1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Gazetecilik emektir!
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gazetecilik emektir!

A+A-

Basın vatandaşların gözü, kulağı ve sesidir. Basında çalışan birçok arkadaşımız bu işe gerçekten gönül vererek canla başla çalışıyor. Kışın soğukta, yazında kara sıcağın altında haber peşinde koşan gazeteci arkadaşlarımızın ekmeğini adeta taştan çıkarıyor.

Şu unutulmamalıdır ki basın emektir. Yani emek verilen bir iştir. Ama kıymet bilinmiyor o başka tabi… Arkadaşlar her şeyden önce bir muhasebe yapalım.  Çarşıda, pazarda, markette, kazada, cenazede, siyasette, sporda, sağlıkta, ekonomide,  sanatta, magazinde daha doğrusu her yerde basın var. Neden? Çünkü siz vatandaşların sesi olabilmek için… Yani bir nevi kamu hizmeti yapıyoruz.  Bu meslekte gerçekten birçok zorluklarla karşılaşıyoruz. Yeri geldiği zaman eve gece gidiyoruz. Sabahları siz uyurken, biz haberde oluyoruz… Bu işe gönül verdiğimiz için mesleğimizi elbette severek yapıyoruz.

“Basın maalesef zorda”

Türkiye genelinde son zamanlarda basın can çekişmeye başladı. Özellikle yaşanan ekonomik sıkıntılar yüzünden birçok gazete kepenk kapattı. Dolar yüzünden artan kâğıt maliyeti aldı başını gitti. Gelirler düştü. İlanlar azaldı. Resmi ilanlar ise yetmedi. Gelir-gider denge ilişkisi çok orantısız hale geldi. Hatta ulusal gazeteler bile maalesef yayın hayatına son verdi. Burada vatandaşların sesi olan gazetelere destek çıkılması gerekiyor. Çünkü yerel basın olmasa, ulusal basında olmaz.

Gazetecilik neydi?”

Yıllardır bu sektördeyim. Ve her zaman objektif haber ilkelerine göre hareket etmeye çalıştım. Çünkü benim için önemli olan doğruluktur. Doğru olan bir şeyi hiçbir zaman yanlışmış gibi göstermedim. Yanlış olan bir şeye de hiçbir zaman ‘doğru’ demedim. Önemli olan objektifliktir. Bu ilkeler doğrultusunda hareket ediyorum. Etmeye de devam edeceğim. Yeri zaman eleştirdik, yeri geldiği zaman alkışladık. Çünkü toplumun milli ve manevi değerlini bilerek hareket etmek lazım. Çünkü gazetecilik bunu gerektiriyor.

Benim gibi düşünen tüm meslektaşlarımın ‘Gazeteciler Gününü’ canı gönülden kutlarım. Allah’a emanet olun…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.