1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Geçen Asırdan Bir Yazı-2
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Geçen Asırdan Bir Yazı-2

A+A-

 “TÜRKİYE’NİN ÜÇTE BİRİ GİRER AVRUPA BİRLİĞİNE”

ABD açısından bakınca, henüz yıkılmış SSCB’nin devamı olan Rusya’ya ve Humeyni sonrası İran’a karşı tedbirlerini dinamik tutmak üzere bölgede üs kuracağı yeni devletlerin kurulması için her türlü desteği vermeye hazır ABD.

*

Bizim açımızdan bakınca, bu üç gücün etrafında toplandığı masa Türkiye Cumhuriyeti üzerinde kurulmuş gibi değil mi? Ortadoğu’ya komşu olmak istemeyen AB, Türkiye’nin bölünmesini istemekte hatta bölücü faaliyetlere destek olmaktadır. Bölünmüş Türkiye’nin AB ortalaması üzerinde bir gelişmişlik düzeyine sahip olduğunu hesaplıyor ve bunun da AB için bir yük olmayacağını görüyorlar.

*

Bu tampon devlet İsrail için de İran’a karşı önemli bir güvence olacaktır. ABD’nin İsrail’den ayrı değerlendirilemeyecek olan Ortadoğu politikası gereği Rusya’ya ve İran’a karşı yeni üsler kurabileceği bu tampon devlet aradığı bir fırsattır.

*

Ama bu kadar sade düşünmedikleri ortada, kişiye bağlı olmayan çoklu akıl ile bir taşla çok fazla kuş vurmayı beceren politika üretim merkezleri Türkiye’den koparacakları toprak ile İran Kürdistanını da kaşımış olmayı planlıyor, Irak Kürdistanını da

*

Bu yazıyı yazdığım dönemde Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak’ın Kürdistanı henüz ön planda değil idi. Suriye Kürdistanı ise projenin köşe taşları yerlerine oturunca gündeme gelecekti.

*

Kurulması planlanan Kürdistan dört devletten koparılan topraklar üzerine kurulacak ve merkezî bir hükümete bağlı olmakla birlikte dörtlü arasındaki muhtemel çatışma ve uzlaşmazlık konularının beslenmesi de ihmal edilmeyecek ki; tek başına bir güç olmak yerine ağa babalarına sürekli muhtaç olsunlar.

*

Yetmez! Bu tampon devletin etrafındaki dört devlete verdiği zararı kendi tarafında tutabilmesi için silahlandırılması gerekli. Kaynak bol nasıl olsa, hem de ABD, AB ve İsrail’in en sevdiği; petrol. Al silahı, ver petrolü. Bir devlet kur, dört devlete vur.

*

Ha, Türkiye’nin üçte biri girer AB’ye demiştim ama yazıda ikiye bölünme var nasıl üçte biri giriyor AB’ye? diye sorabilirsiniz. Osmanlı’yı yıkıp parçalayanlar, Osmanlı’dan kalan kinlerinin intikamını Türkiye Cumhuriyeti’nden almak için çalışanlar projelerini hem alternatifli planlar üzerine kuruyorlar hem de aşama aşama yürütüyorlar.

*

Birinci aşamada devletimizi ikiye bölmeyi planlayanlar bunu başarınca kalan Türkiye’yi bir daha bölmek için yeni bir sahne kuracaklar… Ermenistan’in talepleri gündeme getirilmek için olgunlaşma dolabında bekletiliyor. Birleşmiş Milletler’e üye birçok devletin parlamentosunda “kabul ettirilen” Ermeni Soy Kırımı Yasaları, bizim için “sözde” olsa da oyun kurucu küresel güçler için yeni oyunların hazırlığı niteliğinde. Yeterli sayıda devlet bu kanunu kabul edince ne olacak sizce?

*

Bunlara karşı tedbir almazsak, yarın tepki vermemizin ne anlamı olacak?

*

Ama neyse boş verelim bunları biz TEOG konuşalım en iyisi. Sanki TEOG’u getiren CHP, tuh… Başbakan da müjdeyi vermiş, çocuklarımız istediği liseye gidecekmiş. Yaşasın…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.