1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Futbol Altyapı Eğitiminde Genel Sorunlar -2
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Futbol Altyapı Eğitiminde Genel Sorunlar -2

A+A-

Altyapı eğitimi sportif ve yaşama dair kazanılmış tüm öğrenmelerin ilk başlangıcıdır. Sportif süreç deki sahip olunan mevcut tüm bilgi, beceri ve gelişimleri ilk geldikleri süreçle ve zaman geçtikçe bu süreç deki kazanımlar antrenörün ve sporcunun ne kadar ilgili olduğunu gösterir. Örnek göstermek gerekirse sporcunun gelişim sağlamış olarak baktığımızda konuşma bilgisi, yeteneği ve yeterliliğinin önceliğini sporcunun sesli ve heceli, kelimeleri ve cümleleri düzgün ve seçici kullanmış olması gelişim düzeyine uygun doğru yolda olduğunun göstergesidir. Kısaca altyapı eğitimi; ilerleyen süreçte karşılaşması mümkün olan antrenman bilgisi bakımından gereken ve gerekecek tüm bilgilerin önceden öğrenilip bilgi sahibi olup, karşılaşılacak zorlukların kolaya dönüştürülmesi bakımından yerine getirilmesidir.

Altyapı eğitimi kulüpler bakımından asla ihmal edilmemesi gereken konumdur  .

Sporda özellikle de futbolda altyapı eğitimleri bu anlamda endişe verici boyutlara giderek yeterince bilgi verilmediği sürece olumsuzluk olumsuzluk olarak her daim karşımıza çıkmaktadır.

Bunun nedeni yukarıda da belirttiğim gibi “altyapı eğitimi” algısının sadece “her şeye küçük yaşta başlamak” şeklinde algılanıyor olmasıdır.

Evet “küçük yaşta öğrenme/öğretme” algısı doğrudur fakat,bu her şeyi küçük yaşlarda hemen öğrenecek veya gerçekleştirmeye başlayacak şeklinde bir beklenti olmamalıdır. Altyapı kavram ve sürecinde oluşması gereken doğru algı ve anlayış “küçük yaşta başlama ve küçük yaşın gerektirdiği ve elverdiği” düzey de ve içerikle olması gerektiğine ilişkindir.

Sonuç olarak “sporda altyapı eğitimi” bir şeyi yapmaya hazır olmayı içerse de, bir işi yapmanın yaş düzeyine uygun gereklerini kazanmak ve kazandırmaya yönelik eğitim süreci olduğunu unutmamız gerekir

Yaş düzeyine uygun gerekler yerine getirildikçe başka gerekleri yerine getirme ihtiyacı ilişkisi altyapının kendisini oluşturur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.