1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Geçen Asırdan Bir Yazı-1
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Geçen Asırdan Bir Yazı-1

A+A-

“TÜRKİYE’NİN ÜÇTE BİRİ GİRER AVRUPA BİRLİĞİ’NE ”

İslamcı, Müslüman maskesi altında, ırkçılığa karşı olan dinimizi kullanarak, ırkçılık ile milliyetçilik sanki aynı şeymiş gibi, milliyetçiliği de arada ezenler, “Türk diye bir millet yoktur” diye siyaset yapanlar ve bunlara kanmış olanlar, kanmaya devam edenler yıllardan beri hazırlıkları yapılan Kürdistan’ın kuruluş ataklarını izliyorlar, sessizce.

Hem de millî refleksleri alınmış bir şekilde. Bakıyorlar beka sorunumuz olan gelişmelere…

*

Türk ile Kürt arasında bir sorun olmadığı halde asırlardan beri Kürt maskesi ile bölgeyi dizayn etmeye çalışanlar, safiyane ümide kapılan Kürtlere mi hizmet edecekler sizce? Yakın tarihimizde merhum Menderes dönemi dâhil siyasî bazı hatalarımız olduysa bunları tamir etmek, yaraları iyileştirmek varken kemiği kırmak niye?

*

Çevremizdeki gelişmelere ses çıkaranlar da yok değil aramızda. Tepki verenler de var elbet! Sürece yol açan, cesaret veren ama zamanında tedbir almak yerine sonuca bağıran bir tepki, tepki midir sizce?

*

Tedbir almak yerine tepki vermek! Zamanında alınması gereken tedbirler, yapılacaklar ve caydırıcı yaptırımlar göz önünde dururken söz ile “tepki” çıkışları “etki” eder mi tüpünden çıkmış gaza?

*

Ortak akıl ve düşünce gücünü kullanan basiret ve feraset sahibi insanların tepkisi ok yaydan çıkmadan önce olmalı değil mi? Akıl, düşünce, basiret, feraset diyoruz, hangisi eksik bizde? Hiçbiri! Bunları “ortak” akıl seviyesine çıkaramayan “uzlaşma bilinci” eksik sadece. Sorumlusu kim? Eğitimimizin mi yoksa siyasetimizin mi seviyesi?

*

Bölgemizde emelleri olanların, senaryo yazmada ve oyuncu bulmada çok tecrübeli, profesyonel küresel güçler olduğunu dikkate alınca, bir oldubittiye doğru mu gidiyor Türkiye? diye düşünmeden edemiyorum…

*

Arşivimde bulamadım ama sanırım 1999 yılında yazmıştım TÜRKİYE’NİN ÜÇTE BİRİ GİRER AB’YE başlıklı yazımı. Türkiye’nin AB’ye girme hayalleri vardı. AK Parti hiç beklenmedik şekilde sarıldı AB’ye girme hayaline ve hayali bir hedefe çevirdi. Olmayacak duaya âmin demenin nedeni ne idi? Bugün AB ilişkilerinde geldiğimiz seviye ne?

*

Ben demedimmiydimcilerden değilim? Demişliğimde yoktur. Hatırladığım kadarı ile şöyle yazmıştım Türkiye’nin AB’ye girme hayali konusunda; AB, Ortadoğu’ya komşu olmak ister mi? İran’a, Irak’a ve Suriye’ye komşu olmak istemeyeceğini söylemek için müneccim olmaya gerek yok.

*

İsrail’in bölgede kendini daha da güvene almak için bölgedeki devletlerin sınırlarını değiştirmeyi ve yeni devletler kurmayı planladığı BOP yani Büyük Ortadoğu Projesini başarmak için ABD başta olmak üzere birçok devletin Ortadoğu politikasına yön verdiği de aşikâr. Yarın devam edelim inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.