1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Gazetecilerin Günü Çalışmakla Geçer
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Gazetecilerin Günü Çalışmakla Geçer

A+A-
 
Her yıl 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanır. Ancak gazeteciler o günü bile çalışarak geçirir. Çünkü gazetecinin bayramı, seyranı ve özel bir günü olmaz. Her gün çalışıp görevini yerine getirmek zorundadır. Bugüne kadar da hep böyle olmuştur. Her koşulda halkın doğru, tarafsız ve objektif olarak bilgi alması yönünde bir uğraş içerisinde olur. Bu görevi yerine getirirken yaptığı bir haberin ve yazdığı bir yazının halkın yararını olmasından mutluluk duyar. Yaşadığı onca sorunları bir nebze de olsa unutur. Güne daha bir hevesle ve umutla bakarak görevine yapmaya devam eder. Onun gözünde maddiyat ikinci sırada olur. Emeğinin ve uğraşısının boşa gitmediğini görmesi onun için önemlidir. Gazetecilik mesleğinde birçok sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlardan dolayı gazeteciler rahat bir çalışma ortamı içinde değildir. Öncelikle yapılması gereken gazetecilik mesleğinin yapan gazetecilerin bu sorunları çözüme kavuşturulmalıdır. Medyanın özgürlüklerin daraltılmasına dönük yasakçı bir anlayış yerine, özgürlüklerden yana ve özgürlüklerin genişletilmesini savunur bir yaklaşım içinde olunması gerekir.
 
***
Dünyanın birçok ülkesinde bu anlayış gelişmiş ve medya üzerindeki baskılar asgari düzeye indirilmiş durumdadır. Diğer taraftan, birçok basın mensubu çok zor koşullar altında görev yapmakta ve mesleğinin doğası gereği büyük tehlikelerle karşı karşıya kalmaktadır. Görevini yerine getirirken zaman zaman ağır bedeller ödemekle karşı karşıya kalması da üzücüdür. Mesleğin yerine getirirken gazetecilerin üzücü olayları yaşamaması için başta özlük haklarının iyileştirilmesi gerekiyor. Ekonomik anlamda da geçinilebilinecek bir kazanca kavuşturulması şarttır. Her konuda rahat, özgür, bağımsız ve güvence altında görev yapması sağlanmalıdır. Kaldı ki insanların fikirlerini özgürce ifade edebilmeleri ve doğru bilgiye ulaşabilmeleri için basın çalışanlarının katıları önemlidir.
 
***
İşte bundan dolayı da basının özgür olması, demokratik toplum olmanın da kaçınılmaz bir gereğidir. Basının ve basın çalışanlarının doğru, tarafsız ve objektif haber verme görevini yerine getirirken,  kendi iradeleriyle doğru bilgiler ışığında karar vermesini engelleyen unsurların kaldırılmasının yanında, mesleğin rahat yürütebilmesi için de gerekli yasal prosedür ile tam bağımsızlığının sağlanması gerekmektedir. Yani siyasetin ve siyasetçinin gücünün etkisinden kurtarılmalıdır. Dileğim odur ki, basının toplumsal yaşam için taşıdığı önemin daha fazla zarar görmemesidir. Bunun yanında basın-siyaset ilişkisindeki çatışmalar hukuki yollardan çözülmelidir. Basın gruplarının tekelleştirilmesine son verilmelidir. Sorunları çözülerek çalışma koşulları iyileştirilmelidir. Bilgi verme ve kamuoyu oluşturma görevlerini baskı altında kalmadan yerine getirebilmelidir. İşte o zaman 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü anlamlı olur. Amacına ulaşır. Bütün meslektaşlarımın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.