1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Gazeteler Millet İçin Vardır, Yaşatılmalıdır-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gazeteler Millet İçin Vardır, Yaşatılmalıdır-1

A+A-

Hâkimiyet-i Milliye Gazetesi, Mustafa Kemal’in isteği üzerine 10 Ocak 1920’de zor şartlar altında yayımlanmaya başlamıştı. Ankara’da haftada iki gün çıkan gazete şartlar iyileştikçe cumartesi dışında her gün yayımlandı. Yunanlıların Sakarya’ya doğru ilerledikleri haber alınınca 23 Temmuz 1921 Cumartesi günü gazetenin yayımlanmasına karar verilip küçük ebatlı bir sayı basıldı. Halkın bilgilendirilmesi için gazete küçük boyutuyla her gün çıkarılmaya devam edildi.Gazeteler, milli mücadelenin vazgeçilmez unsurlarındandı. Nitekim Hâkimiyet-i Milliye’nin 14 Haziran 1920 tarihli sayısındaki “Yaşamak İçin” başlıklı makalebunu net bir şekilde ortaya koyar: “Ölüm kararı verilmiş, idam hükmü bize tebliğ edilmiştir(...)Şu halde düşmanların bu kararlarına karşı bizim de bir şeye karar vermemiz lazım geliyor: Yaşamak! Yaşamak... Evet, ölmemek için uğraşıyoruz ve onun için mücadele edeceğiz.”

***

Ankara Hükümeti ile organik bağı olmamasına karşılık Öğüt Gazetesi de milli mücadele gönüllüsüydü. 2 Ocak 1918’de Afyon’da kurulan gazetenin logosunda, “Amali Milliyeye Hizmetkâr, MenafiiVataniyeyeHürmetkar ve Müstakil-ül Efkar Yevmi Türk Gazetesidir” yazılıydı. İtilaf Devletleri ve onların taktisyeni İngiltere aleyhine son derece keskin duruş gösterdi.Yunanlılar İzmir’i işgal edince Öğüt Gazetesi Konya’ya taşınıp yayınına burada devam etti. İtalyanlar, milli mücadelenin bu korkusuz sesini kesmek için baskın üstüne baskın verince gazete neredeyse günlük yer değiştirmek zorunda kalsa da, akla gelmedik yerlerde basılır ve adeta mobil gazete olarak halka ulaşmayı başarır.

***

Konya'nın ünlü Babalık Gazetesi de on yıllık geçmişi ve tecrübesiyle milli mücadele destekçisi gazetelerin en kıdemlisiydi. 1910’da yayınlanmaya başlayan gazete haftada bir olan yayın sayısını Milli Mücadele Dönemi’nde ikiye çıkarır. Büyük Taarruz başladığında Babalık, cephedeki durumu günde çift baskı yaparak ve “Telgraf Haberleri” adıyla parasız ekler yayınlayarak halka bildirir. Bu gayretler nedeniyle İsmet Paşa gazetenin başyazarına telgraf göndererek, “Babalık’ı Garp Cephesinin vefakâr bir arkadaşı olarak addediyoruz” der. Mustafa Kemal'in, “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” cümlesi ile biten tarihi emrinin tam metni de 3 Eylül 1922 tarihli Babalık’ta yayınlanır. Gazetenin logosundaki ifade örnek teşkil eder:“Çiftçi, işçi, esnaf, kardeşlerin ilerlemesine çalışır, herşeyden yazar, köylü gazetesidir.”Yeri gelmişken; Babalık 27 Nisan 1922 tarihli nüshasında, “Her aklına gelenin gazete çıkarması, üç kelimeyi doğru veya yanlış yan yana getiren ve biraz da kesesine güvenen her şahsın gazete çıkarma yetkisinin bulunmasına” ağır eleştiriler getirir!

Yarın devam edeceğiz…

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.