1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Fransa’ya Şamarı Kim Vurdu? (2)
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Fransa’ya Şamarı Kim Vurdu? (2)

A+A-

Bahreyn hatırı sayılır petrol rezervine sahip çok zengin bir ülke olmasına rağmen özelleştirilen kaynaklar, gelir dağılımındaki eşitsizlik ve işsizlik oranının yükseldiği gerekçeleriyle 2011’de büyük bir infial yaşadı. İnternet üzerinde sosyal ağlarda yapılan organizelerle başlayan isyana hükümet sert karşılık vermek zorunda kaldı. Şii muhalefet, el-Vifak’ın katıldığı eyleme laik sol örgüt Vaad büyük destek verdi. Vaad genel sekreteri İbrahim Şerif protestoları kışkırtan isimlerden biriydi ve 17 Mart 2011’de tutuklanarak 4 yıl hapiste tutuldu.

**

Sıra Yemen’deydi. 2011’de yolsuzluk, yoksulluk,  işsizlik gibi sebeplerle başkent Sana’da halk isyanı başlatıldı. Protestolardan sonra Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih görevden indirildi ve yerine yardımcısı AbdRabbuh Mansur Hadi getirildi. Salih’in 32 yıllık iktidarın ardından iç karışıklıklar giderek büyüdü. Şiilerle aynı ideali taşıyan Husiler cumhurbaşkanlığı seçimlerine karşı çıkınca gerilim yükseldi. Husiler 2015’deki baskılarıyla Mansur Hadi’yi görevinden alıkoydu. Hadi’nin çağrısıyla Körfez ülkeleri başta olmak üzere 10 ülke olaya el koydu. Suudi Arabistan önderliğinde hava operasyonları başladı. Ülkede karışıklık halen devam ediyor.

**

Arap yarımadasında kendilerine özgü bir iklim oluşturmak isteyen batılıların, bölgenin parlayan yıldızı Türkiye üzerinde de derin emelleri vardı. Onlarca yıldır muhtelif operasyonlarla çökertmeye çalıştıkları Türkiye için düğmeye -tarihe dikkat edin- 27 Mayıs 2013 günü bastılar. Gerekçe, Taksim'deki Gezi Parkının bir duvarının -yayalaştırma projesi gereği- yıkılması ve taşınmak üzere 4-5 ağacın sökülmesiydi. Devreye sokulan Taksim Dayanışma Grubu 40-50 kişiyle çadır kurup parkta sabahladı. Ertesi günden itibaren olaylar sistemli bir şekilde yaygınlaştırılırken CHP ve BDP’li milletvekilleri, bazı sanatçı ve yazarların eylemlerde etkin rol almaları dikkatlerden kaçmadı. 67 ilde irili ufaklı eylemlerin yaşandığı olaylara batılı ülkeler -her nedense- yakın ilgi gösterip Türkiye’den an be an canlı yayın yaptı. Diğer batılı ülkeler gibi Fransızlar da dünya kamuoyunu, isyancıların haklılığına inandırıp mevcut AK Parti iktidarının görevi bırakması için yoğun çaba harcadı. Fakat 22 Haziran’da olaylar durulmaya başladı ve Türk baharı girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.

Ancak bunun ikinci perdesi olarak 15 Temmuz 2016 gecesi yerel işbirlikçi FETÖ örgütü mensuplarını aracı kılan batılılar darbe süsü verilmiş girişimle ‘Türkiye’ye el koyma operasyonu’ başlattı. Türk Milleti destansı bir zafere imza atarak hainleri püskürttü ve bir kez daha hüsrana uğratınca planları bir kez daha suya düştü.

**

Bilhassa petrol yatakları nedeniyle Suriye barbar batılıların kolayca vazgeçebileceği bir ülke olmak bir yana, birbirlerine karşı canavarlaşabilecekleri değerde bir bölgedir. Suriye üzerinde yüzyıllardır emeli olan ve Esed ailesiyle dostluğu sayesinde ülke üzerinde egemenliğini sürdüren Fransa bugünlerde –üç beş kuruşluk akaryakıt zammı sebebiyle- yangın yerine döndü. Ortadoğu yanarken bölgeye körükle giden Fransa, Türkiye’deki eylemlerin de haklılığını savunanlardandı. Üstelik onlarca yıldır İspanya’yı kana bulayan terörün merkezi olan Fransa, Ortadoğu’da da DAEŞ, PKK ve PYD’ye verdiği destekle sabıkalıdır.

Paris’i ateşe veren Sarı Yelekli eylemcilerin gücünü nereden, kimden aldığına iyi dikkat etmek gerekiyor. Ortadoğu’yu yutmak isteyen batılılar bölüşümde anlaşamıyor. Dikkat edin, tam da bugünlerde İngiltere AB’den ayrılık sürecinin sonuna geldi. Anlaşılan Fransa, Suriye üzerinde hayati planları olan büyük ağabeyin şamarıyla sarsılıyor.

**

Bir de Sarı Yelekli eylemlerini Türkiye’de görmek isteyenler var. Paris’i ziyarete gidip geldikten sonra gizli toplantılar yapan siyasetçiler, sokağa çıkın çağrısı yapan televizyoncular, sendikacılar, sosyal medyada organze olmaya çalışan hesaplar dikkat çekiyor. Dolar operasyonundan sonra yaşanan hayat pahalılığına ilave olarak son günlerde yapılan FETÖ operasyonlarında gerçekleşen gözaltılar, gazetecilere açılan FETÖ davaları, asgari ücret görüşmeleri üzerinden ciddi bir algı çalışması yürütülüyor. TFF Süper Ligde yükselen hakem kararları, kulüpler arasında yaşanan ayrışmalar,  Fenerbahçe’nin ligin dibine demir atması da yabana atılacak olaylar değil. Türkiye bu defa ağaç üzerinden değil duygular üzerinden bir provoke edilmeye çalışılıyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.