1. YAZARLAR

  2. Serkan Karataş

  3. Gazeteler Yok Olur mu?
Serkan Karataş

Serkan Karataş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gazeteler Yok Olur mu?

A+A-

Tarım çağında insanlar daha dar alanda geniş yaşamayı tercih ederken endüstri çağında giderek daha geniş alanlarda daha az bireyle yaşamayı tercih etmeye başladılar. İçinde bulunduğumuz çağ “i- çağ” ya da “yeni çağ” olarak adlandırılıyor. İnsanlar köylerden şehirlere ve şehirlerden metropollere doğru akmaya başladılar. Hepimiz tüm sülale bir arada yaşıyorduk. Sonra Sanayi Çağı’yla birlikte ailelerimizle yaşamaya başladık. İçinde bulunduğumuz İ-Çağ’da ise bireysel yaşama eğilimi giderek artıyor.Doğanın içinde yaşarken endüstri çağıyla birlikte binaların içinde bulduk kendimizi. Şimdilerde ise ne doğa ne bina, ekranlarda yaşayan bir nesille karşı karşıyayız. İ-Çağ, i-bireyler ve i-yaşamlar oluşturdu.İnternetin hızlı bir şekilde büyüyerek yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olmasında kuşkusuz sunduğu “iletişim” avantajı bulunuyordu. Sosyal medyanın, akıllı telefonların, tablet bilgisayarların kullanım oranının bu kadar yüksek olmasıda bu teknolojilerin iletişimimizi kolaylaştırdığına, her zaman her yerde iletişim halinde kalabildiğimize olan inancımızdan kaynaklanıyor.İnsanların iletişime olan ihtiyacı her çağda vardı. Tarım çağında insanlar birebir iletişim kuruyorlardı. Endüstri çağıyla birlikte basılı ve görsel –işitsel iletişim ağları gelişti ve literatürümüze “kitlesel iletişim” eklendi. İçinde bulunduğumuz çağda ise ulaşım ve iletim ağları yerini siber ağlara bıraktı.
***
Bu değişimler kuşkusuz medyayada yansıyacaktı. Sözel medya yerini yazılı medyaya, yazılı medya yerini görsel-işitsel medyaya ve o da yerini dijital medyayabıraktı.i-çağ, bizlere zaman ve mekandan bağımsız etkileşime sahip iletişim platformu olanağı sundu.Süreçleri incelediğimizde teknolojinin gelişmesi, bireylerin yaşamını kolaylaştırmakla beraber kültürlerin değişmesine de sebep oluyor.Somuttan soyuta doğru dönüşüyoruz.O yüzden ürettiğimiz ve tükettiğimiz şeyler duygu ve düşünce gibi giderek soyut şeylerden oluşmaya başlıyor.İletişim çağında yaşıyoruz ancak iletişimsiziz. Giderek daha yalnız yaşamayı tercih ediyoruz mesela. Aynı zamanda sanal platformlarda sosyalliği arıyoruz.Eskisine nazaran daha çok paylaşımcı ve haliyle şeffaf bu yeni nesil geleneksel yayıncılıktan yeni medyaya dönüşümde öncü rolü üstleniyor.Bağlantıda olan herkes aynı anda bir medya olabiliyor. Kendine ait bir blog açıp köşe yazılarını yazabiliyorlar, sosyal ağlardaki hesapların herbirini bir medya kanalı olarak kullanabiliyorlar. IPTV/WebTV ve Web Radyo aplikasyonlarıyla kullanıcı inisitiyatifli medya platformları oluşturabiliyorlar.
***
“Teknolojinin artmasıyla birlikte basılı gazeteler ve dergiler yok olacak mı” tartışmalarını sıklıkla duymaya başladık. Ancak bu oldukça anlamsız bir tartışma. Çünkü basılı yayınlara talep her zaman olacaktır. Sadece bu talep önemli oranda düşecektir.Yukarıdada belirttiğimiz gibi günümüz nesli duygu ve düşünce üretiyor/tüketiyor ve bunu herkesle paylaşmak istiyor. Dijital medya her türlü toplumsal sınıftan ve düşünceden bireylere duygu ve düşüncelerini ifade fırsatı verdiği için ve bunu eşzamanlı yapabilmesi avantajıyla interneti tercih ediyorlar ve bu, geleneksel yayıncılıkta elde edilemeyecek oranlarda katılımı yüksek bir etkileşim ortamı oluşturuyor.Tabi “yeni medya” olarak adlandırılan bu sürecin tehlikeli yönleride bulunmuyor değil.Bunların en başında kontrol mekanizmasının olmaması, içerikleri kontrol etmenin zor olması ve manipülasyona açık olması geliyor. Bu, beraberinde içeriklerin ne kadar gerçeği yansıttığı konusunda güven sorgulamasınıda beraberinde getiriyor.Kâğıttan tablete geçiş yaptığımız bu süreçte basılı gazete/dergi tirajlarında düşüşler yaşanacak ancak web platformunda haberlerin bir kontrol mekanizması tarafından denetlenmiyor oluşu gazete/gazetecilik kurumuna hala ihtiyacımız olduğunu gösteriyor.“Teknolojinin artmasıyla birlikte basılı gazeteler ve dergiler yok olacak mı”Cevap: Bu süreci doğru okuyan, vizyoner, içeriğin kalitesinin ve güvenilirliğinin tüm ölçütlerden daha önemli bir parametre olduğuna inanan ve bu eksende yayın yapan gazeteler ayakta kalacak!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.