1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Gaflet mi Dalalet mi?-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gaflet mi Dalalet mi?-2

A+A-

Dünkü yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Bakın; Ukrayna hükümeti Avrupa Birliği ile anlaşma imzalamaktan vazgeçip Rusya ile ilişkilerini güçlendirmeye kalkınca ülkede önü alınamayan eylemler başlamıştı. İmzalanan anlaşma gereğince Rusya, Ukrayna’nın 15 milyar dolar değerindeki devlet tahvillerini satın alıp bu ülkeye satılan doğalgazın fiyatını da düşürünce protestocular anlaşmanın ülkelerinin yararına olduğuna inanıp sokakları terk ediyordu ki muhalefet yanlısı gazeteci Tatyana Çornovol öldürüldü. Dinmek üzere olan gösterilerin şiddeti böylece arttı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmaya hazırlanan eski dünya ağır sıklet boks şampiyonu Udar (Yumruk) Hareketi’nin lideri Vitali Klitçko, ülkenin ikinci büyük partisi Anavatan Partisi’nin lideri Arseniy Yatsenyuk, Oleh Tyanhnybok liderliğindeki aşırı sağcı Svoboda (Özgürlük) grubu, Bratstvo  yani Kardeşlik grubu gösterilerin ön safındaydı. Ukrayna’daki kargaşanın Avrupalı siyasetçiler tarafından kışkırtıldığı neredeyse herkes tarafından kabul ediliyor.Yıllardır Amerika’nın ekonomik yaptırımlarına maruz kalan Venezüella 21 Ocak’ta darbe girişimine uğradı. Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence’in, Venezüella halkına ayaklanma çağrısında bulunması, Ulusal Meclis Başkanı JuanGuaido’nun vakit kaybetmeden kendisini 'geçici devlet başkanı' olarak ilan etmesi elbette planın birer aşamasıydı. Amerika Başkanı Donald Trump'ın Guaido'yu ülkenin ‘geçici devlet başkanı’ olarak tanıması da oyun kurucunun kimliğini net bir şekilde anlatıyordu.Irak’ı, Libya’yı ne çabuk unuttuk? Artık herkes biliyor ki Amerika gözüne kestirdiği ülkelerde darbe senaryosunu sahnelerken o ülkenin idarecilerini diktatör olmakla, teröre destek vermekle, demokratik olmamakla suçlayıp ‘meşruiyet kılıfı’ hazırlıyor ve bunu yaparken de o ülkelerin içindeki ‘sivri muhalif duruşlardan’ istifade ediyor.Bizim ülkemizde yaşanan Gezi Kalkışması da ‘Hükümeti düşürmek üzere tertiplenmiş bir dış harekât’ değil miydi? 15 Temmuz, ‘Türk askeri’ kılıfı giydirilip darbe süs verilmiş işgal harekâtı değil miydi?

***

Türk Askeri, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonlarını yapmadan önce Suriye sınırından ülkemize kaç terör bombası atıldığını bu ülkeyi yönetmeye talip muhalefet lideri nasıl bilmez? Sınır boyumuzca, bombaların imha etmekte zorlandığı tünellerin kimler tarafından hangi maksatla tahkim edildiği ortaya çıkarılmışken, ‘Amerika’nın desteklediği teröristler bize saldırmaz’ diyerek, Kılıçdaroğlu, teröristleri ve terör destekçisi Amerika’yı korumuş ve kollamış olmuyor mu?Yüzyılın ihanet hareketini yöneten FETÖ’de bendelerinin ruhunu işgale hazırlarken “Haçlılar sizin ülkenize zarar vermez, onlar sizin karınıza kızınıza ilişmezler” dememiş miydi? ‘Türkiye’nin beka sorunu yok’ da ne demek! Ne de çok benziyor şu söylemler!Türkiye Cumhuriyeti’nin ve CHP’nin Kurucusu Mustafa Kemal, “Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici bedhahların olacaktır” demiyor mu?İstiklâl ve cumhuriyetimize kast eden düşmanların, cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kurumlarına sızdığı, ordularına girdiği, memleketin bilfiil işgale hazırlandığı 15 Temmuz’da görüldüğünde de, Mustafa Kemal’in onlarca yıl önceki tespitine inat Kılıçdaroğlu “15 Temmuz kontrollü darbe girişimidir” dememiş miydi!

Yarın devam edeceğiz…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.