1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Gece Bulanık Görmeye Dikkat!
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gece Bulanık Görmeye Dikkat!

A+A-

Yaygın olarak ‘Yakını görememe hastalığı’ olarak bilinen hipermetropi, yaşa bağlı presiyobi ile karıştırılıyor. Oysa hipermetropide kişiler hem uzağı hem de yakını iyi bir şekilde görebiliyor. Bazen hastalarda hiçbir belirti göstermeyen hipermetropi, tesadüfen göz doktoruna gidilince anlaşılıyor. Hipermetropi, kornea ve mercekte kırılan ışıkların görme merkezinin arkasında odaklanması sonucu oluşan bir sorundur. Yaygın olarak ‘Yakını görememe hastalığı’ olarak bilinse de hipermetropisi olan hastaların önemli bir kısmı hem yakını hem de uzağı iyi derecede görebilir. Ancak buradaki kritik nokta, bu kişilerin göz içindeki mercek sisteminin normal kişilere göre daha fazla çalışmasıdır.

Bu belirtileri

önemseyin

Hipermetropi büyük oranda çocukluk döneminde başlayan bir görme kusurudur ve bu hastaların göz yuvarlağı normal kişilere göre daha küçüktür veya yeteri kadar büyümemiştir. Hipermetropinin başlıca belirtileri şu şekilde sıralanabilir: Gözde yorgunluk, kızarıklık, gözlerde kayma, göz tembelliği, göz kapağı kenarlarında kızarıklık, odaklanma zorluğu, gözlerde gerginlik hissi, şiddetli göz ve baş ağrısı, gece bulanık görmek. Bu şikayetlerin yoğunluğu, hipermetropinin derecesi ne kadar fazlaysa o kadar belirgin olur. Ancak hipermetropi sorunu bazı hastalarda hiçbir şikayete sebep olmaz; çoğu kez başka bir sebeple gidilen göz doktorundan bu hastalık tesadüfen öğrenilir. Hipermetropide orta-yüksek dereceler söz konusuysa ve yaş 30’un üzerindeyse yakın görmede olumsuz etkilenme olabilir.

***

Çocukların büyük çoğunluğu dünyaya hipermetrop olarak gelmektedir. İlerleyen yaşlarda hipermetropi kaybolabilir ancak bazen bu olmayabilir. Bunun için ailelerin bebeklerini daha önce bir sorunla karşılaşılmamışsa 36’ncı aya kadar göz muayenesi yaptırması önerilmektedir. Ailede hipermetropi sorunu hikayesi varsa bu muayeneler daha önem kazanmaktadır. Ayrıca, üç yaşa kadar senede iki ve sonrasında her sene çocukların göz muayenesinden geçmesi önemlidir. Çünkü yüksek hipermetrop sorunu çocukların gözlerinde şaşılık ve tembellik olma ihtimalini yükseltmektedir. İlk aşamada göz doktorunun muayenesi ile gerçekleşen tanı koyma evresi bazı testlerle devam eder. Erken çocukluk döneminde gelişen hipermetropi, bazen düşük numaralı gözlüklerle bile tedavi edilebilir ve birçok çocukta yaş ilerledikçe sorun kendiliğinden çözülebilir. Ayrıca okula başlamadan göz taraması da mutlaka ailelere önerilmektedir.

Gözlükle göz

derecesi ilerlemez
Gözlük kullanmakla derece çok fazla ilerlememektedir. Ancak, hipermetropların gözlerindeki mercek sistemi normalden daha fazla çalışır ve eksiği telafi eder. İşte bu sistem ihtiyaçtan fazla numara kullanılırsa fazla çalışmaktan vazgeçebilir ve artık gözlüksüz kalmaya ya da düşük numaralara razı olmayabilir, böylece eskiye göre daha yüksek bir numaraya ihtiyaç olabilir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar