Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Fuarda VIP Çöküş

A+A-

Allah uzun ömürler versin çok değer verdiğim bir büyüğüm nasihatlerini hiç esirgemezdi benden. Boş kaldıkça sohbet eder, kendisinin engin bilgi ve tecrübelerinden yararlanırdım. Bir gün yapmış olduğumuz bir konuşmada yine bir nasihatte bulunmuştu bana: “Oğlum yapacağın iş her ne olursa olsun, ince ele, sık doku. Bilesin ki yaptığın işte birçok kişinin gözü üzerinde olur. Aman kaş yaparken göz çıkarma” demişti. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olaydan sonra daha iyi anlama fırsatım oldu o derin manayı. Konyalı iş adamları, çiftçiler ve üreticiler çok iyi bilirler Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın önemini. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen bu fuara dünyanın dört bir yanından binlerce insan katılır, fuarı inceleme fırsatı bulur. Konya adına çok ama çok önemli bir başarının adıdır bu fuar. Kulağa hoş gelen bu cümlelerle 2013 yılının Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın kapılarını da yaklaşık bir hafta önce açtık tüm dünyaya. Üstelik çok önemli kişilerin katılımı olan (VIP) açılış gerçekleştirildi. İlk 2 günü her zamanki heyecanı, stresi ve yoğunluğuyla geride bıraktı fuar.
25 yaralı var
Bu arada Konya son birkaç yılın en fırtınalı Mart aylarından birini yaşıyor. Hava mevsim normallerinde seyretse de günün büyük bir kısmında etkili olan kuvvetli rüzgâr ve lodos hayatı felç etmeye fazlasıyla yetti. Rüzgâr bu derece şiddetli olmasına rağmen fuar devam etti devasa çadırlarda. Kimsenin aklına gelemezdi ki lodosun o dev çadırları adeta kâğıt gibi savurup atacağı. İşte ne olduysa o andan sonra oldu. 26 bin 700 metrekare kapalı alanda bulunan 3 çadırdan biri fırtınanın esiri oldu. Günün erken saatlerinde işlerimizi halletmeye çalışırken birden telefon çaldı. Telefonu açtığımda eniştemden duyduğum ilk söz şu oldu: “Ali tam da adına yakışır VIP bir çöküş oldu.” Ne oldu nasıl oldu dememe kalmadan anlatıverdi eniştem tüm olanları: “Aşırı fırtınaya çadır dayanamadı. Zaten bir sakatlık olacağı önceden de belliydi. Çadırın üst kısmı esen rüzgârla bir o yana bir bu yana savruluyordu. Tam yıkılacak dememize kalmadan aldığı rüzgâr darbesiyle sırayla yıkılarak büyük bir gürültüyle çöktü çadır. Canımızı zor kurtardık.” Günün ilerleyen saatlerinde haber merkezimize gelen bilgilerle de öğrendik ki fuar faciasında 25 vatandaşımız yaralanmış. Daha büyük bir facia yaşanmaması teselli oldu bize. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Allah korumuş.
Konya’ya yakışmadı
Facianın ardından yetkililerden ardı ardında açıklamalar geldi. İlk açıklamayı Vali Aydın Nezih Doğan olay yerini inceleyerek yaptı. Vali Doğan yaşananları kısaca tabiat olayı olarak özetledi. Daha sonra Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk daha kötüsünün gerçekleşmemiş olmasının teselli olduğunu ifade ederek, her türlü zarar ve ziyanın fuar firması tarafından karşılanacağını ve fuar kira bedellerinin de katılımcılara ödeneceğini hatırlattı. TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise bu şiddette bir fırtınayı beklemediklerini dile getirerek çok önemli bir faciayı atlattıklarını söyledi.
Şimdi kısaca bir durum değerlendirmesi ve özeleştiri yapalım. Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar Konya’nın bu iki sektördeki önemini çok iyi bilir. Sürekli gelişen ve büyüyen Konya’mızda gerçekleştirilen fuarlar da çok büyük önem arz eder. Yani tüm dünyanın gözü sizin üzerinizde olur. Bu yüzden siz fuarı kusursuz bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Tarım ve hayvancılık fuarı da kusursuz bir şekilde sonlandırılmalıydı diye düşünüyorum. Sonuçta bunca yıl verilen bir emek var. Gözlerden kaçan o kocaman kusur, bunca yıllık emeği bir anda sildi attı. Bakınız Almanya Hannover Fuarı’naGönül isterdi ki bizim de Almanya’daki gibi devasa fuarlar için tasarlanmış mekânlarımız, binalarımız olsun. Dileriz ki bu kazadan büyük bir ders çıkarılır ve gerekli önlemler en kısa zamanda alınır.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.