1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Futbolda Eğitim-1
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Futbolda Eğitim-1

A+A-

GÜNÜMÜZ futbolunda altyapı ve altyapıda eğitim ne kadar önemliyse burada eğitim almaya gelen sporcular da önemli. Algılama dediğimiz olayı uygulayabiliyor mu ne kadar yapabilir.  Altyapılara eğitime gelen sporcuların eğiticisinin anlattıklarını iyi dinlemeli ve kendisinden komutları yerine getirmelidir. Altyapılara gelen sporcular öncelikle kendilerine sorması gereken soruları sormalı ve yerine getirmelidirler.

ALTYAPIYA GELEN SPORCULAR İÇİN FUTBOLUN ÖNEMİ NE NASIL BİR ŞEY?

Kulüp altyapılarında ve futbol okullarında yeni başlayan çocuklara futbol oyununun nasıl oyun olduğunu ve bu oyun için ne yapılması gerektiğini, nasıl davranması, ne gibi beceriye ihtiyaç olduğunu ve futbolun tüm kurallarının ne olduğunu sporcuların bilmesi gerekir ve antrenörünün iyi anlatılması gerekir. Bilindiği halde eksik ve yanlış uygulamalar futbol oyun kurallarına ilişkin teknik, taktik ve özellikleri altyapılarda küçük yaş guruplarına yönelik eğitim sürecinin nasıl verilmesi ve geliştirilmesinin doğru olarak anlatılması gelişim sürecindeki sporcular için önemli olduğu gibi sporcularında iyi analiz edip komutları yerine getirmesi gerekir. Biliyoruz ki futbolda altyapı eğitimi demek futbola ilişkin bilgi ve özelliklerin biran önce kazandırılması, çalışması olarak değil de, futbola, ilişkin altyapılarda kendi yaş guruplarında daha özgün, daha anlaşılır ve dizayn edilmiş, sistemli bir şekilde kazanılması gereken etkin bir yer olduğunun anlatılması gerekir. Kulüp altyapıları ve futbol okulları çocuklar için oyun merkezine benzer gibi düşünülürse buraya gelen çocuklar/sporcular aldıkları eğitimle bir üst guruplara hem istekli hem doğru eğitimle hem de eğlenceli yapmış oldukları eğitimin faydasının üst guruplara çıktıkça ne kadar doğru yaptıklarının farkına varırlar.

NEYİ NE ZAMAN VE NASIL ÖĞRENMELİ

Altyapılara gelen sporculara öncelikle yapılacak işlevin ne zaman ve nasıl öğrenmesi gerektiğinin iyi anlatılması gerekmektedir. Bunun için öğreticinin ifade ve anlatımı çok önemli. Başlangıç noktası olarak ‘’ nasıl öğretileceği’’ ve ‘’ ne zaman öğretileceğidir.’’ Sporcu futbol altyapılarında almış olduğu doğru eğitimle yapılması gereken kuralları uygulayınca ortaya güzel sonuçlar çıkacağını biliyor. Mesela toplu veya topsuz (temel, teknik hareketler ve beceriler) altyapılardaki eğitimin futbol adına doğruyu yaptığının göstergesidir. Kendi yaş guruplarında bir üst guruba yükselen sporcuların alt yapılarda doğru çalışma yapmaları gerekmektedir. Yapılması gerekende antrenörünü iyi dinleyip, iyi algılayıp uygulaması gereken çalışmaları doğru yapıp hazır olduğunu ve hedefli sporcu olduğunu göstermesi gerekmektedir. Sporcunun özellikle antrenmanlarda teknik dediğimiz çalışma olan topla ilgili çalışmalarda REAKSİYON dediğimiz uygulamayı iyi göstermeli ve topsuz olarak yapmış olduğu davranışı yani  REAKSİYON hareketleri de yaparsa antrenmana ve antrenörüne kendini nasıl verdiğini ve disiplinli olduğunu gösterir.  Futbolda olması gereken kural ‘’gereğini yapma’’ ya da ‘’ görevini yerine getirme’’ düşüncesi ile futbol oynama isteğini ve doğruyu yapma olgusunu belirler. Kısacası NASIL VE NE ZAMAN ÖĞRETİLECEĞİ meselesi ile önemli olduğunu tekrar dile getirir. Ve unutulmamalıdır ki Futbol PASA dayalı TAKIM oyunudur.  

NOT: Tüm antrenörlerimizin antrenör gününü en kalbi duygularımla kutlar, aramızda olmayan antrenörlerimizi de saygıyla anıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.