1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Futbola Bakış Futbolda Anlayış
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Futbola Bakış Futbolda Anlayış

A+A-

Futbol seyir zevkinin yüksek olduğu bir alan olduğundan maçların olduğu zamanlarda hayat neredeyse duracak konuma geliyor. Özellikle milli ve Avrupa maçları olunca seyir zevki ve heyecan bir başka oluyor. Bu maçlardan çıkan sonuca göre de yorumlar yapılıyor. Galip gelindiğinde her şey çok iyi, ama mağlubiyet alındığı takdirde hem takım olarak, hem de sporcular olarak eleştiri okları arka arkaya geliyor. Özellikle bunu fırsat olarak bekleyen ve görenler olunca da gerisini siz düşünün. Biz ülke insanımızın doğasında var. Takım/ takımları arka arkaya kötü sonuçlar aldığında fanatizmde öne çıkıyor buda istenilmeyen olayları birlikte getiriyor. Avrupa da bu tür durumları nadir görebiliyoruz.

Modern futbol ve modern anlayış.

Avrupalının futbola bakışı bize göre çok farklı. Takımları kaybettiğinde nasıl davranacağını, nasıl destek vereceğini biliyor. Bizde ise tam tersi en ufak bir yenilgi de fanatizm ön plana çıkıyor öyle bir hal alıyor ki bazen bu fanatizm istenmeyen sonuçlara gebe kalabiliyor. Modern futbol dediğimiz oyun anlayışı görsel şova nasıl dönüyorsa modern bakış ta olmalı ki Futbol Futbol olsun, modern anlayış dediğimiz kültürlü seviyeli izleyici kitlesi oluşsun.

Şunu unutmayalım ki önce şapkamızı kendi önümüze koymalıyız hatalarımızdan ders çıkarıp kültürlü, ne yaptığını bilen bilinçli izleyiciler olalım. İzleyicileri sporcular gibi kontrol altına alamayabiliriz ama sporcular olarak davranışlarımızla örnek olabiliriz.

Nasıl mı olur?

Sporcular alt yapılardan başlayan süreçte almış oldukları sportif eğitimin yanında toplumda nasıl davranılması gerekir mantığı öğrenir ve hareket ederse, kişisel eğitimle birlikte modern futbol ve modern anlayışı hep birlikte yakalamış olurlar.

Bunun için Eğitici faktörü ve etkeni ön plana çıkıyor.

‘’Eğitici neyi öğretmeli, nasıl öğretmeli’’ bilmeli.

Mesele! Eğitici öğretmesi gereken konuyu biliyor ama nasıl öğreteceğini bilmiyor?

Eğitici eğer ki nasıl öğretmesi gerektiğini bilmiyorsa, o zaman konuyu bilmenin bir anlamı olmuyor.

Mesele! Eğitici nasıl öğretmesi gerektiğini biliyor ama konu olarak ne öğretmeli onu bilmiyor?

Eğitici olarak konuya hakimsin fakat nasıl öğreteceğini bilmiyorsun o zaman da öğretmenin bir anlamı olmaz.    

Mesele! Eğitici olarak yapmış olduğun eğitimde çalışacağın konuyu biliyorsun, nasıl davranman gerektiğini biliyorsun, fakat neyi, nasıl öğretmen gerektiğini bilmiyorsun?

Eğitici olarak senin konuya hakim olman, nasıl davranıyor olman, senin iyi bir eğitici olduğun anlamına gelmez ve yetmez de.

Kısaca eğiticilik çok farklı, nasıl olunmalı!

Donanımlı olacaksın sahada duruşunla örnek olacaksın, pozitif olacaksın, ne yaptığını, nasıl hareket etmen gerektiğini bileceksin, konuya hakim açıklayıcı olacaksın ve bunu da bilginle sahada beceriye dökeceksin.

Eğiticiler olarak altyapılarda sporculara vereceğimiz sportif eğitim ve toplumsal eğitimle nerede nasıl davranmamız gerektiğini bilip, taraftar dediğimiz izleyicilere iyi örnek olup fanatizm dediğimiz şiddetten uzak oluruz. Modern futbol ve modern anlayışla birlikte başarılar kendiliğinden gelir. Her daim örnek gösterdiğimiz Avrupa futbolunu ve taraftar davranışlarını örnek almayıp, onları kendimize örnek aldırırız.

Antrenör/Eğiticiler olarak şunu bilmek gerekiyor. Yaş guruplarını kendi içlerinde ayırıp ona göre eğitim verip nerde nasıl öğretmemiz ve uygulamamız gerekiyor bunu bilmek gerekiyor. Saygılarımla… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.