1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Futbol Koşarak Oynan Bir Oyundur
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Futbol Koşarak Oynan Bir Oyundur

A+A-

Ülkemiz futbolunun sorunlarından biride durarak futbol oynamaya çalışan sporcuların olması. Koşmadan kazanırım düşüncesine sahipler. Bunun önüne geçilir mi bilinmez ama yapılması gereken, kulüp alt yapılarında futbolun durarak oynanmadığını sadece bununla da kalmayıp stratejik ve taktik oyunu olduğunu anlatmamız gerekir.  Saha içerisinde mücadele olmadan, koşmadan futbol oynanması mümkün olmaz. Futbol sadece koşu oyunu değil strateji ve zeka işidir.

Altyapılarda futbol oyun karakteri ne demek bunu anlatmak ve açıklamak gerekir.

Sporcunun altyapılarda belli bir alan içerisinde futbol topu/nesnenin amaca yönelik nasıl kullanılması gerektiğini, nedenli önemli olduğunu bilmesi gerekir. Bahsedilen ve kullanılan futbol topunun/nesnenin sporcu tarafından nasıl kontrol edileceği ve olumlu bir şekilde amacının ne olduğunu anlatmamız gerekir. Verilen eğitimde koşudan sonra önemli olan o nesneyi yani futbol topunu kontrol edebilmek, yönetmeyi bilmek ve amacına göre söz konusu belli olan alanda doğru olanı yapmayı bilmesidir. Sporcuya altyapılarda koşu biçiminizi belirleyen şeyin saha/alan olduğunu belirtmeliyiz. Futbola şöyle bir örnekleme yaparsak salon oyunları yani voleybol oyun alanı küçük olduğu için koşu durumu ona göredir.
Spor faaliyetlerinde çalışacağımız sahayı alanın ölçülerini büyüttüğümüzde koşu faktörü artar. Oyunsal olarakta karakter değişir ve bitebilir. Futbol oyunu, topu kullandığımız mesafe olarak büyük alan bakımından kullanılan saha oyunlarından birisidir. Şunu asla unutulmamalıdır ki işin içinde top varsa, yapacağımız hareketler ve çalışmalar her daim birinci öncelikli olmalı ve önemlidir. Futbolun güzel olması iyi oynanması ona bağlıdır. Top bizde kalmasını aşılamalıyız o zaman oyun bizden yana biter. Alanı daralsın veya büyüsün müsabaka bir şekilde olur.
Futbolda koşmanın nedenli önemli olduğunu anlatırken doğru koşuyu ve yerinde koşunun öneminden bahsetmeliyiz.  Koşuyu topla becerinin önüne koyamayız eğer koyarsak başarılı olamayız/olamazsınız.

O zaman futbolcu yetiştiremeyiz. Anlatılması gereken sporcuya meselenin az koşmak olmadığı, olumlu verimli olarak koşmaktır olgusunu anlatmalıyız. Futbolda verimli olup, olumlu koşular yapmak bireysel oyunda hem taktiksel olarak hemde sistemsel olduğunu aşılamalıyız. Futbolda toptan bağımsız olmamalı, top ile bir şekilde buluşmalı amaca ulaşmayı anlatmalıyız. Futbolda savunmada ise topa ilk müdahaleyi yapmayı, bir sonraki pozisyonu hesap etmeyi anlatmalıyız. Kısacası saha/alan oyunlarında koşmadan sonuç elde edemeyiz..

Futbol koşarak oynanan bir oyundur.

Saygılarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.