1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. FUTBOCU PSİKOLOJİSİ VE BAKIŞI
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

FUTBOCU PSİKOLOJİSİ VE BAKIŞI

A+A-

Dünyanın kabul ettiği futbolun güzel yanları olduğu gibi olumsuz yanları da elbette oluyor. Dünya yıldızlarını izlemeye doyamadığımız, her zaman diliminde yeni yıldızların çıktığı bu arenanın olumsuz yanı ise futbolcu sakatlanmasıdır. Fiziksel kuvvete dayalı olan futbol, sporcu sakatlanmalarını da beraberinde getiriyor, ülkemizde olduğu gibi Avrupa takımlarında da karşılaşıyoruz. Peki bu sakatlanmalar fiziksel mücadele dışında nasıl oluyor, ne gibi önlemler alınmalı ve ne yapmalıyız. Bu sektöre maddi yatırım yapan Sponsor firmaların olması kulüplere katkı sağladığı gibi, futbolcu performansının üst seviye de olma beklentisi içine sokar. Bu sporcunun sezon için de kısa sürede fiziksel ve psikolojik olarak hazır hale gelmesine neden oluyor. Fakat kısa süreli yapılan antrenman ve hazırlanmalar yetersiz olduğu için sakatlanmaları da beraberinde getiriyor.       

 

Günümüzde aileler çocuklarını futbola yönlendirdikleri için her geçen gün sayı artıyor, sayılar arttıkça yapılan çalışmalarda yaralanma ve sakatlık dediğimiz durumlarla daha fazla karşı karşıya kaldığımız oluyor. Küçük yaş gurupların da gerekli donanıma hakim olmayan eğiticilerin plansız ve bilinçsizce yaptığı antrenmanlar ve amaçlarının sadece başarıya odaklı olmaları sporcu yaralanmalarına, sakatlanmalarına davetiye çıkarıyor buda ilerleyen zamanlarda daha büyük bir sorunlarla sporcuyu zor durumda bırakıyor.

Sayısız yıldızların sahne aldığı bu platformda bu yıldızları hayranlıkla izleyip futbolun keyfini alıyoruz bu yıldızlar kendilerine bakıyorlar ve yılda ortalama 40-50 maç yapıyorlar kolay kolay sakatlık nedir bilmiyorlar, bu yüzden zaten yıldız oluyorlar. Bizde ise tam tersi durumdayız yapılan maç sayılarına bakarsak %50 durumdayız. Az maç yapılıyor, antrenmanların çoğu plansız ve sistemsiz futbolcunun da kendine bakmaması hatalar zinciri olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa da eğitim alıp futbol oynayan sporculara baktığımızda sakatlıklar çok az rastlanıyor. Bunun nedenlerini araştırmamız da ilk akla gelen belirtildiği gibi antrenmanların planlı ve sistemli olmaması, Antrenörün antrenman bilgisinin yeterince donanımlı olmaması, sporcunun kendine düzenli bakmaması olarak karşımıza çıkıyor. Sporcu düzenli beslenmeli, dinlenmeli, devamlılık arz etmeli bunlar futbolda önemli konular. Ama maalesef ki belli bir seviyeye gelen sporcularımız kendilerini bir anda olduk zannediyorlar ve ciddiyetten de uzak görüntü çizerek tamamen kuvvete ve hareketliliğe dayalı olan futbolda ciddi sakatlanmalara kadar sorun yaşıyorlar ve hedeflerinden koptukları gibi o düşledikleri hayallerini yarım kalıyor sonrası ise malum erken yaşta futbolu bırakıyorlar. Bakın Avrupa da futbol oynayan sporculara yaşları ilerlemiş olmalarına rağmen halen bu sahnede oluyorlar, para kazanıyorlar. Futbol yaşının yukarıları çıktığı şu zamanda bunun en önemli etkeni yukarıda da belirttim bizlerin uygulamadığı, onların daha profesyonelce yapmalarından kaynaklanıyor.

Bu işi meslek edip para kazanmak istiyorsan bilinçli olup istikrarlı bir şekilde ve sistemli çalışıp profesyonelce yapmalısın. Sporcularımız kafalarındaki takımda olayım oynayayım olgusundan kurtulmalarılar. Unutmayın uzun vadeli düşünün kısa vadeli yapılan işlerde, gelen başarılar kimseyi memnun etmez gelir geçer, ama uzun vadeli çalışmak, uzun vadeli düşünmek seni her daim başarıya götürür ve her daim kalıcı olursun.

Ciddiyeti, disiplini Konsantrasyonu asla elinden bırakma.

Saygılarımla

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.