1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. FUTBOL-ALTYAPI-GERÇEKLER
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

FUTBOL-ALTYAPI-GERÇEKLER

A+A-

Futbolla yatıp futbolla kalkan bir ülke olarak hayatımızın yaşam felsefesi oldu futbol, her ailenin umudu olan ve erkek çocuklarını kulüp altyapılarına, futbol okullarına götüren ebeveynler benimde çocuğum futbolcu olabilir mi düşüncesine sahip olarak hareket etmeye başladı. Özellikle milli maçlar veya derbiler olduğu zaman hayat adeta ülkemizde duracak noktasına geliyor işte böyle bir ülke insanıyız, Futbolu çok seviyoruz. Bizler toplum olarak her şeyi daha iyi gözlemliyor ve daha iyi düşünüyoruz, doğruyu yanlışı ayırt edebilecek kadar tecrübeli hale geldik. Bunun örnekleri de kulübün kendi Taraftarları takımlarını yönlendirir hale geldi, bazen ise de transferler taraftarların isteğine göre yapılıyor. Hayranlıkla izledikleri yıldızları kendi takımlarında görebilmek için kulüplerine baskı yapıp onları getirtmek için seferberlik ilan ediyorlar bu durumlara kadar da geldik. Kulüplerimiz elbette ki kendi takımlarında yıldız görmek ister, dışarıdan yıldız getirmek yerine altyapılarına önem verip oralardan kendimiz çıkarırsak daha güzel olmaz mı elbette ki olur. İşte bu yıldızları hayranlıkla izleyen biz veliler kendi çocuklarının da o sahne de olmaları için çaba sarf edip çocukları ile birlikte onlarda koşturuyorlar. Sektörde taraftar istiyor transfer oluyor, taraftar istiyor değişim oluyor, veliler de çocuklarını gönderiyorlar.  

Ya bizler ne yapıyoruz?

Eğitim verenler, kulüplerimiz nasıl bir strateji çizip, nasıl bir yol izliyorlar, ne kadar bu işi doğru yapıyorlar işte asıl sorun burada bakınız gerçekler ortada ülke futbolu olarak gerilerde kalıyor ve gerilemeye de devam ediyoruz. Dünyayı biz seyrediyoruz dünya bizi değil. Sürekli vurgulanıyor ben yine vurgulayayım lütfen menfaat ve çıkar ilişkisinden kurtulun çocuklarımızın duyguları ile oynayıp kandırmayın elimizi taşın altına koyalım futbolda dibe vurduk bu işi bilen meslek edinmiş çıkar düşünmeyen kişiler yola devam edin.

 

Ülke futbolu kazansın

Ülke'de ki manzara  ortada. 11 yabancı futbolcu sahnede bir tanede dahi Türk oyuncu yok ve sonuç hüsran. Bunu tek bir takım üzerinden değerlendirmeyelim, diğerleri içinde aynı. Kulüp yönetimleri olarak bu konuda profesyonel çalışalım bu işe gönüllü, bu işi meslek edinmiş çıkar ve menfaat düşünmeyen kişileri tercih edin. Bulundukları konumu hak etmeyen kişilerin sırf kendi menfaati uğruna futbolumuza gölge vurması kabul edilir bir durum değil bunlara artık göz yummayalım. Oynadıkları ligi bile kaldıramayacak futbolcuların, birilerinin tanıdığı diye rant peşinde koşanların ekmeğine yağ sürmelerine izin vermeyelim. Ülke futbolu kazansın, bizim yeteneklerimiz kazansın, kim bilir ne yetenekli futbolcular var ülkemizin her bir köşesinde bu değerlere sahip çıkalım, bunları Türk futboluna kazandıralım ne zor şatlar da ve kim bilir kısıtlı imkanlarla bu işi yapıyorlar bir yerlere gelebilmek adına çabalıyorlar bunları görmüyoruz bile görelim. Onlar bu ülkenin çocukları sporcuları belki de çoğundan daha yetenekliler. Takımlarımızın lig maçlarındaki kadroları ve Avrupa arenasında ki kadrolarına şöyle bir baktığınız da kaç tane ülkemiz futbolcunu görebilir veya sayabiliriz kaç tanesi oynuyor acaba. Kulüplerimiz altyapıya önem versinler bizim can damarımız olan altyapılar yeni nesillere yetenekli futbolcuları el birliği ile keşfedip ayrım yapmaksızın, çıkar ve menfaat gözetmeksizin kazandıralım.

Her türlü fedakarlığı yapıp çocuklarının peşinden koşan veliler olarak ta üzerinize düşen sorumluluğun farkında olup, destekçi olduğunuzu gösterelim. Kulüp, Antrenör ve veli işbirliği ile Türk futbolumuz kazansın.

Her futbolcunun hayalidir yıldız olmak buda sistemli, planlı ve olumlu yapılan her çalışmanın sonunda gelir sen belirlediğin hedefleri yeter ki iste. Saygılarımla        

  

    

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.