piyasanın daha altındaki kişilere iş yaptırıyor. Bu müşterinin işine geliyor gibi oluyor ama daha sonra mutlaka mağduriyet yaşanabiliyor. Bunun geri dönüşü yok. Bu konuda biz de mağduruz. Birbirimize sahip çıkabileceğimiz bir derneğimiz yok. Bizimle ilgilenen yok. Hâlbuki İstanbul’da ya da İzmir’de bu durum böyle değil. Bu gibi illerde hafta sonlarında dış çekim yapanlar denetleniyor. Korsan olanların makinelerine el konuluyor ve bu kişilere para cezası uygulanıyor. Bu Konya’da bir türlü başlatılamadı. Ama bir gün mutlaka başlatılacak. Bunun için çalışıyoruz. Bu mesleği hakkıyla yapmayan kişilerin önüne geçeceğiz. İnsanları da bu noktada uyaralım.

fotograf-basli-basina-bir-sanattir-(6).jpg

Son olarak soracak olursak düğün fotoğrafı çektirmek isteyen müşterilerinize ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?
İnsanlarımız ilerleyen süreçte mağdur olmak istemiyorsa önce gitsinler ve yapılan işi görsünler. Düğün fotoğrafı insan ömründe bir kere çekilir. Müşterilerimiz paralarını sokağa atmasınlar. Bize düğünlerinden 3-5 sene sonra tekrar gelinlik ve damatlık giyip fotoğraf çekinmeye gelen müşterilerimiz var. Bu parayla pulla ölçülecek bir şey değil. Dış çekimde vatandaşlarımız ekipman konusunda da aldatılıyor. ‘Kullanılacak olan aksesuarlar müşteriye aittir’ deniliyor. Biz dış çekimde kullandığımız aksesuarlar için hiçbir talepte bulunmuyoruz. Çekimlerde kullandığımız aracımız için de ekstra bir ücret talep etmiyoruz. Müşteri memnuniyeti bizim için her şeyden daha önemli. Ayrıca müşterilerimiz albüm seçerken de dikkatli olsunlar. Müşteri albüm yaptıracaksa mutlaka o fotoğrafçının albüm çalışmalarını görmeli.

fotograf-basli-basina-bir-sanattir-(14).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.