1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Fuarlar Ekonomiyi Canlandırır
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Fuarlar Ekonomiyi Canlandırır

A+A-

ANFAŞ’ın (Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.) Gıda-İçecek ve Ağırlama-Konaklama sektörlerinin uluslararası ölçekte hak ettiği yere ulaşabilmesi ve yeni fırsatlara yelken açabilmesi için Türkiye genelinde başlattığı ‘Basın ve Sektör Buluşması’ toplantısının ilkini Konya’da gerçekleştirdiği toplantıya katılmıştım.

Moloko Kafe’de düzenlenen toplantıya ANFAŞ Fuarcılık Genel Müdürü Murat Özer ve

ekibiyle, Konya Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkan Vekili Ahmet Çal ile Genel Sekreter Ziya Yavuz katıldı.

Toplantıda fuarların düzenlendiği şehir ve ülkenin ekonomisine olan katkısını ve dünya genelinde oynadığı önemli rolü hakkında bilgi edindik.

Özellikle ANFAŞ’ın Genel Müdürü Murat Özer, ‘Basın ve Sektör Buluşması’nın ilkinin Konya’da yapmalarının gerekçisini şöyle özetledi: “Konya’nın ANFAŞ için stratejik önem taşımasının yanında, komşu il olması ve tarımdaki ekonomik üstünlüğüdür.”

Anlaşılan şehrimizin tarımdaki ekonomik üstünlüğü ve sanayisiyle birçok fuar şirketlerinin dikkatini çekmesi, fuarcılık sektöründe de önemli bir potansiyele sahip olduğumuzun bir işareti olsa gerek. 

Ülkemizde değişik sektörlerde yılda 410 fuar yapılıyor. Bu fuarların ekonomimize katkısı 1,4 milyar Euro’dur.

Buradan da anlaşılacağı gibi fuarcılık sektörünün önü açık ve ekonomik kazancı da çok.

Zaten bu alanda iyi bir yerde olan şehrimizin var olan potansiyelini iyi değerlendirmesi gerekiyor.  

***

ANFAŞ’ın Genel Müdürü Murat Özer’in fuarların şehir ve ülke ekonomilerine olan katkıları hakkındaki verdiği bilgilere göre, ekonomimiz canlanırken, ülkemiz için yeni ufuklar açılabilir.

Verdiği bilgileri özetlersem konunun önemini daha iyi anlayabilirsiniz. Özer, “Konya bizim için son derece önemlidir. Anadolu buluşmalarının ilkini Konya’dan başlatıyoruz. Bunun sebeplerine gelince, birincisi komşu il olması, ikincisi ise Konya’nın tarımdaki ekonomik üstünlüğüdür. Antalya Gıda Fuarı’nın 24’üncüsünü düzenliyoruz. Bu anlamda Konya katılımcı ve ziyaretçi noktasında büyük önem arz ediyor.  Konya Ticaret Odası ve Konya Sanayi Odası ile işbirliği kurarak ziyaretçi noktasında Konya’ya destek vereceğiz. Anadolu’dan fuara katılım sağlayan firmalara yüzde 30’luk destek sağlayacağız. Bu destek KOSGEB desteğiyle birlikte yüzde 45’e ulaşacaktır. Fuarların ülke ekonomisi ve ticarete büyük katkısı var. Harcanan ortalama her 100 Euro’nun 15 Euro’su fuar alanına giderken, 85 Euro’su şehir ekonomisine katkı sağlıyor. Fuarların çarpan çoğaltan etkisi 8’dir. Yani 500 katılımcılık bir fuar düşündüğünüzde bunun 10 bin ziyaretçi olduğunu sayarsanız, 10 bin ziyaretçinin şehre katkısı yaklaşık 100 bin Euro ediyor. Fuarları 8 ay sürdürdüğünüzü ve ayda 2 fuar yaptığınızı düşünürseniz şehre katkısı 1.6 milyar Euro olur. Dolayısıyla fuarlar turizm olduğu kadar ticarete ve kent ekonomilerine de büyük katkı sağlar” diyor.

Türkiye’nin bu alana yönelmesinin ekonomiye bir canlılık getireceğine dikkat çeken Özer, şehirlerin potansiyellerine göre fuarlar düzenlemesi gerektiğine işaret ediyor. 

***

Dünyada birçok ülke fuarcılık sektörüne önem vermesinden dolayı ekonomik kazançları ülkemize göre daha çok yüksek.

Bu ülkelerden birisi Almanya. Yılda düzenlediği 371 fuar ile 3 milyar Euro’luk direkt katkı, 23,5 milyar Euro’luk ise Alman ekonomisine katkı sağlıyor.

Oysa fuarcılık sektöründe yolun başında olan ülkemizin bu alanda fırsatları olduğu kadar, önü de açıktır.  Özellikle stratejik fuarlara yönelerek katılımcı firmalara da yeterli destekler verilmelidir.

Batıdan doğuya kayan fuarcılık sektörünü iyi değerlendirdiğimizde fuarlar ülkesi olmamız için önümüzde de hiçbir engelde yok. Kaldı ki birçok ülkeye göre avantajlarımız çok. Köprü görevi yapan ülkemizin bu alanı iyi değerlendirmesi gerekir.

Bunun içinde yapmamız gereken el ele vermek ve hep birlikte hareket etmektir.

Ülkemizin fuarcılık sektöründe de iyi bir yere gelmesi için birlikte hareket etmemiz gerekmez mi? 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.