1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Gaflet mi Dalalet mi?-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gaflet mi Dalalet mi?-1

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 35 yıldır güneydoğuda binlerce şehidin ‘Ne uğruna canlarını feda ettiğini bilmiyor olmalı ki’ bir televizyon programında ‘Türkiye'nin beka sorunu yok, Amerika’nın desteklediği teröristler bize saldırmaz’ buyurdu. Yadırgayacak değiliz; Kılıçdaroğlu’nun A takımından bazı isimlerin terörist cenazelerine katılıp taziye ziyaretlerine gittiği zaten herkesin malumudur. Fakat esas mesele başkadır. Seçime gerek kalmadan Türkiye’de yönetimin değişeceği iddiası da CHP’li üst düzey bir yöneticiye ait değil miydi!

***

Kılıçdaroğlu ve seçim ortağı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Denizli’deki ortak mitingde ‘akıllara zarar’ birer konuşma yaptı. Hükümetin hal esnafı ve manavları terörist ilan ettiği iddiasında bulunan ana muhalefet lideri, “Hukuku bu ülkeye getirene kadar mücadelemiz devam edecek. Bu ülkede huzur içinde yaşamaya ihtiyacımız var. Nasıl beraber oluyorsak, nasıl demokratik standardı büyüttüysek bunu da yapacağız” diyerek ‘Ekonomi terörizmini’ gölgelemenin ötesinde,‘Ülkede bütün esnafların teröristlikle suçlandığı’ gibi çılgın bir imaj oluşturmaya çalıştı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de seçim ortağından geri durmadı; “Cumhurbaşkanının terörist dediği Denizliler, nasılsınız, iyi misiniz? Koca yürekli Denizliler, size terörist dediler, iyi misiniz” diye başladığı sözlerini, “Cumhurbaşkanı 10 milyon seçmeni olan CHP'ye, 5 milyon seçmeni olan İYİ Parti'ye, 1 milyon oyu olan Demokrat Parti ve Saadet Parti seçmenine terörist dedi” iddialarını ortaya atarak zırvada tavan yaptı.

***

Akşener sözlerinin nereye varacağını tartmamış olmalıydı ki aynı günün akşamında Basın Danışmanı Murat İde, Denizli’deki sözlerin üzerini örtmeye yetmese de ‘vaziyeti kurtarma kabilinden’ bir açıklama yaptı. Fakat Hürriyet Yazarı Abdülkadir Selvi’nin de ifade ettiği gibi zırva tevil götürmezdi; Akşener’in sözlerinin yanlış anlaşılacak bir yanı yoktu.

İki ortak neden böyle aşırı iddialarda bulunuyor dersiniz? Bu sorunun cevabı CHP’nin tarihinde sırıtıp durmaktadır. Demokrat Parti’ye karşı hiçbir sandık başarısı yakalayamayan CHP’nin Milli Şefi İsmet İnönü’de 1960 darbesine giden süreçte meclis kürsüsünden “Şartlar oluştuğunda ihtilal milletler için meşru bir haktır” dememiş miydi? Bugün o yolu izleyen sandık mağlupları da ülke yönetiminin kendilerine bir güç tarafından teslim edileceği hülyası içinde olmalıdırlar.

***

CHP Genel Başkanı ‘Cumhurbaşkanı’nın bütün hal esnafını, bütün manavları terörist ilan ettiğini’ söylerken, aynı kürsüde İYİ Parti Genel Başkanı’nın da hacmi genişleten bir ifadeyle ‘Cumhurbaşkanının Denizli halkına, muhalefet partilerinin bütün seçmenlerine terörist dediğini’ iddia etmesi tesadüf olabilir mi?İki liderin de dâhili ve harici bedhahların bu tür argümanlardan müstefit olacaklarını bilmemeleri mümkün mü?

Yarın devam edeceğiz…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.