1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Futbol Olmazsa Olmazımız
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Futbol Olmazsa Olmazımız

A+A-

Futbol her zaman bahsedildiği gibi hayatımızın bir parçası ve her anımızda bizimle olan, seyrettikçe heyecanına yenik düştüğümüz görsel bir şov. Toplum olarak bu duygularla yaşayan ve hareket eden biz aileler, çocuklarımızı bu tür faaliyetlere gönderiyor ve yeteneği varsa da devam ettirip yükselmeleri için elimizden ne geliyorlarsa destek olup onlarla beraber tozlu yolları aşıp krampon veya spor ayakkabılarını bağlıyoruz.

Evet ülke olarak bunları düşünür bunları hayal ederiz. Bizim çocuğumuzda acaba buralara gelir mi.! Başarabilirmiyiz diye.

Neden olmasın. İstemek başarmanın yarısıdır.

Bu noktaya gelebilmek için öncelikle çocuklarımızda sadece yeteneğe bakmamalıyız. Onlara eğitimi veren kişileri iyi seçmeliyiz. Doğruyu veren, sahada ne yaptığını bilen ve yetiştirdiği sporculara kişilik ve karakter olgusunu aşılaya bilen antrenör/antrenörleri tercih etmeliyiz. Sporcu adayının algılama seviyesini de iyi gözlemleyebilen antrenör.

Çünkü sporda/futbolda algılama önemli.

Futbol ! En küçük taraftarından tutunda, en yaşlısına kadar sevilen ve fanatizme kadar giden tutkusu yüksek hayat kaynağımız, neredeyse olmazsa olmazımız.

Bakınız görsel ve yazılı basında sürekli anlatılıyor ve konuşuluyor ülke futbolu nereye gidiyor, nasıl yönetiliyor diye. Acaba sorduk mu hiç kendimize, biz ne yaptık ne istiyoruz yada ne bekliyoruz diye, bizlerde buradan geçtik. Gelin görün ki sadece eleştiri ülkesi olmuş bir toplumuz var yıkmayı alışkanlık haline getirmiş bir toplum. Tamir etmeyi, yenilikçi olmayı ve gelişmeyi hiç düşünmek istemeyen yada istiyormuş gibi düşünen toplum. Makam sevdası, çıkar ilişkisi, daha sayamayacağımız çok şey düşüncesine hakim olan bir düşünceye sahibiz. Buda sportif faaliyette ülke olarak başarıyı bekleyemediğimiz gibi kalkınamayız da.

Sporcu yetiştirmede dikkat edilmesi gereken önemli konu, sürekli bahsedilir hale gelen iyi eğiticinin tercih edilmemesidir. Ama görüyoruz ki kulüp altyapılarında ve futbol okullarında az para vermek adına, donanımlı ve sahada ne vermesi gereken eğiticiler tercih edilmediği için, farklı düşüncelerle hareket edilip bilgili ve iyi sporcular yetiştirilmediği aşikardır. Bu da futbolumuzda kanayan bir yara haline geliyor.

Alt yapılarda ve futbol okulu dediğimiz yerlerde yaş guruplarındaki sporcuya ne verirsen onu alırsın.

Sözün özü..

En tepeden en aşağıya kadar kendimizi sorgulamalıyız. Yönetimsel bakımdan ne yapmalıyız, antrenör olarakta doğru karar vermeliyiz. Menfaatler ve çıkarlar bir yere kadar, ama futbol evrenseldir var olduğu sürece. Biz ve bizlerden sonraki nesillere doğruları verip ülke olarakta birlik olup yükselmeliyiz ve dünya futboluna iyi sporcular yetiştirip söz sahibi olmalıyız.

Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.